Son Dakika
22 Haziran 2018 Cuma

Başarının yaşayan hikayesi

09 Ocak 2017 Pazartesi, 09:10

Maganda Kurşunu Pes Ettirmedi, TEOG Şampiyonu Oldu

Başarının yaşayan hikayesi

 

Kahta İlçesi’nde 14 yaşındaki 8’inci sınıf öğrencisi Derya Güven, 2 odalı oturduğu evden TEOG’da Türkiye’de tam puan yaparak şampiyon oldu.

Güven, 2011 yılında Gazi Mahallesi’nde evinin bahçesinde yemek yediği esnada kafasına isabet eden maganda kurşunuyla hastaneye kaldırılarak yoğun bakım servisinde tedavi altına alındı.

Doktorlar tarafından yapılan değerlendirmede kurşunun alınması durumunda Güven’in sakat kalabileceği şüphesiyle kurşun çekirdeği kafada bırakılarak ameliyatı daha ileri yaşa bırakıldı.

Türkiye Petrolleri Atatürk Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi Derya Güven, Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sınavı’nda (TEOG) 120 sorunun tamamını doğru cevaplayarak Türkiye birincileri arasına girmeyi başardı.

Bir erkek bir kız çocuğu olan Münevver ve Nihat Güven çiftinin 2 odalı evde eğitim gören Derya Güven’in eğitimini ailesi küçük yaşlarda başlattı.

Lise 2’inci sınıftan terk eden babası Nihat Güven, anaokulu öncesi kızına yazı yazmayı öğretti, ilk ve ortaokul yıllarında ise sürekli ders çalıştırdı.

Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sınavı’nda (TEOG) 120 sorunun tamamını doğru cevaplayarak Türkiye birincileri arasına girmeyi başaran Derya Güven, günlük 7 saat çalıştığını aynı zamanda boş zamanlarımda ailesine yardım ettiğini söyledi.

Sürekli kitap okuduğunu anlatan Güven, “Adıyaman’ın Kahta İlçesi’nde yaşıyorum. T.P.A.O. Atatürk Ortaokulunda 8 B sınıfında okuyorum. Bu sınav sürecinde çok çalıştım, günde yaklaşık 7 saat ders çalıştım. Kitap okudum, bu süreçte ailemin, öğretmenlerimin, arkadaşlarımın çok desteği oldu. Günlük yaşantımda okuldan eve geldiğimde kahvaltımı yaptım, hemen derse başladım, boş zamanlarımda da anneme, babama yardım ettim, kardeşime derslerinde yardım ettim” dedi.

 

Ülkeme Yararlı Bir İnsan Olmak İstiyorum

Ülkesine yararlı bir birey olmak istediğini aktaran Güven, “Ben ülkeme yararlı bir insan olmak için ülkemizin başka ülkelere bağımlı olmayarak birşeyler başarması için daha çok çalışmak istiyorum. Günde yaklaşık 7 saat ders çalıştım, fazlasıyla çalıştım, bu süreçte tabiî ki arkadaşlarımın çok desteği oldu, bana hep moral verdiler, ailemin, öğretmenlerimin onların sayesinde de iyi bir puan çıkarttım” ifadelerini kullandı.

 

Maddi Durumumuzun Kötü Olması Güvenimi Kırmadı

Ailesinin maddi durumunun iyi olmadığını belirten Güven, şöyle konuştu:

“Babam lise ikiyi yarıda bıraktı, buna rağmen çok bilgili biri, bunun için derslerimde bana yardımcı oldu. Bu eğitim sürecinde bana çok yardımı dokundu, bilmediğim konularda bana söyledi. Her ne kadar ailem benim ders çalışmamı istese de kendi işlerine benim yardım etmememi istemese de ben yine de onlara yardım ettim. Biz 2 odalı evde oturuyoruz, sobalı evimiz, maddi sıkıntımız var, sosyal yardımlarla geçiniyoruz. Tüm bunlara rağmen ben yine de çalıştım, kendime güvenim kırılmadı, daha bir azimle çalıştım, hatta bu sayede TEOG’da iyi bir derece aldım. Bu ev bize dedemden kaldı, kirada oturmamak için bu evde oturuyoruz, ne kadar damlasa da, yağmur yağdığında ne kadar soğuk olsa da, kışın yine de başkalarına muhtaç olmadan geçinebiliyoruz”

 

Başarmak İçin Azim Gerekiyor

Güven, “Etrafımda gördüğüm bütün elektronik cihazlar başka ülkelerden gelme. Yani Allah herkese iki göz, iki kulak vermiş, kimsenin kimseden bir fazlası yok veya eksiği yok. Sadece çalışmak gerekiyor, başarmak için azim gerekiyor, inanç gerekiyor, tüm bunlar olursa Türkiye daha başarılı bir dereceye gelebilir” dedi.

 

Aziz Sancar Gibi Olmak İstiyorum

Hedeflerine de değinen Güven, şunları söyledi:

“Biz bahçede yemek yerken yaz gecesi uzakta bir düğün oluyordu, kafama bir kurşun değdi, nereden geldiği belli değil ama bu kurşunun bana zarardan çok faydası oldu. Bu kurşun sayesinde beyin cerrahisi olmaya karar verdim. Mesleğim her ne olursa olsun bende ülkemi temsil etmek istiyorum. Aziz Sancar gibi veya onun gibi insanlardan olmak istiyorum”

 

Kızımın Şartları İyi Olsaydı Daha İyi Yerde Olabilirdi

Baba Nihat Güven ise TEOG sınavında kızının birinci olmasının kendilerini sevindirerek, gururlandırdığını ifade etti.

TEOG  testleri alarak kızını sınava hazırladığını anlatan Baba Güven, “Kızımın çalışması için kitap aldım, roman aldım, hikaye falan aldım. Kızım ilkokula giderken öğretmeni ‘kızına yatırım yap, kızının eğitimi için’ dedi. Bende onun dediğini yapıyorum. Kızımın çalışması için katkıda bulundum, test aldım, kitap aldım, bu konuda başarılı oldu.  Kızımın tam teşkilatlı ayrı bir odası olsaydı daha iyi olurdu, bundan daha iyi olurdu. Çalışma odası soğuk, zaten eksiklikleri var, elektrikli sobayı yakıyoruz ısıtmak için” şeklinde konuştu.(PHA)

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz