Eğitim

“Osmanlıca, Geçmişle Bağı Yeniden Kurar”

Eğitim Bir Sen Besni Şube Başkanı Karakuş:

“Osmanlıca, Geçmişle Bağı Yeniden Kurar”

 

Eğitim Bir Sen Besni İlçe Başkanı Halil Karakuş, Antalya’da gerçekleştirilen 19. Milli Eğitim Şurası Genel Kurulu’nda Osmanlıca Türkçesi Dersi İmam Hatip Liseleri ve Sosyal Bilimler Liseleri’nde zorunlu ders olması yönündeki tavsiye kararının memnuniyet verici bir gelişme olduğunu söyledi.

Memursen ve Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu tarafından Osmanlı Türkçesi dersinin tüm liselerde zorunlu olması önerisinin sunulduğunu ifade eden Karakuş; “Eğitim-Bir-Sen’in desteği ve önerge lehine konuşmalarıyla komisyondan oy çokluğu ile geçti. Şûra genel kurulunda tüm liselerde zorunlu olmaması yönünde verilen ek önerge ile Anadolu İmam Hatip Liseleri ve Sosyal Bilimler Liselerinde zorunlu, diğerler liselerde ise seçmeli ders olacak şekilde olmasını olumlu buluyoruz.” dedi.

 

Geçmişi olmayanın geleceği olamaz

Osmanlıca’nın yabancı bir dil olmadığını ifade eden Karakuş; “Osmanlıca yabancı bir dil midir? Eski/mez harflerle yani Arap alfabesi ile yazılan Türkçe demek buna verilecek en sağlıklı cevap  olur. Selçuklu, Osmanlıdan bu tarafa bu milletin (tüm etnik farklılıklarıyla birlikte) kullandığı, kendi ses sistemine göre düzenlediği bir alfabeden bahsediyoruz. Temelde Arap alfabesi kullanılmakla beraber Türkçe ses yapısına uygun işaretleme ve harflerle dilimize uygun hale getirilen bin yıldır kullandığımız yazı sistemine 90 yıldır yabancı kalışımızın hazin manzarasından söz ediyoruz.” dedi.

Karakuş, “Osmanlıca dediğimiz eski/mez Türkçe, ait olduğumuz İslam medeniyetinin değerleri ve kavramlarıyla anlamını bulan, zenginleşen, çağrışımlara sahip bir dildir,  dolayısıyla o dilin ilmek ilmek ördüğü medeniyet ile irtibat kurmadığımız/kuramadığımız sürece, günümüzün problemine ve açmazlarına çözüm üretmemiz de zordur. Eğer geleceğimizi kurmak gibi bir niyetimiz var ise, ki olmalıdır.  Öyleyse geçmişimizle sahici bir bağ kurmalıyız. Bunun olmazsa olmaz yollarından birisi de ‘Osmaanlıca’yı liselerde ders olarak öğrenmemizdir. Çok ezber de olsa tekrarlamakta fayda var.  ‘Geçmişi olmayanın geleceği olamaz.’ diyoruz. Eğitim Bir-Sen olarak, Osmanlıca’nın liselerde ders olarak okutulacak olmasını memnuniyet verici olarak buluyor,  kararın alınmasında emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu