Eğitim

“Siz proje yapın, biz geliştirelim”

Kızılkaya Fen, Matematik ve Teknoloji Öğretmenlerine Çağrı;

“Siz proje yapın, biz geliştirelim”

 

Milli Eğitim Müdürü Mete Kızılkaya’nın başkanlığında Şehit Fazıl Gürs İmam Hatip Ortaokulunda Merkez ve Merkeze bağlı ortaokullarda görev yapan Fen Bilgisi, Matematik ve Teknoloji Tasarım öğretmenlerinin katılımı ile tanışma ve bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan ARGE personeli Celal Ersoy tarafından 11.Tübitak Ortaokullar arası araştırma projeleri yarışması hakkında bilgilendirme yapıldı.

Ersoy, konuşmasında, “TÜBİTAK – Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığınca ortaokul 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve mevcut bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlamak amacıyla Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik alanlarında Ortaokul öğrencileri araştırma projeleri yarışması düzenlenecektir. Bu yarışma doğrultusunda, aşağıda belirtilen hususlar amaçlanmaktadır” dedi.

Yarışmanın amacına da değinen Ersoy, “Bilimin ve bilimsel çalışmaların yeni nesiller tarafından benimsenmesinin teşvik edilmesi. Bilimin günlük hayatla ilişkilendirilmesi. Araştırma tekniklerinin, bilimsel raporlamanın ve bilimsel sunum becerilerinin tabana yayılarak genç bireylere kazandırılması. Farklı gelişimsel ve bilişsel seviyedeki her çocuğa bilimsel proje yapma fırsatının sunulması. Öğrencilere bilimsel proje yapma ve paylaşma konusunda yeni ortam ve olanakların yaratılması. Farklı sosyo-ekonomik seviyedeki bölge okullarının bilimsel projelere eşit katılımının sağlanması. Gerçek hayattaki soru ve sorunlara çözüm bulunmasında bilimin ve bilimsel çalışmaların öneminin öğrenciler tarafından uygulayarak/yaşayarak öğrenilmesinin sağlanmasıdır.” diye konuştu.

Ersoy, ayrıca yakın bir zamanda Matematik Eğitiminde Materyal Tasarımı Sergisi/Yarışması da düzenlemek istediklerini belirterek, şöyle devam etti:

“Burada ki amacımız ise,  matematik eğitiminin paydaşları olan bilim insanlarını, öğretmenleri ve öğrencileri bir araya getirerek matematik eğitiminde kullanılan özgün materyalleri paylaşmak ve birlikte yeni fikirler üreterek alana katkı sağlamaktır. Biz bu yarışmayı sizlerin de desteğiyle Adıyaman Üniversitesi ve Milli Eğitim Müdürlüğümüzün işbirliği ile 3-5 Mayıs 2017 tarihlerinde gerçekleştirmeyi düşünüyoruz”

İnivasyon merkezinin kurulması için çalışmalara başlandığını ifade eden Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü İrfan Başpınar ise yapılan çalışmalar hakkında bilgi vererek, “Kurulacak atölyelerle tasarımlar yapıp, inavasyonlarını bundan sonraki aşamada nasıl kullanabileceğini öğrenecekler. Burası aynı zamanda proje eğitim merkezide olabilecek. Burada proje üretilecek. Öğretmen arkadaşlarımız gelip Arge’de çalışan arkadaşlarımızla birlikte üretim yapacakları bir yer olacak. Yapılacak projeler bu şekilde geliştirilerek devam edecektir” dedi.

Milli Eğitim Müdürümüz Mete Kızılkaya ise yapmış olduğu konuşmasında, şunları kaydetti:

“18 yıldır eğitim camiasının içindeyim. Değişik okullarda idarecilik yaptım ve 31 Ekim’de de burada göreve başladım. Bu süre içerisinde gerek öğrencilerimle ilgili gerekse yöneticilik yaptığım okullarla ilgili elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım. Bugün sizlerle toplanmamın amacı hem sizlerle tanışmak hem de sizlerden destek istemek. Adıyaman’ın  gerçekten yaman çocukları var. Bu çocuklarımızın geleceği için Adıyaman’ımızın geleceği için bu çocuklarımıza sahip çıkalım. Yapmış olduğum toplantılarda burada görev yapan okul müdürlerimizin, yöneticilerimizin ve öğretmenlerimizin neredeyse %80’i Adıyamanlı olduğunu tespit ettim. Burada ki öğretmen arkadaşlarımızın da yaklaşık %80’i Adıyamanlıdır diye tahmin ediyorum. Demek oluyor ki bu çocuklar bizim çocuklarımız sizin çocuklarınız. Çocuklarımızın geleceği için Adıyaman’ın geleceği için sizlerden destek bekliyorum. Onlara gereken ilgiliyi alakayı gösterelim. Onları başarılı başarısız diye ayırmayalım. Başarılı başarısız çocuk yoktur. Başarılı olduğu noktaların tespit edilemediği çocuk vardır bence. Belki sizin dersinizde başarılı olmayabilir ancak diğer derslerde veya beden, müzik ve resim gibi diğer alanlarda başarılıdır. Bu nedenle çocuklarımızı takip edelim ve başarılı oldukları derslerde alanlarda onları desteklemeli ve onun üzerine bina inşa etmeye çalışalım. Kaybedilecek tek bir çocuğumuz bile olmamalı. Bugün başarısız dediğimiz çocuk ülkemizi müspet veya menfi anlamda bir yerlere götürebilir. 15 Temmuz darbe girişiminde o tankların üstüne çıkanda önüne yatan da bizim çocuklarımız, o tankı tüfeği uçağı halka karşı kullanan da bizim çocuklarımız. Biz bugün bunlara sahip çıkmazsak başkaları sahip çıkar. O nedenle tekrar tekrar söylüyorum. Onlar bizim kara sevdamız. Tek bir tanesini bile kaybetmeye tahammülümüzün olmaması gerekir. Ayrıca şunu da belirtmek istiyorum; Çocuklarımızı akademik başarının dışında sosyal aktivitelere etkinliklere de yönlendirelim. Başarılı ve kendileriyle barışık olmaları için kültürel ve sanatsal alanlarda da kendilerini en iyi ifade ettikleri şekilde, yetenekleri doğrultusunda yönlendirmemiz, desteklememiz gerekiyor.  Yine sportif anlamda da öğrencilerimizi bir veya iki alanda spora yönlendirmeliyiz. Bizlerinde öğrencilerimize yeteneklerini keşfetmeleri konusunda tüm imkanları sağlamamız gerekir”(PHA)

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu