Eğitim

“Eğitimde ‘sevgi’ temel referansımızdır”

Öğrenciler Ders Başı Yaptı

“Eğitimde ‘sevgi’ temel referansımızdır”

 

Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürü Seyfi Özkan, “Eğitim, hayat boyu devam eden bir süreçtir. Kişinin gelişim ve olgunlaşma durumuna göre öğrenme etkinlikleri ve ihtiyaçları değişse de, şunu çok iyi biliyoruz ki kişinin aile durumu, çevresel etkileşimi ve okul durumu öğrencilerimizin başarı düzeyini etkileyen en önemli sebeplerdir.” dedi.

2014-2015 eğitim öğretim yılı tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de törenle başladı. Adıyaman’da öğrenciler ders başı yaptı.  İlköğretim Haftası etkinlikleri kapsamında merkez TOKİ Akşemsettin İlk ve Ortaokulunda tören düzenlendi. Törene Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Milletvekili Mehmet Erdoğan, Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Eğitim Genel Müdürlüğü İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Yusuf Çidem,  İl Milli Eğitim Müdürü Seyfi Özkan, bazı kurum amirleri, öğretmenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

İlköğretim Haftası münasebetiyle günün anlam ve önemini belirten konuşmaların yapılmasının yanı sıra öğrenciler tarafından da şiirler okundu. Akşemsettin İlk ve Ortaokulu öğrencileri tarafından folklor gösterisi yapıldı.

 

Eğitim, hayat boyu devam eden bir süreçtir

Törenin açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Seyfi Özkan, “Eğitim, hayat boyu devam eden bir süreçtir. Kişinin gelişim ve olgunlaşma durumuna göre öğrenme etkinlikleri ve ihtiyaçları değişse de, şunu çok iyi biliyoruz ki kişinin aile durumu, çevresel etkileşimi ve okul durumu öğrencilerimizin başarı düzeyini etkileyen en önemli sebeplerdir. Gelişen ve değişen dünya şartlarına ayak uydurabilmemiz için gerek toplum olarak, gerekse kişi olarak kendimizi geliştirmeli, büyük düşünmeli ve yaşamak istediğimiz ortamın şartlarının oluşmasında etkin olmalı, bunun için de gerekli bilgi ve donanıma sahip duruma gelmeliyiz. Bunun için çocuk ve gençlerimizin bilgi çağı insanı olarak yetişmeleri bilgiyi sadece elde etmekle yetinmeyip onu uygulamaları, ezberci değil düşünen, eleştiren ve araştıran beyinler olmaları, milli ve kültürel değerlerimizi, bilimsel ve evrensel değerlerle kaynaştıran nesiller olarak yetişmeleri en önemli görevlerimiz arasındadır.” dedi.

Özkan, “Çağdaş toplum olabilmenin yolu öğretmenlerden geçer. Öğretmen; bilgi verir, davranış kazandırır, öğretir, ışık saçar, eğitir. Yetiştirdiği körpe beyinlere çağdaş bilgi ve bilimin yanı sıra, milli kültürümüzü, vatan ve millet sevgisini, evrensel değerleri aşılar. Bunları yaparken Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlı, bu ilkeleri benimsemiş ve davranış haline getirmiş fertler olarak yetiştireceğinize olan inancım tamdır. Öğrenciler geleceğimizin teminatıdır. Çalışmalarımızda ‘Sevgi’ temel referansımız olmalıdır. Değişik aile ortamlarından gelen öğrencileri bireysel farklılıklarına göre tanımalıyız. Dersleri, okullarımızı, tarihimizi, güzel coğrafyamızı, her sahada yetiştirdiğimiz değerleri tanıtıp sevdirmeliyiz. Öğrencilerin içinde bulundukları yaş dönemlerini dikkate alarak onlara sabırlı, şefkat ve hoşgörülü davranmalıyız.” dedi.

Öğrencilere seslenen Özkan, “Uzun bir tatilden sonra okul hayatınız için yeni bir döneme başlıyorsunuz. Tatilde güzel ve eğlenceli vakit geçirerek dinlenmiş olduğunuzu umuyorum. Şimdi okula umutla ve heyecanla başlama zamanı geldi. Unutmayın ki dersleriniz için göstereceğiniz ilgi ve çalışma azmi sizi başarıya götürecektir. Bu başarı da geleceğe emin ve sağlam adımlarla ilerlemenizi sağlayacaktır. En büyük düşmanınızın tembellik ve cehalet, en büyük dostunuzun güzel ahlak, en güçlü silahınızın da bilgi olduğunu asla unutmayın. Sizlere sürekli okumayı ve düzenli olarak çok çalışmayı tavsiye ediyorum.” dedi.

Velilere de hitap eden Özkan, “Sevgili öğrencilerimizin, evlatlarımızın okulda ve hayattaki başarıları hepimizin en önemli hedefleridir. Çocuklarımıza yeterli vakit ayıralım. Başarılı arkadaşları ile kıyaslamayarak Onların fikirlerine değer verip, korkularını yenmelerine yardımcı olmayı, dayanışmayı, yardımlaşmayı, paylaşmayı, hataları hoş görmeyi, daima başarılı olacaklarına olan ümit ve inançlarının güçlü olmasını telkin ederek sevgi ile büyütelim. Eğitim-öğretim sürecinin en önem paydaşlarından biri de sizlersiniz. Başarılı bir eğitim hayalimizi ancak sizin desteklerinizle gerçekleştirebileceğimizin farkındayız. Çalışmalarımızın başarıya ulaşması sizlerin bizimle beraber hareket etmenizle mümkün olacaktır. İl yöneticileri olarak sizlerin her türlü destek ve eleştirilerine önem veriyoruz. Okullarımızda olup bitenlere sırtınızı dönmeyiniz. Okul yönetimi ve öğretmenlerle sürekli iletişim ve işbirliği içinde olunuz. Okul içinde olduğu kadar, okul dışında da çocuğunuzla ilgilenerek, onu en iyi şekilde yetiştirme gayretinde olacağınızdan eminim.

Bu duygu ve düşüncelerimle 2014-2015 Eğitim ve öğretim yılının huzurlu, güvenli ve kardeşlik ortamı içinde geçmesini Allah’tan diliyor, selam, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.

 

Olumsuzlukların Tek Sebebi, Eğitimsizliktir

2014-2015 eğitim öğretim yılının hayırlı olması temennisinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Eğitim Genel Müdürlüğü İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Yusuf Çidem ise, bugün Türkiye genelinde 17 Milyon öğrencinin ve 900 Bin öğretmenin yeni bir heyecan ve umut içerisinde ders başı yapacağını belirterek, “Herkesin bildiği bir gerçeği burada ifade etmek istiyorum.  Aile ve toplumsal yaşamda, insana dair ne kadar olumsuzluk varsa, toplumsal hayatta şikâyet ettiğimiz ne kadar husus varsa bunların tek sebebi eğitimsizliktir. Eğitime önem verilmeyişidir. Bu gerçekten hareketle bakanlığımızın tüm birimleri, okul idarecilerimiz, öğretmenlerimiz elbirliği ile bu eğitim öğretim yılını bir önceki yıldan daha iyi ve daha başarılı geçmesi için gerekli tedbirleri almanın gayreti içerisinde oldular” dedi.

 

Eğitime ne kadar önem versek azdır

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Erdoğan ise konuşmasında; eğitimin her işin başı olduğunu cehaletin ise bütün kötülüklerin anası olduğunu belirterek,  “Onun için eğitime ne kadar önem versek azdır. Eğitim insan hayatında hava kadar su kadar önemlidir. Hükümetimiz döneminde eğitime çok büyük bir önem verildi. Onun için bütçeden en fazla payı Milli Eğitim Bakanlığı almıştır. 10 yıllık hükümetimiz döneminde Adıyaman’da 1950 derslik tamamlandı. Hele son iki yıl içersinde yaklaşık 200 Milyon TL’lik yatırımla Adıyaman’da eğitim noktasında devasa nitelikte çalışmalar devam ediyor. Son iki yıl içerisinde sadece eğitim alanında değil her alandaki destek ve gayretlerinden dolayı sayın valimize özellikle teşekkür ediyorum” dedi.

 

Hiçbir zafere çiçekli yoldan gidilmez

Yeni bir güç, yeni bir heyecan ve yeni bir şevkle başladığımız yeni ders yılının öğrencilerimize, öğretmenlerimize, Adıyaman’ımıza ve memleketimize hayırlı olmasını dileyen Vali Mahmut Demirtaş,“ Ülkemizde olduğu gibi ilimizde de eğitim alanında fiziki problemleri bitirmek amacıyla reform niteliğinde adımlar attık. Geleceğin Türkiye’sini oluşturacak çocuklarımız ve gençlerimiz için öncelikle eğitim seferberliği başlattık. İlimizde eğitim alanında başarının çıtasını yükseltmek amacıyla son iki yıl içerisinde Hükümetimizin ve Sayın Milletvekillerimizin bize verdikleri desteklerle yaklaşık bin 66 derslik ve 2 bin 92 kişilik öğrenci pansiyonu inşa ederek önemli bir atılım gerçekleştirdik. Eğitime yaptığımız yatırımların meyvelerini ilimiz önümüzdeki dönemde mutlaka toplayacaktır. Yaptığımız yatırımlarla Adıyaman’ın eğitimin ilk basamadığından son basamağına kadar farkını kısa zamanda hissettireceğine ve bölgenin parlayan yıldızı olacağına yürekten inanıyorum. Tüm bu yatırımlarla amacımız, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştirmektir. Bu yetişecek yeni nesil, bilimsel düşünce gücüne sahip, özgüveni ve öngörüsü yüksek, dünyadaki her türlü yeniliği, değişimi ve ilerlemeyi takip ederken kültürel değerlerini de koruyabilen bir nesil olacaktır. Buna yürekten inanıyoruz.

Öğrencilere de seslenen Vali Mahmut Demirtaş, “Sevgili öğrencilerim; Uzun süren bir tatil döneminden sonra yeniden okula dönüyorsunuz. Bazılarınız, bu yıl okulla tanışıyor. Şunu asla hatırınızdan çıkarmayın: Biz, sizleri çok seviyor ve önemsiyoruz. Bütün Adıyaman’ın, bütün Millî Eğitim Teşkilatının, hatta bütün Türkiye’nin bugün sizin için seferber olduğunun farkında olunuz. Çünkü bizce her biriniz taptaze bir fidansınız. Sevginin ve ilginin en güzeline, en büyüğüne layıksınız. Bu ilgiye, bu sevgiye ve size gösterilen bunca öneme, sizler çok iyi öğrenciler ve bireyler haline gelerek karşılık verebilirsiniz. Gül bahçemizin gonca gülleri olan siz öğrencilerimizin bir kez daha yeni öğretim yılınızı kutluyorum. Başarının efendisi olmak için çalışmanın ve gayretin kölesi olmak zorundayız. Unutmayınız ki hiçbir zafere çiçekli yoldan gidilmez. Zirvelere tırmanma zahmetine katlanmayanlar güzellikleri tam olarak seyredemezler. Başarının zirvesindeki şeref hepimizin müşterek şerefi olacaktır” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu