Anasayfa / Çelikhan / Kardan adamı sanata dönüştürdü

Kardan adamı sanata dönüştürdü

Çelikhan İlçesinde Ortaçağ dönemine ait bir çobanın günlüğünü heykeltıraşını yapan ressam Hacı Fendoğlu(44), iki metre karı bir haftada bitirdi.

Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Gürsel Sanatlar ve Resim Bölümünden mezun olan Çelikhanlı Ressam ve Heykeltıraş Hacı Fendoğlu ilginç bir etkinliğe imza atarak Pınarbaşı Beldesi’nde evin önünde biriken kar kalınlığının iki metre boyunda olan karı oyalayarak ortacağ dönemine ait kardan ahır, çoban ve koyun sürüsü yaptı.

Sanatı çok sevdiğini belirten Çelikhanlı ressam ve heykeltıraş Hacı Fendoğlu, şunları söyledi.

“Sanatsever dilediği gibi her sanatı işleyebilirler. Sanatsever aslında yaşama tat verendir. Aslında büyük bir parayla da bunu yapabilirsin ama ben ücret talep etmeden severek bu işi yapıyorum. Çünkü bu mesleği seviyorum. Sanat dedin mi her şey sadece para değildir ama yaptığımız bu çalışmalar Avrupa’da gibi bir yerde olsaydı bir karşılığı olurdu. Ülkemizde hiçbir karşılığı yok. Yaptığımız bu çalışmalar yarın ya da öbür gün eriyip sadece elimizde fotoğrafları kalacak. Bizde bu sanatı icra etmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bu sanatın asıl temeli Ortaçağ döneminde yaşanan bir çobanın günlüğünü kardan heykeltıraşı yaparak ahır, koyun sürüsü ve çobanın eşinin kocağın da bulunan çocuğun emzirmesi gibi kar çalışmasını yaptım. Evin önünde tam 2 metre kadar olan karıelimizdeki aletlerle oyarak bu güzel çalışmayı ortaya koydum ve tam bir haftadabitirdim.”(PHA)

Bu Habere de Bakın

Nisan’da Çelikhan’a Kar Yağdı

Adıyaman’ın Çelikhan ilçesinde Nisan ayının sonlarına yaklaşılırken, kar yağmasıyla kış mevsimini andıran görüntüler ortaya çıktı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir