Eğitim

Öğretim Üyesi TÜBİTAK Projesi Aldı

Öğretim Üyesi TÜBİTAK Projesi Aldı

 

Adıyaman Üniversitesi Kahta Meslek Yüksekokulu Veterinerlik Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Zeynep Şahan, TÜBİTAK 1001 – Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı kapsamında “Farklı Yöntemlerle Kurutulmuş Narenciye Posalarının Süt Sığırlarında ve Buzağılarda Kullanımı” adlı proje ile TÜBİTAK’tan destek almaya hak kazandı.

Yrd. Doç. Dr. Zeynep Şahan, 249 bin 213 TL bütçeli ve 2 yıl sürecek olan projede proje yürütücüsü olarak görev alacak. Projede ayrıca Adana Çukurova Üniversitesi’nden Prof. Dr. Murat Görgülü, Prof. Dr. Mehmet Serdar Öztekin, Dr. Tunahan Erdem ve Yrd. Doç. Dr. Uğur Serbest araştırmacı, Prof. Dr. Ebru Kafkas’ın ise danışman olarak görev alacağı öğrenildi.

Adıyaman Üniversitesi Kahta Meslek Yüksekokulu Veterinerlik Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Zeynep Şahan, “Narenciye posaları ülkemizde mevsime bağlı olarak elde edilen bir gıda endüstrisi atığıdır. Gıda endüstrisinde işlenerek değerlendirilen narenciye ürünleri; turunç portakal, greyfurt, mandarin ve limon olup, yıllık toplam üretim yaklaşık 4 milyon ton civarındadır. Narenciye meyvelerinin meyve suyuna işlenmesinden sonra yaklaşık olarak % 35-40 oranında posa açığa çıkmaktadır. Bu rakam narenciye posalarının ülkemizde önemli bir ekonomik potansiyele sahip olduğunu gösterir.

Narenciye posalarının içerikleri meyvelerin çeşidine, toplandığı bölgeye bağlı olarak değişmekle birlikte genel olarak karbonhidrat ve selülozca zengin, proteince fakir yem kaynağıdırlar. Bu nedenle ruminant beslemede enerjice zengin yem kaynağı olarak kabul görürler. Ancak suda çözünür karbonhidrat içeriklerinin yüksek olması depolanmaları sırasında hızla bozulmalara ve besin değerinde kayıplara yol açabilmektedir.

Ülkemizde ciddi düzeyde yem açığı bulunmaktadır. Bu açığı kapatacak alternatif yem kaynaklarının bulunması büyük önem arz etmektedir. Narenciye posalarının yaş olarak kullanımı mümkün olmakla birlikte, suca zengin olmaları bu atığın taze olarak kullanımını sınırlandırmaktadır. Ayrıca 2872 nolu Çevre Kanunu’nda yer alan atıkların taşınması ile ilgili prosedür ve ceza hükümleri posaların yaş olarak kullanımını elverişsiz hale getirmektedir.

Meyve suyu üretiminden elde edilen posaların kurutularak ekonomiye yem katkı maddesi olarak geri kazandırılması uygun bir atık değerlendirme stratejisi olarak kabul edilebilir. Kurutma işlemiyle narenciye posalarının hayvanlarda yem katkı maddesi olarak değerlendirilmesi ve ekonomiye geri kazandırılması sağlanarak hem atık değerlendirilmiş olacak, hem de bu atığın çöp olarak getirdiği ekonomik ve çevresel maliyet ortadan kaldırılmış olacaktır.

Bu projede narenciye posaları kızılötesi ışınım enerjisi, sıcak hava ve bu iki yöntemin kombinasyonu ile kurutulacaktır. Kurutma sonrasında elde edilen ürünlerde besin madde, aroma maddeleri, uçucu yağ asidi ve in vitro sindirilebilirlilik analizleri yapılacaktır. Bu analiz sonuçları ve kurutma maliyeti dikkate alınarak en uygun kurutma yöntemi belirlenecektir. Belirlenen kurutma yöntemi ile kurutulan ve 2mm elek kullanılarak öğütülen narenciye posaları süt sığırı ve buzağı denemelerinde kullanılacaktır Süt sığırı denemesinde kurutulmuş narenciye posası belirli düzeylerinde kullanılacak ve yem tüketimi, süt verimi ve kompozisyonu, sütün yağ asiti, vitamin, mineral ve aroma içeriği ile hayvanın kan parametreleri üzerine etkisi incelenecektir. Buzağı denemesinde ise buzağı alıştırma yemlerine belirli düzeylerde eklenerek buzağılarda yem tüketimi ve canlı ağırlık üzerine etkileri belirlenecektir.” dedi.

Göstermiş olduğu bu başarıdan dolayı öğretim üyesini kutlayan Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, başarılarının devamını dileyerek kendisini tebrik etti.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu