Eğitim

Nesli tükenen sistemle eğitime başlıyoruz

Her yerde tekli, Adıyaman’da ikili eğitim sürüyor
Nesli tükenen sistemle eğitime başlıyoruz

2014-2015 Eğitim öğretim yılı, uyum eğitimiyle başladı, haftaya da ilk, orta ve lise öğrencileri ders başı yapacak ve yine kalabalık sınıflar, tıkış tıkış bir eğitim anlayışı ve nesli tükenen ikili sistem, Adıyaman’da eğitimin yüzkarası olarak sürüp gidecek.
Adıyaman, ikili eğitim yapan az sayıda ilden biri. Okul ve derslik eksikliği, okulların tekli sisteme dönüşümünü engelliyor. Yatırımda “öncelik” ayarlaması yapamayanlar nedeniyle, “gereksiz” yatırımlara yönelirken, okul ve derslik yapmak kimsenin aklına gelmiyor.
Adıyaman Milli Eğitim Müdürlüğünün, son iki yıldır yaptığı ataklar nedeniyle derslik ve okul sayısını arttırmaları, ihtiyaç duyulan sayıyı azaltsa da, yine en az 750 dersliğe ihtiyaç duyuluyor.
Yaz boz tahtası haline gelen eğitim sistemi, eğitimdeki sorunlara ek olarak Adıyaman’da kalabalık sınıflar, boş dersler, branş öğretmen açığı ve ikili eğitim sistemiyle bir eğitim öğretim dönemine daha, hiçbir şey değiştirmeyen Adıyaman olarak başlıyoruz.
Adıyaman’da, eğitime destek yok denecek seviyede olunca, hayırseverlerin, işadamlarının, eğitim sevdalılarının eserlerini görmek de mümkün olmuyor. Adıyaman’daki büyük derslik açığını, sadece devletin yapacağı yatırıma bağlamak, çözümü mümkün olmayan sorunla boğuşmak demektir.
Son iki yılda artan eğitim yatırımına rağmen, her yıl artan nüfus, bu açığın sürekli artmasını sağlamaya yarayacağını gösteriyor.
Eğitime duyarlı işadamlarının, Adıyaman’la bağı olan ve olmayan büyük firmaların eğitime yatırımıyla açığın kapanması mümkün olabilir.
Kapalı bir kent haline gelen, turizmde, sağlıkta yeterli payı alamayan Adıyaman, AVM, beş yıldızlı otel gibi, büyük yatırımcıya kapı açmadığından da, “eğitim yatırımı yapacak” firmaların kente gelmesi zor görünüyor.
Her yıl eğitim sendikalarının, eğitim dernek veya vakıflarının, öğretmenlerin, idarecilerin, velilerin ve öğrencilerin şikayetlerinin ana konusu değişmeden sürüp gidiyor.
Adıyaman’da “öncelik” sıralaması yapmadan yatırıma kalkışanlar sayesinde, eğitime yeterli ödenek ayrılmıyor, büyük kampanyalarla eğitim gönüllüleri, yatırım yapmaya davet edilmiyor.
Biz de her eğitim öğretim döneminde “tekli sisteme ne zaman geçeceğiz?” türü soruları sorup, duruyoruz, cevap alamayacağımızı bile bile…
Haber-Yorum: Naif Karabatak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu