Şehitlerin ismi, okullarda yaşayacak

22 Eylül 2016 Perşembe, 09:49

FETÖ/PDY’ye Ait Okullara 15 Temmuz Şehitlerinin Adı Verildi

Şehitlerin ismi, okullarda yaşayacak

 

FETÖ/PDY terör örgütüne ait Adıyaman’da ki okulların Milli Eğitim Bakanlığına devr edilmesinin ardından 15 Temmuz Şehitlerinden Fazıl Gürs, Necati Sayın ve Engin Tilbaç’ın isimleri verildi.

16 yaşında Vatan Caddesi’nde şehit düşen Engin Tilbaç’ın ismi anaokula, Genel Kurmay Kavşağı’nda damadı ile birlikte şehit düşen Necati Sayın’ın ismi liseye, Ankara’da şehit düşen Fazıl Gürs’ün ismi ortaokula verildi.

Okulların ismi Şehit Engin Tilbaç Anaokulu, Şehit Fazıl Gürs İmam Hatip Ortaokulu, Şehit Necati Sayın Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak değiştirildi.

2016-2017 Eğitim öğretimin başlamasıyla birlikte şehitlerin yakınları öğrencileri ilk günlerinde yalnız bırakmadı.

Okulları ziyarete Fazıl Gürs ile birlikte şehit düşen Necati Sayın’ın eşi Behiye Gürs, 15 Temmuz Gazisi kızları Ülkü Sayın, Ayşe Emine Sayın, oğlu Ebubekir Sayın, Fazıl Gürs’ün eşi ve aynı zamanda Necati Sayın’ın kızı Bilge Gürs, Fazıl Gürs’ün 5 yaşındaki oğlu Ömer Gürs, annesi Neriman Gürs, babası Zafer Gürs, Şehit düşen Engin Tilbaç’ın annesi Bedriye Tilbaç, babası Murat Tilbaç, diğer akrabaları katıldı.

Şehit yakınlarının okulları ziyaretine Adıyaman Valisi Abdullah Erin, Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, Jandarma Garnizon Komutanı Albay Ercan Atasoy, Emniyet Müdürü Fikret Salmaner, Milli Eğitim Müdür Vekili Kazım Çoban, Halk Eğitim Müdürü Aziz Özbilgiç eşlik etti.

Vali Abdullah Erin ve protokol üyeleri şehit aileleriyle birlikte okulları tek tek dolaşarak okullarda düzenlenen 15 Temmuz Şehitlerini Anma Programına katıldı.

Gözyaşlarına hakim olamayan şehit yakınlarının acıları bir kez daha tazelendi. Şehit Engin Tilbaç’ın annesi Bedriye Tilbaç, ‘Eskişehir Marşı’nı okudu.

Şehit Fazıl Gürs İmam Hatip Ortaokulu’nda düzenlenen törende de göz yaşları sel oldu.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan törende konuşan Adıyaman Valisi Abdullah Erin, 15 Temmuz şehitlerini minnet ve şükranla andıklarını kaydetti.

15 Temmuz demokrasi şehitleri Fazıl Gürs, Engin Tilbaç, Necati Sayın ve tüm şehitlere rahmet dileyen Vali Abdullah Erin, “Adıyaman olarak tüm şehitlerimize minnet ve şükran borçluyuz. Şehitlerimizin isimlerini 3 okula vererek hatıraları daima canlı tutulacaktır. Bu millet Anadolu topraklarında çok büyük sıkıntılarla karşı karşıya kaldı ve büyük acılar yaşadı. Kendi özüne ve aslına dönmek isteyen bu aziz milletin evlatları ya bir darbeyle yada önüne başka engeller çıkararak, kendi özünden ve kendi inancından uzaklaştırmak istediler. Bunun en son örneğini 15 Temmuz gecesi hep birlikte yaşadık. Ama bu sefer karşılarında imanıyla, inancıyla, sahip olduğu tarihi bilinciyle bir gençlik ve bir nesil vardı. 15 Temmuz gecesi en büyük fedakârlığı şehitlerimiz yaptı. Bu millet 15 Temmuz gecesi kendi özüne dönerek, yeryüzünde bu milletten daha üstün bir güç bulunmadığını bütün dünyaya haykırmıştır. Ne yaparlarsa yapsınlar bu milleti bin yıllık tarihinden ve özünden koparamayacaklardır. Hiç yılgınlığa kapılmayacağız. 80 yıldır batı ve medeniyet olarak bize sundukları ve aslında bununla bizi özümüzden uzaklaştırmaya çalıştıkları bu emperyalist zihniyete, bu sahte medeniyete ve onların uşaklarına artık verecek cevabımız var. İnşallah 15 Temmuz’da doruk noktasına ulaşan birlik ve beraberliğimiz bundan sonra da devam eder. Bir kez daha 15 Temmuz şehitlerini rahmet ve minnetle anıyorum. Yakınlarına ve milletimize başsağlığı ve sabır diliyorum. Gazilerimize ise sağlık ve sıhhat diliyorum” dedi.

Fazıl Gürs’ün eşi ve aynı zamanda Necati Sayın’ın kızı Bilge Gürs ise, Türkiye’ye göz diken hainlere seslenerek, ölümüne vatanı koruyacaklarını belirtti.

Bilge Gürs, “15 Temmuzda benim hem babam hem eşim şehit oldu. FETÖ denilen terör örgütü ilk olarak eğitim kurumlarını kullanarak bir yerlere geldiler. Şimdi inşallah bu kurumlar doğru ellerde. Çocuklarımız bizlerin gelecek nesilleridir. Onlardan tek ricam vatanımıza, milletimize, devletimize, bayrağımıza sahip çıkmalarıdır. Unutma Türkiye bu ülkede sizin çocuklarınız gülsün diye kendi çocuklarını yetim bırakan yiğitler var” dedi.

Fazıl Gürs’ün babası Zafer Gürs ise konuşmasında, “Çocuğum 1980 ihtilalinde doğdu, 15 Temmuz darbe Girişiminde öldü. Fakat bu darbecilerin bizim askerimiz olduğuna inanmıyorum. Bu askerler elbisesini değiştirmiş, maskesini değiştirmiş hainledir” ifadelerini kullandı.

Necati Sayın’ın gazi olan kızı Ayşe Emine Sayın ise “Genelkurmayın önünde iken gözü dönmüşçesine, asker kılığına bürünmüş hainler tankları üzerimize sürdüler. Babam, eniştem ve ablamı tank bariyerlerden aşağı düşürdü. Beni ise bariyerlerde sıkıştırdı. Eniştem ve babam şehit düştü, ben ve ablam ise yaralandık” diyerek yaşadıklarını anlattı.

Şehit düşen Engin Tilbaç’ın annesi Bedriye Tilbaç ise, ‘Eskişehir Marşı’nı okudu.

Vali Abdullah Erin,  şehitlerin ailelerine ve çocuklarına plaket takdim etti. (PHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz