Eğitim

Gözlemevinin İlk TÜBİTAK 1001 Projesi Kabul Edildi

Gözlemevinin İlk TÜBİTAK 1001 Projesi Kabul Edildi

 

Adıyaman Üniversitesi Gözlemevinin İlk TÜBİTAK 1001 Projesi Kabul Edildi.

Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) “Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Desteklame Programı” kapsamında, Adıyaman Üniversitesinin Akdeniz Üniversitesi ile birlikte yürüttüğü “İkiz Çift Yıldızların Asas Sayımı” başlıklı 1001 projesi kabul edildi.

Projeye Akdeniz Üniversitesi Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Volkan Barış yürütürken, Adıyaman Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Eda Sonbaş araştırmacı olarak katılacak.

Proje kapsamında yapılacak Fotometrik gözlemler için TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nde (TUG) bulunan 100-cm çaplı aynalı teleskop, Adıyaman Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı Gözlemevi’ndeki 60-cm çaplı aynalı teleskop (ADYU60) ve Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Bölümü’ndeki teleskoplar kullanılacağını belirten, Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Eda Sonbaş şöyle konuştu; “Projede ASAS kataloğu taranarak belirlenecek ikiz çift yıldızlar ülkemizdeki farklı gözlem olanakları kullanılarak fotometrik ve tayfsal olarak gözlenecektir. Fotometrik gözlemler bize sistemin tayf türü hakkında bilgi verirken, tayfsal gözlemler hem tayf türü hem de bileşenlerin tayf çizgilerinin daha ayrıntılı incelenmesini sağlayacaktır. Proje sonunda tüm gözlenen sistemler için temel yıldız parametreleri, yaş ve uzaklık gibi parametreler de literatüre kazandırılacaktır.”

Doç. Dr. Sonbaş desteklerinden dolayı Rektör Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü’ye teşekkür etti.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı