Eğitim

Değişim programı, bir günde değişti

Mevlana Değişim Programı Savaş Uçağına Kurban Edildi

Değişim programı, bir günde değişti

 

Adıyaman Üniversitesi ile Rusya’nın Saint-Petersburg Devlet Üniversitesi arasında Mevlana Değişim Programı protokolü, Rusya tarafından iptal edildi. İlginç olan, hava sahamızı ihlal eden savaş uçağının Türk jetleri tarafından düşürülmesinin üzerinden 24 saat geçmeden bu iptalin yapılmış olması. İkinci iptal ise Moskova Devlet Pedagoji Üniversitesinden geldi. Adıyaman Üniversitesi rektörü Prof.Dr. Mustafa Talha Gönüllü, ilişki kesmeyi ‘tuhaf’ bulduğunu belirterek, yadırgadığını söyledi.ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ’NDE BAHAR ŞENLİKLERİ BAŞLADI

Adıyaman Üniversitesi ile Rusya’nın Saint-Petersburg Devlet Üniversitesi arasında Mevlana Değişim Programı protokolüne göre ilişkiler bugüne kadar sorunsuz şekilde yürütülüyordu.

Rusya’da gelen savaş uçaklarının Türkmen dağlarını bombalamasından sonra hava sahamızı defalarca uyarıya rağmen ihlal etmeye devam etmeleri nedeniyle Türk jetleri tarafından vurularak düşürülmüştü. Bunun üstünden henüz 24 saat bile geçmeden, Saint-Petersburg Devlet Üniversitesi, Mevlana Değişim Programını iptal etti.

25 Kasım’da Adıyaman Üniversitesine gönderilen bir yazıyla, programı iptal ettiğini söyleyen Saint-Petersburg Devlet Üniversitesinin bu kararı şaşkınlıkla karşılandı.

Degisim-Programi-Bir-Gunde-Degisti!3-(2)Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mustafa Talha Gönüllü, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Çok tuhaf! Uçak düşünce bilimsel ilişki de kesilebiliyormuş! 24 Kasım günü düşen uçaktan sonra Mevlana Değişim Programı anlaşmamız olan Rusya’nın Saint-Petersburg Devlet Üniversitesi 25 Kasım günü itibariyle Adıyaman Üniversitemizle olan protokol anlaşmasını sonlandırdığını tarafımıza bildirmiştir. Bilimsel faaliyetlerde, öğrenci ve akademik personel gidiş-gelişinde dahi bu denli bir süratle ilişki kesmeyi çok tuhaf bulduğumu ve yadırgadığımı ifade etmeliyim.” dedi.

Gönüllü, “İkinci bir devlet üniversitesi de iptal etti. Moskova’da akademisyen olmak. Bugün (27 Kasım 2015) günü itibariyle de Moscow State Pedagogical University (Moskova Devlet Pedagoji Üniversitesi) de üzüntülerini bildirerek Mevlana Değişim Protokolünü iptal etmek zorunda kaldıklarını tarafımıza bildirmişlerdir. Bilimi devlet husumeti oyuncağı haline getirmek gelişmemiş bir yönetim intibaı veriyor. Küçük bir olumsuzlukta ölçüsüz tepki gösterilmesi ve bunda bilim dünyasının da kullanılması demokratik bir yönetim yansıması sayılamaz zannımca.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı