Eğitim

Özgürlük, artık ortaöğrenimde

Ortaöğretimde başörtüsü serbest

Özgürlük, artık ortaöğrenimde

Başbakan Yardımcısı Arınç “MEB’e bağlı okullardaki öğrencilerin kılık ve kıyafetlerine dair yönetmelikte yer alan ‘başı açık’ ibaresi yürürlükten kaldırıldı” dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, ortaöğretim kurumlarında öğrencilerin kılık kıyafetiyle ilgili düzenlemelerin yer aldığı yönetmeliğin değiştirildiğini belirterek, “Bu yönetmeliğin üçüncü, dördüncü maddelerinde bir değişiklik yapılarak, dördüncü maddesinin birinci fıkrasının ‘e’ bendinde yer alan ‘baş açık ibaresi’ ve aynı bendin son cümlesi yürürlükten kaldırılmıştır” dedi.

Bülent Arınç, Başbakanlık Yeni Bina’da, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında düzenlenen Bakanlar Kurulu Toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

İş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınan kararlara ilişkin bilgi veren Arınç, şunları söyledi:

“Teşvik uygulaması getirilmektedir. 1 yıl içerisinde ölümlü iş kazası olmayan, tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerlerinden, işsizlik sigortası priminin alınmaması, daha sonraki yıllarda kaza olursa tekrar geriye dönüş biçiminde düzenlemeler vardır. İhale sözleşmeleri kanununda değişiklik yapılacaktır. Teşvik projelerinde, işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin tekrar gözden geçirilmesi kararlaştırılmıştır.”

Üretim zorlamasının engellenmesi konusunun ayrı bir başlık altında kabul edildiğine değinen Arınç, ölümlü iş kazaları, yüksek öğretim kurumlarında yapılacak müfredat değişikliği, ortaöğretim kurumları, çalışanların iş akdinin haklı feshi gibi kanunda olan ama bugüne kadar uygulanmamış bir hususu özellikle yerine getirmek istediklerini belirtti.

Çalışanların, iş sağlığı ve güvenliği kanununda belirtilen yükümlülüklerden herhangi birini yazılı olarak hatırlatıldığı halde yerine getirmemesinin,  İş Kanunun 25. Maddesi’nde düzenlenen haklı fesih sebeplerinden birisi sayılması konusunda düzenleme yapıldığını aktaran Arınç, şöyle devam etti:

“Alt işveren, taşeron işçilerinin sorunu da genel olarak görüşülmüştür. Bu konuda belki çok kısa süre içerisinde yeniden bir çalışma yapılması zarureti düşünülmüş ve kabul edilmiştir. Cezaların etkinleştirilmesi ve diğer konular ancak iş güvenliği iş sağlığı konusunda, önce Soma’da meydana gelen olay, daha sonra bir işyerinde asansörün yere çakılması sonucunda hayatını kaybeden yurttaşlarımızın durumu ve maalesef her gün birer ikişer bazı işyerlerinde yine iş güvenliğine bağlı olarak iş kazaları sebebiyle hayatlarını kaybeden insanlarımızın durumu, öncelikli iş güvenliğine yönelik tedbirlerin alınması konusunda bir eylem planı hazırlanması zaruretini getirmiştir.”

Arınç, toplantıda, son dönemde Suriye’den gelen mültecilerin durumu hakkında Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ile İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın bilgi sunduğunu ifade etti.

 

Orta öğretim kurumlarında başörtüsüyle ilgili düzenleme

Arınç, Milli Eğitim Bakanlığının ortaöğretimle ilgili öğrencilerin kılık kıyafetine ilişkin düzenlemelerin yer aldığı yönetmelikte de değişiklik yapıldığını bildirdi.

Bu değişikliği özellikle bazı kız öğrencilerin hasretle beklediğini bildiğini dile getiren Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Son Bursa seyahatimde de okullarının açılışlarında öğrencilerle bir araya geldiğimizde onlar heyecanlı bir şekilde bu müjdeyi bekliyorlardı. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul ve öğrencilerin kılık ve kıyafetlerine dair yönetmelikte değişiklik yapılması hakkında yönetmelik gözden geçirilmiş ve bu yönetmeliğin üçüncü, dördüncü maddelerinde bir değişiklik yapılarak, dördüncü maddesinin birinci fıkrasının ‘e’ bendinde yer alan ‘baş açık ibaresi’ ve aynı bendin son cümlesi yürürlükten kaldırılmıştır. Yarın veya bir sonraki gün yayımlanabilecektir. Bununla ortaöğretim kurumlarında başörtülü olarak eğitimine devam etmek isteyen kız öğrenciler için bir zaruret, 30 Eylül’den sonraki demokratikleşme paketimizde bazı hususlar yerine getirildiği için bugün böyle bir yönetmelik değişikliğin yapılmasına da zaruret görülmüştür. Öğrencilerimiz, velilerimiz ve öğretim hayatımızın için hayırlı olmasını diliyorum.”

Arınç, Kurban Bayramı ile ilgili alınan kararları da önümüzdeki Bakanlar Kurulu sonrasında açıklayacağını söyledi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu