Eğitim

“Okullarda İdeal İnsan yetişmeli”

155 Bin Öğrenci Ders Başı Yaptı

“Okullarda İdeal İnsan yetişmeli”

 

2015-2016 eğitim-öğretim yılında açık öğretim öğrencileri dahil, örgün eğitimde resmi ve özel okullarda yaklaşık 18 milyon öğrenci ders başı yaptı. 2015-2016 eğitim öğretim yılı tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de törenle başladı. Adıyaman’da ilk, orta ve lise olmak üzere 155 bin öğrenci ders başı yaptı.

İlköğretim Haftası etkinlikleri kapsamında merkez Altınşehir İlk ve Ortaokulunda tören düzenlendi. Törene Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürü Yaşar Koçak, İl Emniyet Müdürü Fikret Salmaner, İl Milli Eğitim Müdürü Seyfi Özkan, Milli Şube Müdürleri, bazı kurum amirleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

İlköğretim Haftası münasebetiyle günün anlam ve önemini belirten konuşmaların yapılmasının yanı sıra öğrenciler tarafından da şiirler okundu.

Okullarda-Ideal-Insan-Yetismeli-(3)Törenin açılış konuşmasını yapan Altınşehir İlkokulu Müdürü Ahmet Yıldırım, “Okul çocuklara ve gençlere insanlığı, saygıyı, ulusu ve ülkeyi sevmeyi öğretir. Her başarılı insanın arkasında mutlaka sağlam bir eğitim hayatı ve öğretmenler vardır” dedi.

Yeni bir eğitim ve öğretim yılına başlamanın sevinç ve heyecanı içerisinde olduklarını ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Seyfi Özkan ise, “Bu yılda yeşerecek tohumlarımızı karşımızda görmek biz öğretmenleri çok heyecanlandırıyor. Okul zihinlerin şekillendiği, bilgi ile aydınlandığı ve eğitildiği yerdir. Bilgi, eğitim kişiyi üstün kılar, onun varlığına değer katar.

2015-2016 eğitim ve öğretim yılının ülkemize ve Adıyaman’a hayırlı olması temennisinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürü Yaşar Koçak ise,  “Bugün bilgi çağını yakalayabilmek adına eğitim kurumlarımızda nitelikli insan gücü yetiştirmeye ihtiyacımız vardır. Bunun için gereken ne ise Bakanlık olarak onun hayata geçirilmesi çabası içindeyiz. Değişen müfredat, okul türlerinin azaltılması, ders kitaplarının temin edilmesi, eğitim yatırımlarının artması, öğretmen açığının hızla kapatılmaya çalışması gibi sayabileceğimiz pek çok husus buna örnek verilebilir. Bizler genç nesillerimizi milletimizin sahip olduğu değerler doğrultusunda ideal bir insan olarak yetiştirmek ve yönlendirmek zorundayız” dedi.

Yeni eğitim yılının hayırlı olmasını dileyen Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu ise, “Altınşehir İlkokulu bahçesine çocuk oyun parkı ile ağaçlandırma taahhüdünde bulunarak, konuşmasını öğrencilerle karşılıklı sohbet havasında tamamladı.

Son üç yıl içerisinde Adıyaman’ın eğitim alanında çok önemli yatırımlara ev sahipliği yaptığını belirten Vali Mahmut Demirtaş ise, “Adıyaman’da derslik sıkıntısını çözmek amacıyla gece-gündüz demeden çalışıyoruz. Bugün ilk dersini verecek bu okulumuzu da yeni yaptık. Bunca yatırıma rağmen öğrencilerden tek isteğimiz başarıdır. Ülkemizin kalkınması, büyümesi ve gelişmesi için öğrencilerimizden tek isteğimiz çok çalışmaları ve başarı göstermeleridir. Geleceğin Türkiye’sini oluşturacak çocuklarımız ve gençlerimiz için eğitim seferberliği başlattık. İlimizde eğitim alanında başarının çıtasını yükseltmek amacıyla inşa ettiğimiz 16 okul, 318 derslik ve 1292 kişilik öğrenci pansiyonunu bu yıl hizmete sunuyoruz. Bu okul ve dersliklerin ilimize ve ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Mahmut Demirtaş ve protokol üyeleri Altınşehir Ortaokulunun açılışını yaparak sınıfları gezdi. Öğrencilerle sohbet ederek kitap dağıttı.

 

Okullar açıldı, ders başı yapıldıOkullarda-Ideal-Insan-Yetismeli-(2)

2015-2016 eğitim-öğretim yılında açık öğretim öğrencileri dahil, örgün eğitimde resmi ve özel okullarda yaklaşık 18 milyon öğrenci ders başı yaptı.

Resmi ve özel okullarda yaklaşık 600 bin derslikte, yöneticiler de dahil olmak üzere 900 bin 794 öğretmen eğitim verecek.

Bu yıl yaklaşık 1 milyon 136 bin öğrencinin ilkokul birinci sınıfa, yaklaşık 1 milyon 200 bin öğrencinin de okul öncesi eğitim kurumlarında eğitime başlaması bekleniyor.

MEB’in çalışma takvimine göre, birinci kanaat dönemi bugün başlayacak ve 22 Ocak 2016 Cuma günü sona erecek.

Yarı yıl tatili, 25 Ocak-5 Şubat 2016’da yapılacak. İkinci kanaat dönemi, 8 Şubat 2016 Pazartesi günü başlayacak ve 17 Haziran 2016 Cuma günü sona erecek.

 

Destekleme kursları

Bakanlık tarafından öğrenci ve mezunlar için ücretsiz açılacak destekleme ve yetiştirme kurslarına başvurular da 21 Eylül Pazartesi’den itibaren kabul edilmeye başladı. Başvurular, 2 Ekim’de sona erecek. Kurslar, 1.dönem, 2.dönem ve 3. dönem (yaz kursları) olmak üzere üç dönemde açılacak.

Kursa katılmak isteyen örgün eğitime devam eden öğrenciler, okul veya kurumlarından alacakları Eğitim Bilişim Ağı (EBA) şifresiyle, e-kurs modülü üzerinden veya bizzat kurs müdürlüğüne kurs açılan derslerle ilgili başvuru yapabilecek.

Açıköğretim öğrencileri, başvurularını örgün kurs merkezleri, kursiyerler ise halk eğitim merkezleri aracılığıyla yaygın eğitim kurs müdürlüklerine, bulundukları sınıf düzeyini gösterir belge veya diploma ile bizzat başvurarak yapacak.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı