Eğitim

“Eğitimin altyapısı iyileştiriliyor”

 

Kahta İmam Hatip Ortaokulunun Temeli Atıldı

“Eğitimin altyapısı iyileştiriliyor”

 

Son yıllarda eğitimde fiziki problemleri bitirmek ve eğitim kalitesinin artırılması adına çok önemli yatırımlara ev sahipliği yapan Kahta ilçesinde 16 derslikli İmam Hatip Ortaokulunun temeli dualarla atıldı.

Temeli atılacak olan 16 Derslikli İmam Hatip Ortaokulunun Kahta ilçesine hayırlı ve uğurlu olmasını dileyen TBMM Başkan Vekili ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, “Bizim siyasetimiz hizmet siyasetidir.  Burada da bir çukur kazılıyor ama açtığımız bu çukurlar hizmete engel olmak için değil, milletimize hizmet sunabilmek maksadıyla kazıyoruz. Açılan çukurlar ve temeller inşallah burada yatırıma dönüşecektir. Yapımı tamamlandığında bu güzel okulda ülkemizin yarınları olan çocuklarımız ve gençlerimiz yetişecektir. Eskiden bu temeller kolay atılmazdı. Türkiye’nin geçmişte yaşadığı nice sıkıntılarla birlikte hizmet noktasında arzu edilen seviyede olmadığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Bundan dolayı bu temeller çok nadir atılırdı. Biz yaptığımız hizmetlerin ancak toplu açılışlarına yetişebiliyoruz. Kahta ilçemiz son yıllarda çok önemli yatırımlara ev sahipliği yaptı. Eskiden Kahta ilçemizde sadece 2 tane lise mevcut iken, bugün Kahta’da 18 adet lise bulunmaktadır” dedi.

Konuşmasına vatan uğruna canlarını feda eden şehitleri anarak başlayan Vali Abdullah Erin, 16 derslikli İmam Hatip Ortaokulunun Kâhta ilçesine hayırlı ve uğurlu olmasını dileyerek “Adıyaman her alanda olduğu gibi önemli eğitim yatırımlarına ev sahipliği yapmıştır. Son 12 yılda milletimizin katkısı ve desteğiyle neredeyse 60-70 yıllık hizmetler gerçekleştirildi. Son 4 yılda Kahta ilçemizde sadece eğitim alanında 29 adet okul yapılarak 420 derslik kazandırıldı. Bu yatırımların gerçekleştirilmesinde büyük emeği olan TBMM Başkan Vekili ve Adıyaman Milletvekilimiz Ahmet Aydın beye, Milletvekillerimize, bir önceki Valimiz Mahmut Demirtaş’a ve emeği geçen herkese huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Ayrıca, bu hizmetlerin gerçekleştirilmesinde gerekli ödeneğin ayrılmasını temin eden Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Başbakanımıza ve Bakanlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Bu okulumuzda iki kanatlı kuş misali bir yandan pozitif ilimlerle mücehhez olurken,  diğer yandan da dini ilimlere vakıf gençler yetişecektir. Son 12 yılda eğitim alanında Adıyaman’da yapılan yatırımlarla derslik başına düşen öğrenci sayısını Türkiye’nin ortalama rakamına getirmiş bulunmaktayız. Türkiye’de öğrenci başına düşen öğrenci sayısı 28 iken, Adıyaman’da da bu rakam 28 olarak karşımızda durmaktadır. Bu tablo herkesin övünç duyacağı bir tablodur. İlimizde eğitimin alt yapısını iyileştirmeye dönük bu gayretlerimiz devam ettiği sürece ikili eğitime son vererek daha modern ortamlarda tekli eğitme geçmiş olacağız.  Ne yapacağını bilmeyen bir idare anlayışını sergileyen yöneticiler değiliz. Günü kurtarmaya dönük bir idare anlayışını kesinlikle sergilemeyeceğiz. Bizler 2023 hedeflerini gerçekleştirmek, fikri hür, vicdanı hür, olaylara sorgulayıcı bakabilen, dünyayı yorumlayabilen, sadece Kahta’daki akranlarıyla değil, Londra’daki, Washington’daki akranlarıyla yarışabilecek bilgiye, donanıma sahip ve bu özelliklerle mücehhez bir nesil yetiştirmek durumundayız” dedi.

Vali Erin konuşmasına şöyle devam etti; Gençlerimizin ve çocuklarımızın aklını ve vicdanını Allah’tan başka hiç kimseye kiralamaması gerekiyor. Olayları sorgulayabilen, doğruyu yanlıştan ayırt edebilen sadece vatanına ve milletine bağlı, imanlı ve inançlı bir nesil yetiştirmek zorundayız. Gençlerimizi ve insanlarımızı bin yıllık kültüründen, geleneğinden, imanından ve ortak değerlerinden uzaklaştırmayacağız. Gençlerimizi ve çocuklarımızı bu kutsallar uğruna icabında canını feda edebilecek şekilde yetiştirmemiz gerekiyor. 15 Temmuz türü veya onun türevi olan kalkışmaların tamamı bin yıl dünyaya şekil ve yön veren bu milletin uzaklaştırıldığı değerlerinin farkına varmaya başladığı anlarda karşı karşıya kaldığı bir tehlikedir.

Yapılan konuşmaların ardından dualarla 16 derslikli Kahta İmam Hatip Ortaokulunun temeli atıldı.

Temel atma törenine Adıyaman Valisi Abdullah Erin, TBMM Başkan Vekili ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Kahta Kaymakamı A. Gazi Kaya, Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Kazım Çoban ile çok sayıda davetli katıldı.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu