Eğitim

Eğitime üvey evlat muamelesi

Okul var, yol yetersiz, kaldırım yok

Eğitime üvey evlat muamelesi

 

Adıyaman’da iki Anadolu Lisesinin bulunduğu Bağdere Yolunun her gün en az bin 400 öğrenci arşınlıyor. Öğretmenler, okul idarecileri ve Bağdere köyü sakinleri bu yolu kullanıyor ama ne yol iyi ne de kaldırım var, üstelik şehir içi ulaşım olmadığı için öğrencilere servisle gidip gelmek zorunda, servisi kaçırdığında eve veya okula gitmesi mümkün değil.

Adıyaman Altınşehir Anadolu Lisesi ile Adıyaman Bilgi Anadolu Lisesinin de bulunduğu Bağdere yolu, köy ve okulda eğitim gören öğrencileri kaldıracak kapasitede değil.

Bakımsızlıktan kullanılamaz hale gelen yol, kaldırım olmadığı için güvenli bir gidişi de mümkün kılmıyor. Adıyaman Gölbaşı Karayolu, TÜVTÜRK’ün yanına kadar şehir içi ulaşım sağlanırken, bu yolda bin 400 öğrenci eğitim görmesine, idareci ve öğretmen görev yapmasına rağmen, Bağdere köylülerinin de gidiş gelişini sağlayan yol, şehir içi ulaşım ağında değil.

Öğrenciler, kaldırım olmaması nedeniyle şehir içi ulaşım araçlarından indikten sonra tehlikeli yola girdiklerini belirterek, kaldırım olması halinde yürüyüş yolu gibi rahatlıkla kullanılabileceğini söylüyorlar.

Şehir içi ulaşım araçlarının girmediği yola, öğrenciler mecburiyetten servis araçlarıyla geliyor. Yüzlerce servis aracının girdiği yol, hem yetersiz hem de öğrenciler için büyük bir tehlike oluşturduğuna dikkat çekilerek, bu yolun yapılmasını, kaldırımlarının düzenlenmesini ve şehir içi ulaşım ağına alınarak, öğrencilerin ulaşımının kolaylaştırılmasını istiyorlar.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu