Eğitim

Adıyaman Üniversitesi Kütüphanesi 173 bin kitaba ulaştı

Adıyaman Üniversitesi Kütüphanesi 173 bin kitaba ulaştı

 

Her yıl kitap sayısını artıran Adıyaman Üniversitesi hali hazırda basılı ve e-kitap olmak üzere toplam 173 bin 7 adet kitap öğrencilere hizmet veriyor.

2007 yılında kurulan 7 bin 665 kitapla hizmete açılan kütüphanede her yıl kitap sayısı giderek artıyor. Akademik ve idari personele, öğrencilere ve dış kullanıcılara hizmet sunan kütüphanede ayrıca 4 basılı dergi, 18 bin 814 e-dergi ve 7 ulusal ve yerel gazete aboneliği bulunuyor.

Bünyesinde 706 ansiklopedi, 465 sözlük bulunduran kütüphane ULAKBİM ve merkez kütüphane kapsamında 14 veri tabanına da aboneliği bulunuyor. 98 lisansüstü tez bulunan kütüphanenin 19 bin 462 öğrenci olmak üzere toplamda 20 bin 632 kayıtlı kullanıcısı bulunuyor.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü kütüphaneyle ilgili yaptığı açıklamada, öğrencilere kitaplarla ilgili çeşitli tavsiyelerde bulundu. Gönüllü, “Kitap gelecektir, kitap sadık bir dost bir sevgili gibidir. Öğrencilerimizin mutlaka okuması gerekiyor. Çünkü bıçak nasıl bilenerek keskinleştirilirse zihin de okuyarak keskinleşir. Zihni ve aklı zinde tutmanın yolu okumaktan geçmektedir. Okuyan insanın aklı ve zihni zinde olduğu için de öğrendiğini zor unutur, kolay hatırlar. Ayrıca sebepsiz yere canı sıkılan, içinde sebepsiz sıkıntılar yaşayan insanımızın, gencimizin de yine en büyük ilacı kitaptır. Okuyan, aklı ve zihni her an taze bulunan insanlar boşluğa düşmezler, gelecekleri adına kurdukları hayalin ve hedeflerin peşine düşerler, geleceklerini kurgularlar. Okumayan insanlar ise kendi içinde düştükleri sıkıntılarla karanlıkta kalırlar” ifadelerini kullandı.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı