Çelikhan

“Yalanlarla bir yere varılmaz”

Bulut’tan Karmkuk Suyu Gerçeği!

“Yalanlarla bir yere varılmaz”

Çelikhan Belediye Başkanı Mustafa Bulut, Karmkuk suyuyla ilgili süreci belgeleriyle kamuoyuna paylaştı. Karmkuk suyu, Beypınarı suyu ve belediyenin diğer çalışmaları hakkında kamuoyunu bilgilendiren Belediye Başkanı Mustafa Bulut, yalanlarla bir yere varılmayacağını belirtti.

Çelikhan Belediye Başkanı Mustafa Bulut,  yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Karmkuk suyunun tahsis hakkını 2006 yılında almıştım. 2009 seçimleri öncesi, 30 Ekim 2008 tarihinde Bölge idare Mahkemesi kararını vermişti. Gerek seçimlere kısa bir zaman kalması gerekse de kış sezonu Çelikhan’da inşaat çalışmalarının yapılmaması nedeniyle çalışmayı başlatamamıştım. 2009 seçimlerinde halkımız Başkanlık görevini Mehmet Bora’ya vermiş, ancak Bora bu konuda  seçimden önce köylülere “ben bu suyun ilçeye getirilmesi için herhangi bir çalışma yapmayacağım.” diye söz vermiş ve dolayısıyla da suyun getirilmesi için herhangi bir çalışma da bulunmamıştır.  2 Temmuz 2013 tarihinde mahkemenin temyiz kararını da vermiş ve iş sezonu olmasına rağmen yine herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Geride kalan 5 yıl ve köylülerin ifadeleri bunu zaten doğruluyor. Bu durumu belgeleriyle halkımızın bilgisine sunuyorum. Eski başkan Bora, 5 yıllık zaman zarfında Karmkuk suyuyla ilgili bir çalışma yapmayarak İller Bankasından bu projenin gerçekleştirilmesi için ayrılan ve %50’si hibe olan 1.8 milyon (triliyonluk) parayı da kullanmamıştır.” dedi.

Bulut, “2 Temmuz 2013 tarihinde Danıştay’ın verdiği temyiz kararı sayın başkan Bora tarafından kamuoyundan gizlenerek, çalışma başlatmamıştır. Seçildikten sonra dava dosyası içerisinde olması gereken temyiz kararı, son gelişen olaylardan sonra Adıyaman Valiliği tarafından belge bizlere verilmiştir. Şimdi ben sizlerin vicdanına sesleniyorum; Yeşilyayla köylülerinin bana ateş püskürmeleri ve eski Başkan Bora’yı minnetle anmalarının altında bu gerçek yatmıyor mu?  5 yıl boyunca tek bir çalışma yapmayacaksın. Köylüleri galeyana getireceksin. Sonra da utanmadan, halkı kin ve düşmanlığa sevkettiğimi söyleyeceksin. İnsanda biraz ar olur, haya olur, utanma duygusu olur. Kendi açıklamasında köylülerle görüştüğünü de itiraf eden eski başkan Bora, kanuni her hakka sahip olmasına rağmen halkımıza yalan söyleyerek Karmkuk suyunu halkımızın istifadesine sunmamıştır.” dedi.

Beypınarı suyuyla ilgili de konuşan Bulut, “Gelelim, utanmadan sıkılmadan milletin yüzüne bakarak yalan söyleyip ‘ben getirdim’ dediği   Beypınarı suyuna. Süreci seçimlerden önce Ak Parti Grup Başkan vekilimiz sayın Ahmet Aydın ve DSİ Bölge Müdürlüğü açıklamışlardı. Bu suyun tahsisini ben almıştım. O suyun tamamı Adıyaman’a tahsis edilmesine rağmen baskılarımız ve girişimlerimiz sonucu Milletvekillerimizin de desteği ile saniyede 48 litre suyu almıştım. DSİ ile benim dönemimde yapılan protokol ile çalışmanın yapıldığını bildiği halde halen ‘Beypınarı suyunu ben getirdim’ diyebilen bir kişiye ben ne diyebilirim ki? Üstelik Beypınarı suyu için Belediyemiz tarafından borç ödemesi,  onun dönenimde başlamamış, önümüzdeki günlerde başlayacaktır. Eğer bu yaz Beypınarı suyu olmasaydı ilçemiz çok büyük bir su sıkıntısı çekecekti. Biz basit işlerle, gelişimini henüz tamamlamayan en zaruri ihtiyaçlarını karşılamayan lükse kaçabilecek sadece tribüne oynamak için (şelale, saat kulesi) gibi çalışma içinde bulunmadık. Biz halkımızın geleceği olan ve bir yerleşim biriminin olmazsa olmazı olan su ve yollarla ilgilendik, ilgileniyoruz. İlçenin temel ihtiyacı olan alt yapı sorunları bitmeden bu tür işlere girmeyi vicdansızlık kabul ediyoruz.” dedi.

Bulut, “Bizim Karmkuk suyu için mücadele vermemizin nedenlerinden biri de işte budur. Karmkuk suyunu  sulama dönemleri dışında, Beypınarı suyunu da  yıl boyunca Karmkuk suyunu kullanamadığımız zaman diliminde halkımızın istifadesine sunmayı yıllardır düşünüyor ve planlıyoruz. Memleketin geleceğini düşünerek davranıyoruz. Aslında halkımız herşeyi biliyor ve görüyor. Ancak, eski başkan Bora, halka yalan söylemekten, toplumun içine kin, nifak ve  nefret tohumu saçmaktan başka bir şey yapmamış, üstelik kendi yaptığı olumsuz davranışları, bizim yaptığımızı iddia etmektedir. 1954 yılında ilçe olan, 5 yılda bir seçimlerin yapıldığı, belediye başkanlarının dönem dönem değiştiği gerçeği var. Ben de 2 defa belediye başkanlığını kaybettim. Seçimi kaybettikten sonra toplumu kutuplaştırıcı bir davranış sergilemedim. Diğer belediye başkanlarının hiç biri bunu yapmadı. Ancak sayın Bora, seçimin üzerinden 5 ay geçmesine rağmen 3-5 kişi ile beraber toplumu kamplaştırıcı, kutuplaştırıcı davranışlardan asla uzak kalmamıştır. Belediye başkanlığını kaybetmenin hazımsızlığını bir türlü üzerinden atamayarak, o psikolojiyle hareket etmektedir.” dedi.

Cevap vermeyi bile düşünmediğini, ancak halkımızın ihanet içinde olan birini tanımaları için süreci belgeleri ile anlattıklarını ifade eden Başkan Bulut, projecilik konusunda ise şunları söyledi; “Sayın Bora, açıklamasında bizlerin belediyecilik vesaire konularından bihaber olduğumuzu iddia etmiş. Projecilikten ve öngörüden uzak olduğumuzu söylemiş. Sayın Bora da adı gibi biliyor ancak, hazmedemediğinden ve başaramadığından iftira atmaktan başka bir şey düşünemiyor. Gündeme gelmek için iftira atmayı sürdürüyorsun. Senin projecilik anlayış ve öngörü dediğin çalışmalarından birkaç örnek verelim. Çarşı merkezinde yapmış olduğun orantısız saat kulesi mi, yoksa 15 metrelik yolun kenarına yaptığın 20 metre uzunluğunda, 5 metre yüksekliğinde ki şelale ve orantısız köprü mü? Yoksa, halk arasında orta yol olarak bilinen ve seçim yılında peşkeş çekmek için iki taş üzerine 7-8 metre yüksekliğinde ve üzerinden 3-4 ay geçmeden yıkılan istinat duvarların mı projeciliğin ve öngörülerindir. Ana cadde de bozduğun sıcak asfaltın üzerine, yağmur suyu kanallarının üstünü kapattığın kilitli taş çalışması mı? Yoksa İpekyolu Kalkınma Ajansının finanse ettiği Beypınarı’nda yaptığın mesire alanı mı? Bu yukarıda saydıklarımın dışında herhangi bir projen var mı? Ya da yaptığın başka bir çalışma mevcut mu? Bir de bizim yaptığımız projeler ve çalışmaları örneklendireyim.  İlçenin girişine karayolları aracılığıyla duble yol yaptırdık. Çat Barajından gelen suyun hakkını 168 litreye yükselttik. Bugün Çelikhan arazileri kurumuyorsa o su hakkının resmileştirilmesinin sayesindedir.” dedi.

Merhum Mustafa Şahin’in açtığı caddenin devamı olan Halk Kütüphanesinden Hastaneye kadar yeni açtıkları yol olmasaydı, ilçenin trafik yükünün nasıl olacağını da soran Bulut, “Yıllardır üzerinde durduğumuz ve 30 Mart’dan beri yoğunlukla çalıştığımız Çat Barajı tüneli ve Çelikhan Yeşilyurt Malatya yolu da ilçemizin geleceği adına büyük önem arz etmektedir. Sayın Bora açıklamasında, GES’ten söz etmiş. Yani Güneş Enerjisi ile elektrik üretiminden bahsediyor. Projesi olmayan sadece düşündüğü Güneş Enerjisi santrali (GES’in) maliyetinin 3,5 triliyonu geçtiğini bildiği halde ve ortada projelendirilmiş bir çalışma olmamasına rağmen bu halka yine yalan söylüyor. Senin halka yalan söylemekten başka bir çıkış noktan yoktur. Ama şunu çok iyi bilmelisin ki; yalancının mumu yatsıya kadar yanar. Senin de yalanlarının sonu gelmiyor. Bu yalanların tek tek belgeleriyle ortaya koymaktan bıkmayacağım. Sana inanmış saf temiz Çelikhanlı hemşerilerimin bir kez daha düşünmelerini istiyorum. Bunun siyaseten değil, memleketimizin geleceği için söylüyorum. Bir konuda daha halkımızı bilgilendirmek istiyorum. Eski Başkan Bora’nın son 5 ayında 1 milyon 199 bin lira (1triliyon199 milyon) para gelirken, benim göreve başladığımın ilk 5 ayda 1 milyon 144 bin lira gelmiştir. Detaylı bilgiyi Belediyemizin web sayfasında ve sosyal medya hesabında detayları ile birlikte açıklayacağım. ”dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu