Son Dakika
26 Mayıs 2018 Cumartesi

Öğrenciler Tablet Bilgisayarına Kavuştu

23 Mayıs 2015 Cumartesi, 09:35

2 bin 832 öğrenci tabletini aldı

Öğrenciler Tablet Bilgisayarına Kavuştu

 

Fatih Projesi kapsamında 81 ilde eş zamanlı başlatılan tablet dağıtım programı çerçevesinde Adıyaman’da da 9. sınıf öğrencilerine toplam 2 bin 832 adet tablet dağıtımı yapılacak.

Türkiye genelinde toplam 700 bin adet tabletin dağıtılacağı proje çerçevesinde, Adıyaman’da da Altınşehir Anadolu Lisesinde gerçekleştirilen törenle öğrencilere tabletleri törenle dağıtıldı.

Törene Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Vali Yardımcısı Murat Süzen, İl Milli Eğitim Müdürü Seyfi Özkan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Hacı Daştan ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Törenin açış konuşmasını yapan Altınşehir Anadolu Lisesi Müdürü Türker Barış Bulduk, “Eğitimde dönüşüm ve eğitimde çağ atlama adına dağıtılan tabletler insana yapılan en büyük yatırımdır. Birleştirilmiş sınıf uygulamalarından, tablet bilgisayara geçiş Türkiye’nin eğitim alanında son birkaç yılda sergilediği en mükemmel örnektir” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Seyfi Özkan ise, bugün Fatih Projesi kapsamında, 81 ilin tamamında 700 bin, Adıyaman’da ise 9. sınıf öğrencilerine 2 bin 832 adet tablet dağıtımı yapılacağını açıkladı.

21 Mayıs’ta Adıyaman’ı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı büyük bir coşkuyla bağrına basan Adıyamanlılara teşekkür ederek sözlerine başlayan Vali Mahmut Demirtaş ise, “Devletimiz ve Hükümetimiz eğitim alanında öğrencilerimize çok ciddi desteklerde bulunuyor. Bugün Türkiye’yi geleceğe taşıyacak çok önemli bir proje çerçevesinde çocuklarımıza tablet dağıtımı yapacağız. Fatih Projesi gerçekten milat diyebileceğimiz bir proje. Bu projeyle sadece okullarımız internet ağına bağlanmakla, dersliklerimiz akıllı tahtalara kavuşmakla, öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz tabletlere kavuşmakla kalmıyor özellikle bilişim alanında materyaller, görsel malzemeler, yazılımlar kendi insanımız tarafından geliştirilmek suretiyle ülkemizi geleceğe taşıyacak sizlerin önünde bir engel kalmaması teknolojinin bütün unsurlarını kullanabilmeniz için gereken her şey sizlerin hizmetine sunuluyor” dedi.

Öğrencilere kendi hayatında bir anekdot aktaran Vali Mahmut Demirtaş “Hepimiz çocukluğumuzu yaşadık ve bu sıralardan geçtik. İlkokulu köyde, ortaokul ve liseyi ise Yerköy ilçesinde okudum. Bizim dönemimizde iki veya üç dersin hocası olurdu, diğer derslerimizin büyük bir kısmı boş geçerdi. Maalesef o dönemde devletimiz öğretmen gönderemiyordu. Ama bugün devletimiz kitap dağıtıyor, tablet dağıtıyor. Çok şükür bu da eğitim alanında nereden nereye geldiğimizi de en güzel şekilde özetliyor” dedi.

Öğrencilere, dağıtılan tabletlerin amacı dışında kullanmamaları gerektiğini de hatırlatan Vali Mahmut Demirtaş, “Bu tabletlerin sizin için çok faydalı olacağını düşünüyorum. Bunu amacı dışında kullanırsanız sizlere fayda yerine zarar getirir. Lütfen bunu amacına uygun bir şekilde kullanmanızı rica ediyorum. Bu Projeyi hayata geçiren başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Başbakanımıza ve Milli Eğitim Bakanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Mahmut Demirtaş öğrencilere tablet dağıtımı yaptı.

Dağıtılacak tabletler, yüzde yüz yerli tasarımla üretilmiş, 8 çekirdekli işlemciye ve 2 gigabyte RAM’e sahip tablet bilgisayarlarda, 2 mega piksel ön, 5 mega piksel arka kamera bulunma özelliğine sahip olup, öğrencilere bilgisayar üzerinden yazı yazma ve not alma imkânı sağlayacak.

Fatih projesi kapsamında, bugüne kadar Adıyaman il genelinde 68 okula bin 588 adet akıllı tahta kurularak, 9 bin 794 adet tablet dağıtımının gerçekleştirildiği öğrenildi.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: