Anasayfa / Eğitim / Öğretmen derse girmek istemiyor

Öğretmen derse girmek istemiyor

İdarecilik, öğretmenlikten kaçış mı?

Öğretmen derse girmek istemiyor

 

2016-2017 eğitim öğretim dönemi sona erdi, gelecek yıl Adıyaman’da tekli eğitime geçiliyor. Bunun daha sıkı ve daha kaliteli bir eğitimi de beraberinde getirmesi bekleniyor ama okullarda idareci için müracaat eden öğretmenlerin sayısı, bu ümidi kırmaya yetiyor. Neredeyse on öğretmenden birisi “idareci” olmak istiyor.

Adıyaman’da 796 okul bulunuyor.  Bu okullarda 5 bin 638 derslik var. Bu dersliklerde, 151 bin 503 öğrenci ders görüyor. 9 bin 558 öğretmen, bu öğrencilere eğitim veriyor.

Adıyaman’da derslik başına düşen öğrenci sayısı ilkokul ve ortaokul’da 26, Genel ortaöğretimde 26, Mesleki ve Teknik okullarda ise 25. Başbakan Binali Yıldırım, tüm Türkiye’de, 2019 yılına kadar ikili eğitim kalmayacağını belirtti. Adıyaman Milli Eğitim Müdürü Mete Kızılkaya da, Adıyaman’da tekli eğitime 2017-2018 eğitim öğretim döneminde geçileceğini söyledi.

Ancak, Adıyaman’da idareci olmak isteyen öğretmen sayısının fazla olması, öğretmenlerin derse girmekten kaçıp kaçmadığı sorununu gündeme getirdi. Adıyaman’da görev yapan 9558 öğretmenden bin 84’ü idareci olmak istiyor. Bu da 10 öğretmenden en az birisinin idareci olmak istediğini ortaya koyuyor.

İdareci olmak için başvuran öğretmenlerin 127’si müdür olmak istiyor. İdareci olmak isteyen öğretmenlerin 57’si müdür başyardımcısı, 897’si müdür yardımcısı olmak istiyor.

Şartları uyan tüm öğretmenlerin “idareci” olma hakkı var ama bu kadar öğretmenin “derse girme” yerine idareciliği tercih etmesi, Adıyaman’da eğitimin farklı bir sorununu daha ortaya koydu. Umarız bu soruna eğitim sendikaları ve eğitimciler el atar; öğretmenler neden derse girmek istemiyor?

Güne Bakış Haber Merkezi

Bu Habere de Bakın

24 derslikli okulun temeli atıldı

24 derslikli okulun temeli atıldı   TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Kahta’da yapımı devam eden bazı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir