Eğitim

İmam Hatip’e Proje Okul Fırsatı

Anadolu İHL Proje Okulu Kapsamına Alındı

İmam Hatip’e Proje Okul Fırsatı

 

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Adıyaman İmam Hatip Lisesinin ‘Proje Okulu’ kapsamına alındığını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanmaya başlanan  ‘Proje Okullar’ kapsamında ülkenin dört bir yanındaki liseler arasından seçilen Adıyaman Anadolu İmam Hatip Lisesi, Türkiye genelinde güzide okullar arasında yerini aldı.

Daha önce Altınşehir Mahallesinde bulunan ve sadece kız öğrencilerin tercih edebildiği TOBB Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Proje İmam Hatip Lisesine dönüştürülmüştü.  2017-2018 Eğitim öğretim yılından itibaren Adıyaman Anadolu İmam Hatip Lisesi erkek öğrencilerin tercih edebileceği Proje İmam Hatip Fen Lisesi kapsamında öğrenci alımına başlanacak. Bundan sonra Fen Lisesi ve Sosyal Bilimler Lisesi müfredatı uygulayarak eğitim öğretime devam edecek.

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, her türlü fiziki imkana sahip olan bu okullarda yetişen öğrencilerin Türkiye’nin geleceğine yön verecek nesiller olacağını belirterek, “Adıyaman Anadolu İmam Hatip Lisesi bünyesinde, 22 dersliğin yanı sıra kütüphane, 160 kişilik konferans salonu, fizik, kimya, biyoloji laboratuvarları ve tarih-coğrafya, resim, müzik, bilişim teknolojileri sınıfları ile 144 öğrenci kapasiteli pansiyonu ve okula ait kapalı spor salonu da bulunmaktadır.

Eğitimci kadrolarının uzman öğretmenler arasından seçildiği bu seçkin okullarda eğitim ve öğretim hayatını sürdürecek olan çocuklarımız, hiç şüphesi ileride hepimizin birer iftihar namzedidir. ‘Proje Okullar’ kapsamında yer alan Adıyaman Anadolu İmam Hatip Lisesinin şimdiden ilimize ve sevgili öğrencilerimize hayırlara vesile olmasını temenni ederim” dedi.

 

Proje okulları ne demek?

1- Proje okul nedir?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Mart 2014’te “proje okul” uygulamasını başlattı. Buna göre okulların yönetici ve öğretmenlerinin ataması taşra teşkilatına bağlı hükümlere göre sınavla yapılmayacak. Yani il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri devre dışı kalacak. Bu okullara atamalarını, Milli Eğitim Bakanı doğrudan yapacak.

 

2- Kaç proje okul var?

Son verilere göre 155 proje okul bulunuyor. Proje okullar arasında İstanbul Erkek, Kabataş, Kadıköy Anadolu, Cağaloğlu, Atatürk Fen, Vefa, Çapa Fen, Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler, Hüseyin Avni Sözen, Avni Akyol Güzel Sanatlar, Ankara Çankaya Atatürk, Balıkesir Sırrı Yırcalı Anadolu, İzmir Cihat Kora, Bornova Anadolu, İlkadım Samsun Anadolu, Konya Meram Anadolu, Diyarbakır Yenişehir Anadolu, Bursa Nilüfer Tofaş, Kayseri Melikgazi Fen, Gaziantep Şehit Kamil Vehbi Dinçerler, Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler gibi Türkiye’nin en başarılı yıldız okulları da var.

3- Bu liselerin diğerlerinden farkı ne?

Proje açıklandığında, bu liselerde özel projelerin, uygulamaların yapılacağı okullar olarak planlandığı duyuruldu. Akademisyenler de danışmanlık hizmeti verecek, laboratuvar imkânları daha yüksek olacak. Projenin gerekçesinde, bu okulların elektronik, bilişim, altyapı olanaklarının en üst seviyede olacağı ve üniversitelerle işbirliği yapılacağı belirtildi.

 

4- Bu okulların öğrencilerinin üniversiteye giriş başarısı nedir?

ÖSYM verileri bu okullardan mezun olan öğrencilerin genellikle üniversiteye girişte yüksek bir performans sergilediğini gösteriyor.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı