Kotadan sonra tütüne bozulma darbesi

11 Temmuz 2016 Pazartesi, 08:04

Kotadan sonra tütüne bozulma darbesi

 

Tütün üreticilerini mağdur eden kota uygulamasından sonra bozulma da çiftçileri kara kara düşündürmeye başladı. Çelikhan ilçesinde son yıllarda bozulan  tütünler bu sene de daha çok bozulmaya başladı.

Çelikhan ilçesinin tek gelir kaynağı olan tütünler bu sene yine bozuluyor. Hastalığın pençesinden kurtulamayan tütünler Çelikhanlıları perişan ediyor.10 bin nüfusluk ilçenin en önemli gelir kaynağı olan tütünlerin bozulması üreticileri kara kara düşündürüyor.

Haziran ayı başında yoğun bir şekilde başlayan tütün dikimleri bozulmalardan dolayı üreticileri çaresizlik içinde bırakıyor. Tütün üreticileri tütün tarlasına her türlü kimyasal mücadeleyi yaptığını ancak yinede tütününün bozulduğunu söyledi. Üreticiler:” ilçe olarak tek gelirimiz tütünler. 40 gündür tütünümü diktim. Tütünün boyunun şimdilerde 40–50 cm olması gerekiyordu. Ancak hala 15–20 cm civarındadır. Tütünlerimiz kök salmıyor. Kök salmadığı içinde kuruyor. İşçilik hariç bugüne kadar3 bin tl masraf yaptım. Ne yapacağız bilmiyorum.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz