Eğitim

Bilimsel Araştırma Projesine Destek Arttı

Bilimsel Araştırma Projesine Destek Arttı

 

Adıyaman Üniversitesi, 2014 yılı içinde başvurular arasından toplamda 111 bilimsel araştırma projesi desteklendi.

Halihazırda öğretim üyeleri tarafından toplamda 205 proje çalışmasının yürütüldüğü belirtilerek, 2011 Mayıs ayından itibaren toplam 271 bilimsel araştırma projesine destek verildiği,  bunlardan 96 adet projenin ise Adıyaman ile ilgili olduğu açıklandı.

Mayıs 2011’den itibaren öğretim üyesi başına verilen proje sayısı öğretim üyesi sayısına denk durumda olduğu belirtilen açıklamada, Adıyaman Üniversitesi,  bu durumuyla “Projeci Üniversite” kimliği ile öne çıktığı belirtildi. Mayıs 2011’den itibaren Bilimsel Araştırma Projelerine verilen toplam desteğin ise sekiz milyon TL (7,838,106 TL) ‘ye eriştiği açıklandı.

Adıyaman Üniversitesinden yapılan açıklamada, eğitim öğretim faaliyetleri yanında bilimsel açıdan da ülkenin, hatta dünyanın önde gelen üniversitelerden biri olmak hedefiyle çalışmaların yürütüldüğünü, üniversitede öğretim üyeleri tarafından Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) birimi desteği ile yürütülen projelerin sayıları ve bu projelere aktarılan bütçeler büyük bir ivme ile belirlenen hedeflere ulaşma adına hızla artmaya devam ettiği açıklandı.

2010 yılında 40 olan toplam proje sayısının 2014 yılı sonu itibariyle yüzde 178 artışla 111’e ulaşırken; 2010 yılında 40 projeye aktarılan 210.000 TL’lik bütçeye karşın bu yılsonu itibariyle 111 projeye aktarılan bütçe miktarı 4.493.106 TL olduğu açıklandı.

Benzer şekilde Münferit Araştırma Projeleri ve Araştırma Altyapı Projelerinin sayıları ve bütçelerinde yıllar bazında meydana gelen büyük artışlar da tabloyla açıklandı.

Adıyaman Üniversitesinde yürütülen bilimsel araştırma projelerinde gözlenen bu büyük artışta öğretim üyelerine sağlanan destek miktarlarının yüksek olmasının etkisinin olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, yüksek destek miktarının daha ciddi ve kapsamlı araştırmaların yapılmasına imkan verdiğini ifade ederek, Üniversitemizin öğretim üyelerimize sağladığı Münferit Araştırma Projeleri destek miktarının, aşağıdaki şekilden de görüldüğü üzere birçok üniversiteden daha yüksek olduğunu ifade etti.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu