Bölgede 5 başarının 3’ü Adıyaman’dan

05 Haziran 2015 Cuma, 09:37

Adıyaman’ın Eğitim Başarısı

Bölgede 5 başarının 3’ü Adıyaman’dan

 

Adıyaman, eğitimde önemli başarılar elde ediyor. Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödüllerine ülke genelinde 5 kategoride bin 47 başvuru yapıldı. Elektronik ortamda yapılan değerlendirmeler sonucu 123 çalışma, saha ziyaretine kalma başarısı gösterdi. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ise saha ziyaretine kalma başarısını 5 kurum gösterdi. Bölgede gösterilen 5 başarıdan 3’nü Adıyaman alarak büyük başarı gösterdi. Bölgemizde iki başarı ise Diyarbakır ve Gaziantep’ten geldi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yenilikçi uygulamaların eğitim sistemine kazandırılması, öğrenci ve öğretmenlere daha iyi eğitim ve öğretim imkânlarının sunulması ve Eğitimde 2023 Türkiye vizyonunun gerektirdiği hedeflerinin yakalanmasının desteklemesi amacıyla bu yıl üçüncüsü “Eğitim Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri” düzenlendi.

Eğitim sisteminde kapsamlı bir şekilde yürütülen yeniden yapılanma çalışmalarının desteklenmesi ve eğitim ve öğretimin niteliğinin yükseltilmesi amacıyla dağıtılacak olan “Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri” ne ülke genelinde bu yıl 5 kategoride bin 47 başvuru yapıldı. Elektronik ortamda yapılan değerlendirmeler sonucu 123 çalışma saha ziyaretine kalma başarısı gösterdi. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde saha ziyaretine kalma başarısını sadece 5 kurum gösterdi. Bölgede gösterilen 5 başarıdan 3’nü Adıyaman alarak büyük başarı gösterdi. Bölgede diğer 2 başarıyı ise Diyarbakır ve Gaziantep’ten birer kurum gösterdi.

Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürü Seyfi Özkan, Adıyaman’ın aldığı üç başarıyı şöyle açıkladı;

“1.Çalışma; Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE biriminin tüm ilin, ilçelerin, okul ve kurumların dinamik olarak stratejik plan hazırlama, izleme ve değerlendirmelerini yapabilmeleri için web tabanlı olarak hazırladığı “Stratejik Plan Hazırlama, İzleme ve Değerlendirme” programıdır. (Bu kapsamda çalışmanın yapılan incelemelerde henüz benzerinin Türkiye’de olmadığı, Avrupa da ise sadece 1 şirketin ücret karşılığında diğer kuruluşlara yaptığını web sayfalarından öğrenildi)

2.Çalışma; Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE birim Koordinatörü İsmail Dolaş  tarafından hazırlanan ‘Kalite sistemlerinin kurulması’ projesidir. Kalite sisteminin kurulması için okul/kurumlarda ‘Anketmatik ve Özdeğerlendirme Raporu Değerlendirici’ programını kişisel sitesinden (www.ismaildolas.com) şifresiz olarak yayınlayarak tüm Türkiye’nin kullanımına sunmasıdır. (Bu kapsamdaki bir çalışmanın yapılan incelemelerde henüz benzerinin Türkiye’de olmadığı, Amerika da ise sadece Cisco şirketince kullanıldığı öğrenildi)

3.Çalışma ise; Merkez ilçe “Altınşehir Ortaokulu”nun hazırladığı ‘Filenin Filizleri’ projesidir. Altınşehir Ortaokulumuzun yaptığı bu çalışma sayesinde öğrencilerinin boş vakitlerini değerlendirerek ‘Ülkeye voleybolcu yetiştirme’ projesidir. Geçen yıl voleybolda Bölge 1. liği ve Türkiye 5. liği başarısını elde eden okulumuzun aynı zamanda Milli Takımada 2 oyuncu kazandırmıştır. Bu yılda devam eden karşılaştırmalarda aynı başarıyı devam ettirmektedirler.” dedi.

Saha ziyareti için ilimizi gelen bakanlık değerlendiricileri Vali Yardımcısı Murat Süzen’i makamında ziyaret ederek konu ile ilgili bilgilendirme yaptılar.

Vali Yardımcısı Murat Süzen, ilin eğitim durumu ve gelişmeleri özetledikten sonra “Bu konuda başarı çalışmaları olan Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE birimi, yeni başarıya da büyük destek verdi. Bunun bir örneği de Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödüllerine bölgede saha ziyaretine kalan 5 projeden üçünün ilimizden olmasıdır” dedi.

Daha sonra değerlendiriciler, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Ali Deniz’i makamında ziyaret ederek ilde yapacakları çalışmalar ve programları hakkında bilgilendirme yaptılar.

Değerlendiriciler, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE birimine daha sonra da Altınşehir Ortaokulu geçerek ekip üyeleri ve yapılan çalışmaları değerlendirdiler.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz