Eğitim

İşadamlarının okul sözü, sözde kaldı

Okul dediler ama arsa bile tahsis etmediler

İşadamlarının okul sözü, sözde kaldı

 

Adıyaman, eğitimde çok gerilerde. Bunu, Adıyaman’da yaşayan, Adıyaman’da görev yapan ve Adıyaman’la ilişkili olan herkes biliyor.Bu eksiklikte çok sebep var ama en önemlisi derslik eksikliği. Bu eksikliği gidermek için yapılan kampanyalarda verilen sözlerin çoğu yerine getirilmedi.

Adıyaman, uzun zamandır derslik eksikliğini gidermenin mücadelesini veriyor. Öğrencilerin tekli eğitime geçmesi için okul ve derslik sayısının artması gerekiyor. 5 yıldır devam eden yatırımlar birer birer tamamlanıyor ama halen eksiklik var.

Okul ve derslik sayısının artması için yıllardır verilen mücadelede hayırsever katkısı da olsun diye birçok kampanya başlatıldı. Milli Eğitim Bakanlığının başlattığı kampanyaya ek olarak Adıyaman Valiliği, Adıyaman Milli Eğitim Müdürlüğü ve çeşitli sivil toplum kuruluşları da kampanya başlattı.

Bu kampanyalarda ve canlı yayınlanan görüntülerde okul sözü verenlerin sözü de sözde kaldı. Hatta o zaman başbakan olan şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın huzurunda okul sözü verenler de bir çivi bile çakmadı. O tarihlerde Milli Eğitim Bakanı olan Hüseyin Çelik’in huzurunda okul sözü verenler de bir tek çalışma yapmadı.

Adıyaman’da okul yapacak eğitimsever hayırseverler bir türlü çıkmıyor. Çıkanlar da sözünü yerine getirmeyerek, hem boş yere ümit veriyor hem de güvenlerini zedeliyorlar.

Oysa eğitim, kişisel bir olay değil, toplumsal bir olaydır, geleceğe yatırım yapmaktır. Yüzde yüzünün vergiden düşüldüğü eğitim yatırımlarında, söz verdiği halde yapmayanların bu tutumu anlaşılır değil.

Adıyaman, okul sözü verenleri de, verdiği sözü halen yerine getirmeyenleri de biliyor, bu sözün yerine getirilmesini de dört gözle bekliyor.

En büyük yatırım, insana yapılan yatırımdır. En büyük yatırım, insan yetiştiren eğitime yapılan yatırımdır. Adıyaman’ın eğitimde sıçrama yapmasının en önemli yolu, derslik sayısını arttırmaksa, bu kentte yaşayan, bu kentten kazanan, bu kentle önemli gelir elde eden insanlarımızın, bu alanda adlarını ölümsüzleştirmeleri gerekiyor.

Adıyaman, işadamlarının verdiği okul sözünün sözde kalmamasını, hayata geçmesini bekliyor. Birisi başlasa, arkası gelecek…

Güne Bakış Haber Merkezi

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu