Eğitim

“Kayıt parası talep etmeyin”

Milli Eğitim, Okul Müdürlerini Uyardı

“Kayıt parası talep etmeyin”

 

Adıyaman Milli Eğitim Müdür Vekili Kazım Çoban, kayıt döneminde okul idarecilerini uyararak, ‘kayıt parası’ adı altında bir talepte bulunulmaması gerektiğini söyledi.

Adıyaman Milli Eğitim Müdür Vekili Kazım Çoban, devletin çocukların eğitime erişmesi ve eğitimin sağlanması görevini yerine getirmek ile mükellef olduğunu belirterek, kayıt süreciyle ilgili açıklamada bulundu.

Okullarda kayıt döneminin başlamasıyla birlikte velilerden ‘kayıt parası’ adı altında para talebinde kesinlikle bulunmaması gerektiğini dile getiren Adıyaman Milli Eğitim Müdür Vekili Kazım Çoban, “Milli Eğitimin amaçlarından biri bütün çocuklarımın okula erişimi ve eğitimin sağlanmasıdır. Devletimiz 4+4+4 ile 12 yılı zorunlu hale getirdi. İlkokul, ortaokul, lise parasızdır. Çocuklarımızı kayıt yaparken velilerden hiçbir şekilde ‘kayıt parası’ adı altında para talep edilemez ve kesinlikle alınamaz. Hiçbir şekilde veli zorlanamaz. Bu konuyla ilgili Bakanlığımızın genelgeleri, emirleri okullara bildirildi. Bu emirler doğrultusunda işlem yapılması gerekiyor. Kesinlikle hiçbir okul idareci, velileri bir yere yönlendirerek veya zorlayarak hiçbir şekilde maddi manevi bir şey talep edemezler. Ancak öğrenci velileri kendileri isterse bağış altında yardımda bulunabilirler. Bu da gönüllülük esasına bağlıdır.

Okul ihtiyaçlarının giderilmesi ile ilgili Bakanlığımızın çalışmaları devam ediyor. Bu konuda ilerleme olursa okullarımız da kesinlikle müsamaha gösterilmez, gündemden düşer. Velilerden kayıt parası adı altında talepte bulunamazlar” dedi.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı