Eğitim

Genç Tıpçılar Önlüklerini Giydi

Genç Tıpçılar Önlüklerini Giydi

 

Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından 14 Mart Tıp Bayramı münasebeti ile Tıp Fakültesi Konferans Salonu’nda 14 Mart Tıp Bayramı kutlama programı ve Tıp Fakültesi birinci sınıf öğrencilerine önlük giyme töreni düzenlendi.

Törene Adıyaman Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, Adıyaman il Sağlık Müdürü Dr. M. Emin Taş, Halk Sağlığı Müdürü Dr. H. Mustafa Kutlu, Adıyaman Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Erdoğan Öz, Adıyaman Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Seyit Temir, Prof. Dr. Hasan Solmaz, Prof. Dr. Ali Aydın, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Pala, Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İdris Türel, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramilya Yarullina Yıldırım, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yasin Çiçek, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Ramazan Gürbüz, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. İbrahim Halil Tuğluk, Besni Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Mücahit Çelik, Kâhta Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. İ. Ali Olgunoğlu, akademik ve idari personel, öğrenciler ve öğrenci velileri katıldı.

Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlarken açılış konuşmasını Tıp Fakültesi Üçüncü Dönem Öğrencisi Vildan Avcu yaptı.  Konuşmaların öncesinde ise Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi tanıtım filmi izletilerek katılımcılara fakülte hakkında bilgi verildi. Ardından Adıyaman Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Aydın, Adıyaman İl Sağlık Müdürü Dr. M. Emin TAŞ, Adıyaman Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu ve Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü birer konuşma gerçekleştirdi.

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü yaptığı konuşmada 14 Mart Tıp Bayramını kutladı ve öğrencilere çeşitli önerilerde bulundu. Prof. Dr. Gönüllü “14 Mart Tıp Bayramınızı kutluyor, sağlıkta şiddet uygulayanları ise kınıyorum. Bugün burada önlük giyerek mesleğinize ilk adımı atacaksınız. Ahilik kaidelerinin uygulandığı döneme ait tarihi belgelerde, çıraklıktan kalfalığa, kalfalıktan ustalığa geçişte yapılan törenlere ait pek çok bilgi vardır. Her sanat dalının özelliklerine göre uygulanan bu törenlerdeki ana temanın değişmediğini görmekteyiz. Ahlaka, çalışmaya, çevreyi korumaya, bilgiye, tecrübeye, insanları sevmeye, görgüye dayalı öğütler ile bunlara ait rumuzlar birbirine çok benzemektedir. Bu törenlere şed kuşanma törenleri denilmektedir. Sizler de bugün şed kuşanarak, önlük giyerek mesleğinize ilk adımı atacaksınız” ifadelerini kullandı.

Ahilik geleneğinin kurucusu Ahi Evran’ın da bir tıpçı olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Gönüllü, “O, ürettiği ilaçlar ve bulduğu tedavi yöntemleriyle ‘Evran’ ismini hak etmiş büyük bir âlimdir. Sizler de bugün bu önemli mesleğe adım attınız. Ben inanıyorum ki tıpkı Ahi Evran gibi sizler de buradan mezun olduktan sonra dünyada iz bırakacak tedavi yöntemleri sergileyecek ve adınızdan söz ettireceksiniz” dedi.

Konuşmasının devamında Ankara’da gerçekleşen hain terör saldırısına değinen Prof. Dr. Gönüllü, “Ankara’da Kızılay Meydanında gerçekleşen bu saldırıda elbette milletimizin birlik ve bütünlüğü hedef alınmıştır. Ben bu alçakça saldırıyı kınarken, hainlerin hedeflerine asla ulaşamayacaklarını ifade etmek istiyorum. Saldırıda ölenlere rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyor, yaralılara da acil şifalar temenni ediyorum” dedi

Adıyaman Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu da yaptığı konuşmasında Adıyaman Üniversitesi ve Tıp Fakültesi’nin kuruluş hikâyesini anlatarak geçtiğimiz aylarda geçirdiği ameliyattan bahsetti. Adıyaman Üniversitesi’nin, Tıp Fakültesi olmadan eksik kalacağını ifade eden Başkan Kutlu Adıyaman Üniversitesi hastanesinde geçirdiği ameliyatta ilgi ve alakadan çok memnun kaldığını dile getirdi. Adıyamanlıların Tıp Fakültesi’ni çok istediğini ve açıldığı zamanda Adıyamanlılara hak verdiğini kaydeden Başkan Kutlu Ankara’daki saldırıdan dolayı bugünün bir bayram olmadığını ancak tıpçılar günü olduğunu söyledi. Başkan Kutlu tıpçılar gününü kutlayarak sağlıkta şiddet uygulayanları kınadığını belirtti.

Adıyaman Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali AYDIN da bir konuşma gerçekleştirerek Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi hakkında bilgiler verdi. Fakülteye yapılan yatırımları ve öğrencileri sunulan imkânları anlatan Prof. Dr. AYDIN insanı yaşatmayı ve insanın acısını azaltmayı, insanlığa daha nitelikli bir yaşam sunmayı amaç edinen; bu kutsal, saygın ve onurlu mesleği büyük özveriyle yerine getiren sağlık çalışanlarının, insan yaşamına saygıyı ifade eden tüm tıp camiasının ve bu mesleğe yeni adım atan tıp öğrencilerinin 14 Mart Tıp Bayramını kutladığını ifade etti.

Adıyaman Sağlık İl Müdürü Dr. M. Emin TAŞ ise yaptığı konuşmada sağlıkta şiddet konusuna değinerek bu konunun sağlık çalışanlarını rencide eden en önemli sorunlarımızdan biri olduğunu söyledi. Gerekli yasal tedbirlerin etkin ve caydırıcı olmaları konusunda da çalışmaların yapıldığı ifade eden Dr. Taş amaçlarının insanlara sadece sağlık hizmeti sunmak olan sağlık çalışanlarına reva görülen bu insanlık suçunu kınadığını kaydetti. Hasta ve hasta yakınlarına seslenen Dr. Taş gerekli hoşgörüyü beklediklerini belirtti.

Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi Dönem üçlerden Vildan Avcu ise öğrenciler adına yaptığı konuşmasında Ankara’da yaşanan acı olaydan dolayı üzüntüsünü dile getirdi. Acı olayların yaşandığını ve yaşanmaya da devam edeceğini ifade eden Avcu acıları sarmanın hekimlere düştüğünü gelecekte de bunun için var olacaklarını söyledi. Avcu tüm öğrenci arkadaşlarının ve meslek büyüklerinin 14 Mart tıp Bayramı’nı kutladı.

Konuşmaların ardından Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi birinci sınıf öğrencileri önlük giydi ve ardından fuaye salonunda Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, akademisyen ve öğrencilerle hasbihal ederek hatıra fotoğrafı çektirdi.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu