ÇelikhanManşet

Kar, kırsalı esir aldı

Mart ayında sürpriz kar hayatı olumsuz etkiledi

Gece saatlerinde başlayan kar yağışı nedeniyle Adıyaman’da 14 köye ulaşım sağlanamıyor.  Çelikhan, Sincik başta olmak üzere yüksek kesimli yerlerde ve bölgemizde kar yağışı etkili oldu. Yağış hayatı olumsuz etkilerken, beyaz örtüye bürünen kesimlerde güzel manzaralar da oluştu.

Gece saatlerinde başlayan ve etkisini sürdüren kar yağışı nedeniyle Çelikhan ilçesine bağlı 8 köye, Kahta ilçesine bağlı 2 köye ve Sincik ilçesine bağlı 4 Köy yolu kapandı. Kapanan 14 köye ulaşımın sağlanması için İl Özel İdare ekipleri tarafından çalışma başlatıldı.

Çelikhan’da kar yağışı başladı 

Çelikhan ilçesinde kar yağışı başladı.

Çelikhan’da iki gündür devam eden yağmur, gece geç saatlerde yerini kar yağışına bıraktı. Güne karla uyanan vatandaşlar, evlerinin önünde biriken karları temizledi. Belediye ekipleri ise ilçe merkezinde vatandaşların sıkıntı çekmemesi için kar temizleme çalışması yaptı. İlçe merkezinde kar kalınlığı 15 santimetreyi aşarken yüksek kesimlerde daha fazla yağdığı görüldü.

Sincik kar yağışına teslim oldu 

Sincik ilçesinde vatandaşlar güne kar yağışıyla uyandı.

Birkaç gündür etkisini devam ettiren yağmur yağışı sonrası Sincik ilçesinde bahar havası bekleyen ilçe halkı sabahın erken saatlerinde güne kar yağışıyla uyandı. Hava sıcaklığının eksi 1 dereceye kadar düştüğü Sincik ilçe merkezinde yağan kar kalınlığı 5 santime ulaştı. İlçenin yüksek kesimlerinde ise 10 santime ulaşan kar yağışı nedeniyle bazı araç sürücüleri zincir takarak seyahat etmek zorunda kaldı.

Elazığ’da kar yağışı

Elazığ’ın yüksek rakımlı bölgelerinde etkili olan kar yağışı nedeniyle, tarihi Harput Mahallesi’de beyaza büründü.

Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü’nün uyardığı yağış Elazığ’ın merkezinde yağmur, yüksek rakımlı bölgelerinde ise kar olarak etkisini gösterdi. Gece yağan kar nedeniyle bin 200 rakımda bulunan ve merkeze 6 kilometre uzaktaki  tarihi Harput Mahallesi’de yoğun kar yağışı nedeniyle beyaza büründü. Mart ayı olmasına rağmen yeniden beyaza bürünen Tarihi mahallede kartpostallık görüntüler oluştu.

Mart’ın 25’inde olunduğunu anımsatan Harput Muhtarı Zülküf Demirpolat, “Güzel bir kar yağdı. Dağlık kısımlara biraz daha fazla yağdı. Köylülerimiz ve çiftçilerimizin biraz daha yüzü güldü. Vatandaşlarımızda da büyük bir sevinç var. Barajlarımız ve su kuyuları boş idi. Bu yüzdende inşallah yağan yağmur ve karlarla birlikte barajlar ve kuyular tekrar dolar” dedi.

Vatandaşlardan Murat Babat, “Mart ayının sonundayız. Sabah kalktığımız baktık lapa lapa kar yapıyor. Şaşkınlık içerisindeyiz. Ama bizim için çok güzel bir şey oldu. Kar demek bereket demek. Buranın halkı tarımla uğraştığı için bu karında yağması çok iyi oldu. Yüksek olduğu için şehre oranlar daha çok yağıyor. Buda bizim için çok güzel bir şey” diye konuştu.

Öte yandan, Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü Elazığ Tahmin ve Uyarı Merkezi, bugün içinde Elazığ, Malatya, Tunceli, Bingöl ve Adıyaman için yağış uyarısını tekrarladı. Yağışların yüksek kesimlerde kar, şehirlerde ise yağmur ve karla karışık yağmur olarak beklendiği aktarıldı. (İHA)

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu