Eğitim

Oku emrine hepimiz muhatabız

İkra Kolejine Görkemli Açılış

Oku emrine hepimiz muhatabız

 

Adıyaman’da eğitime yeni bir soluk getirecek olan İkra Kolejinin açılışı görkemli bir törenle açıldı.  Adıyamanlı İşadamı Süleyman Toprak tarafından yapılan İkra Kolejinin açılışına çok sayıda davetli katıldı. Serdar Tuncer ise şiirleriyle katılımcılara güzel anlar yaşattı.

İş adamı Süleyman Toprak, kolejin açılışında yaptığı konuşmada, okulu 2015 yılının 14 Kasım’ında yapıma başladıkları okulun kısa süre içerisinde tamamlanarak hizmete girmesinin gururunu yaşadıklarını söyledi.

Bu okulun kendi hayatından çok önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Toprak, ” Temel atma töreninde de arz etmiştim. Bu benim için bir hayaldi, tamamen inşaat sektöründe yaptığım işlerin yanı sıra mutlaka bir okul yapma düşüncesiyle hareket ediyordum. Bugün Allah nasip etti, bu okulu yaptık. Okulumuz 7 bin 80 metrekare alana sahip. Kendi şirketimize ait  alan üzerine 7 bin 280 metrekare de kapalı alanı olan bir okul. Burada 36 derslik var. Toplamda da 850 öğrenci kapasitesi olan bir okul. Bu okulumuzda anaokul, ilkokul ve lise kademeleri var” dedi.

 

Oku Emrinin Üzerine İkra İsmini Koydum

Halkın çok merak ettiği konuya da açıklık getiren Toprak, şöyle devam etti:

“Okulumuzun ismi İkra koleji. Neden İkra, İkra kolejinin olması birkaç sebebi var. Ben kendimde bir eğitimciyim. Edebiyat öğretmeniyim. 9 yıl devlette görev yaptım. Eğitim sisteminde kendi şahsım olarak gördüğüm çok ciddi bir açık vardı. Bu açığında kitap okuma ile ilgili bir açık olduğunu, onun için Allahın da bize, Peygamberimizin vesilesiyle ilk emri olan ‘oku’yu gerçek manasıyla da ülkemizde bunu tatbik edebilmek için, okumak için bu okulun ismini İkra koyduk. Bir diğer sebebi de benim küçük kızımın ismi İkra’dır. Bu sebeple  okulumuzun ismini İkra koyduk ki inşallah okuyan bir nesil, okuyup ta aydınlanan bir nesil, aydınlanıp ta vatanına, memleketine katkı sunan, faydalı olan bir nesil yetiştirelim birlikte”

MÜSİAD Şube Başkanı Şerif Yıldırım ise MÜSİAD’ın yatırımlarının yanında bir üyelerinin eğitime verdiği öneme vurgu yaptı.

ATSO Başkanı Mustafa Uslu da kendine yarışır bir okulun meydana geldiğini belirterek, Süleyman Toprak’ı bu yatırımından dolayı kıskandığını, bunun herkese örnek olması gerektiğini ifade etti.

İKRA KOLEJİ EĞİTİMİN ÇITASINI YÜKSELTECEKBöyle girişimcilere ihtiyaç olduğunun altını çizen Uslu, böyle bir yapının yapılmasına her yiğidin el atamayacağını dile getirdi.

Bu ülkenin temel sıkıntısının insanların okumamasından ileri geldiğine dikkat çeken Uslu, “Yani insanlarımızın cahil kalmasından ileri geliyor. Bugün devletine, milletine, bayrağına zarar veren insanların tamamı okumayla ilgisi olmayan, kendi başına yaşayan insanlardan meydana geliyor. Onun için biz eğitime çok önem vermemiz lazım. Özellikle Adıyaman’ımızda bu işe ihtiyaç vardı. Süleyman beyin böyle bir işe tevessül etmesi bizleri sevindirdi.” diye konuştu.

Besni Belediye Başkanı İbrahim Öztürk de bu okulun Adıyaman’da eğitimin çıtasını yükselterek, rekabet ortamını yükselterek, Türkiye’de ilin seviyesini yükselteceğini ifade etti.

Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak da kendileri için böyle bir okulun gurur olduğunu belirterek, ahlaklı ve eğitimli gençlerin burada yetişeceğini aktardı.

AK Parti Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara da “Son birkaç ayda yaşananlar bize milli ve yerli eğitimin ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Eğitim veriyorum, eğitimle uğraşıyoruz diyerek ülkeyi ne hale getireceklerinin somut örneğini  15 Temmuz’da yaşadık. Bunun için devletine, milletine bağlı, eğitimin bu çocuklarımıza verilmesi açısından bizim için çok önemli. Yeni bir yanlışlıklara düşülmemesi açısından” dedi.

Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu da binanın çok güzel yapıldığını ifade ederek, eğitimin güzel olacağına inandığını dile getirdi.

Yapılan konuşmaların ardından Sanatçı Serdar Tuncer, şiir ve ezgileriyle katılımcılara unutulmaz bir gece yaşattı. Tuncer’in hayranları fotoğraf çekmek için bir birleriyle yarıştı.

Güne Bakış Haber Merkezi-PHA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu