Eğitim

“Hedefimiz dünya üniversitesi olmak”

Rektör Gönüllü, yeni dönemde hedeflerini anlattı

“Hedefimiz dünya üniversitesi olmak”

 

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, Adıyaman Üniversitesinin Türkiye’nin sayılı üniversiteleri arasında 28’inci sıraya geldiğini belirterek, yeni hedefinin ise dünyanın sayılı üniversiteleri arasında “Adıyaman” adının da girmesi olduğunu söyledi.

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mustafa Talha Gönüllü, gazetemizi ziyaret ederek Gazetemiz Sahibi Mustafa Yücekaya ve Genel Yayın Yönetmenimiz Naif Karabatak’la bir süre sohbet etti.

Beraberinde Genel Sekreter Doç.Dr. Mehmet Kaygusuzoğlu, Doç.Dr.Namık Ak ve Doç.Dr. Ramazan Gürbüz olduğu halde gazetemizi ziyaret eden Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mustafa Talha Gönüllü, “Her geçen gün gelişmeye devam eden Adıyaman Üniversitemizi, Adıyaman’la birlikte geleceğe taşımak istiyoruz. Türkiye’nin sayılı üniversiteleri arasına girmeyi başaran üniversitemizi, dünya üniversiteleri arasında girmesi, Adıyaman adını orlara çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

Gönüllü, “Üniversitemiz kampüs alanı içerisinde yapımı devam eden Mühendislik Fakültesi, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Yarı Olimpik Yüzme Havuzu, Enstitüler Binası, Eğitim Fakültesi 2. Binası, Adıyaman Evi, Lojman, Bağlantı Köprüsü, MİNYAMAN ile yol ve alt yapı çalışmaları yanında hazırlanan projelerle Üniversitemiz bünyesinde Deney Hayvanları Araştırma ve Üretim Merkezi binası, inşaatı tamamlanan Üniversitemiz stadyumuna Bin kişilik tribün, İslami İlimler Fakültesi binası, Kütüphane ve Kongre Merkezi binası, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 2. binası, sosyal tesis ve alan projesi (yemekhane binası, tören alanı, amfi tiyatro ve peyzaj), Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu binası, Beden Eğitimi ve spor Yüksekokulu binası ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu binası için planlamalar” yapıldığını belirterek, yeni dönemde de hızla devam edileceğini söyledi.

Stadyum Tribün Projesi, İslami İlimler Fakültesi Binası Projesinin de hazır olduğunu belirten Rektör Gönüllü, Deney Hayvanları Araştırma ve Üretim Merkezi Binası Projesi hakkında da bilgi vererek, “İki etap halinde inşa edilecek olan binanın ilk etabında 1 adet ameliyathane, 1 adet basit girişim, 1 adet laboratuvar, 4 adet sıçan-fare denek odaları, pre-op, post-op odaları, soğuk depo, ölçme-tartı, karantina odası, sorumlu odası, veteriner odası, personel odası ve teknik birimlerden oluşacak. Binanın ikinci etabında ise 1 adet ameliyathane, 1 ön deney laboratuvarı, 1 adet embriyo ve 1 adet genetik laboratuvarı, 1 adet hücre kültür odası, 2 adet tavşan denek, 1 adet tavşan karantina, 5 adet kobay-sıçan-fare denek odaları, transgenic rodent ve tavşan kullanım ve üretim odaları ile müdür odası ve dinlenme odası, özel kalem odası, dinlenme odası ve toplantı ve seminer salonu yer alacaktır. Projesi 2015 yılı yatırım programına alınmış olup, kısa bir süre içerisinde yapım ihalesine çıkılacaktır.” dedi.

Rektör Gönüllü Kütüphane ve Kongre Merkezini yeni dönemde bitirmeyi hedeflediklerini belirterek, “Toplam 22 bin metrekare kapalı alanı bulunacak olan merkez; bodrum katıyla birlikte 5 katlı kütüphane bloğu ve yine bodrum katıyla birlikte 3 katlı kongre merkezi bloğu şeklinde bitişik yapılacak. Kütüphane bölümünde; kitap salonları, okuma salonları, görsel işitsel kütüphane, bilgisayar laboratuvarları, grup çalışma salonları, öğrenci araştırma ve dinlenme alanları, engelli kütüphanesi ve ilk yardım birimi yer alacak. Kongre merkezi bloğunda ise 500, 930 ve 1382 kişi kapasiteli olmak üzere toplam 3 adet konferans salonu, sergi salonları, kafeteryalar, bilet satış acenteleri, öğrenci kulüp odaları, öğrenci toplantı salonu ve kitap satış merkezi bulunacak. Ayrıca bodrum katında 113 araç kapasiteli kapalı otopark yer alacak.” dedi.

Ayrıca İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İkinci Binası Projesi,  Sosyal Tesis ve Alan Projesi (Yemekhane, Amfi Tiyatro, Tören Alanı ve Peyzaj Çalışmaları, Turizm Fakültesi Binası Projesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Binası Projesi, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Binası Projesi, Üniversite Radyosu Projesi, Yeni Lojman Binası Projesi, Uygulama Oteli Oda Kat İlavesi ve Restoran Yapımı Projesi, Güvenlik Merkezi Projesi, Hasancık Tarım Merkezi İdari Bina Projesini tamamlamayı amaçladıklarını söyledi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu