Son Dakika
21 Haziran 2018 Perşembe

Okullar Beyaz Bayrakla Donandı

28 Mart 2015 Cumartesi, 09:29

Okullar Beyaz Bayrakla Donandı

 

2014-2015 eğitim öğretim yılında ‘Beyaz Bayrak’ almak için başvuran 112 okuldan 70’i bunu almaya hak kazındı.

Adıyaman Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Beyaz Bayrak’ Projesi kapsamında ödül almayı hak eden okullara, beyaz bayrakları teslim edildi. Sağlık Müdürlüğü Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ödül törenine Vali Yardımcısı Murat Süzen, Milli Eğitim Müdürü Seyfi Özkan, Sağlık Müdürü Mehmet Emin Taş, Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Kutlu, sağlık ve eğitim camiasından kişiler katıldı.

Proje ile okulların temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi, toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesi, yaşam kalitesinin yükseltilmesi, yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirilmesi amaçlanıyor.

Bayrak dağıtım töreninin açış konuşmasını Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Kutlu yaparak, “Beyaz Bayrak Projesi, Beslenme Dostu Okul Projesinin bir aracıdır. Adıyaman’da şuanda 15 okulumuz Beslenme Dostu Okul vasfını taşımaktadır. Okullarımızın Beslenme Dostu Okul olarak ilan edilmesi için beyaz bayrak alma şartı vardır. Beslenme Dostu Okul olmak için kantinde çocuklara usulüne uygun sağlıklı yiyecek satılmasını sağlamak, okulda yemek dağıtılıyorsa yemeklerin usulüne uygun olarak dağıtılması sağlanmalıdır” dedi.

Milli Eğitim Müdürü Seyfi Özkan, ödül töreninin anlamının büyük olduğunu ve kendisini heyecanlandırdığını belirterek, “Beyaz Bayrak alan okul sayının artması ve daha da artacak olması çok güzel bir şey. Okullarımız çok iyi yerlere geldi. Okullarda öğrenci tuvaletlerinde sabun yoktu. 70 Okulumuzun Beyaz Bayrak alması çok mutluluk verici bir şeydir. Koruyucu hekimlik çok önemlidir” dedi.

Vali Yardımcısı Murat Süzen, okulların fiziksel gelişiminin yanında işlevsel manada da gelişmesinin çok güzel bir gelişme olduğunu belirterek, “Rakamları gördüğüm zaman Adıyaman’ın sadece fiziksel manada değil, işlevsel manada da kalitesinin yükselmesinin mutluluğunu yaşıyorum. Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında 2006 yılında başlayan protokol ile başlanmış. Şuanda 100’ün üzerinde başvuru yapmış, 70’i beyaz bayrağa layık görülmüş. Son 2-3 senedir eğitimde çok ciddi atılım yapılıyor. Bin 500’e yakın derslik yapıldı. Fiziksel manada gelişim, bu tarz işlevsel manada işlerle taçlandığında çok büyük daha önem arz ediyor. Okullardaki temizlikçisinden müdürüne kadar herkesi tebrik ediyorum. Ödül alan tüm okullarımızı kutluyorum” dedi. Konuşmaların ardından okul müdürlerine beyaz bayrak, belge dağıtımı gerçekleşti.(İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz