Çelikhan

Hukuk da su da hepimize lazım

‘Su’dan kavgaya sağduyu çağrısı

Hukuk da su da hepimize lazım

 

Çelikhan’a getirilecek içmesuyu için Yeşilyayla köylülerinin tepkisine Çelikhan’da faaliyet gösteren 23 sivil toplum kuruluşu ve bütün muhtarlar ortak deklarasyon yayınlayarak, tahriklerle ortamı germek isteyen, sakin ilçe Çelikhan’ı gergin bir ortama sokanlara dikkat çekilerek, hukukun da, içmesuyunun da herkese lazım olacağını belirterek sağduyu çağrısı yaptılar.

Çelikhan’da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ve Muhtarlar, bugün gazetemizin 8’inci sayfasında yayınlanan ortak bir deklarasyonla ilçenin İçme suyu sorunu için bir açıklama yaptılar. Platform üyelerinin tamamının imzası ile yayınlanan mesajda, “Çelikhan’a ait Abdulharap suyu 7 köyümüz mezralarıyla beraber sular altında bırakılarak, Malatya ovası sulama suyuna kavuşturulmuştur.  Havşari suyuyla birlikte 6 kaynak sularımız tahminen saniyede 1.000lt su, içme suyu olarak Adıyaman’a götürülmüştür.  Recep Eski Köyde bulunan Aksu kaynak suyu; Kâhta ve Samsat’ın köylerine içme suyu olarak alınmıştır.” dediler.

Ortak açıklamada, “Recep ve Mutlu Çayları üzerinde 2 adet HES yapılarak elektrik üretimine başlanmış ve halkımızın kullanımına sunulmuştur. Çelikhan’ın iftihar ettiği tüm bu zenginlikleri alınmış ve halkımız sular içinde susuz bırakılmıştır. Bütün bu sular alınmasına karşın; halkımızın içinde bulunduğu içme suyu ve sulama suyu problemlerini, çektiği sıkıntıları en çok Çelikhan halkı bilmektedir. İçme sularımızın aylarca akmadığı ve aktığı zamanlarda da yetersiz olduğu bilinen bir gerçektir. Halkımızın içme suyu ihtiyacını şehir dışındaki Karmukuk, Mirsuyu, Zerban vs, kaynaklarından taşımayla gidermeye çalıştıkları zamanlar çok olmuştur.  İçme suyu sorununu gidermek için ilçemiz halkının olağanüstü sıkıntılar çektiğini ve yeni kaynak arayışına mecbur kalındığı bilinen bir gerçektir. Bu arayışlar sonucunda ilçemiz için, Karmkuk suyunun en uygun kaynak olduğu tespit edilmiştir. Karmkuk suyunun tahsisi için Çelikhan Belediyesi resmi başvuruda bulunmuştur. Bu başvuru sonucu Yasal çerçevede karmkuk suyu, Çelikhan Belediyesine ilgili makamlar tarafından tahsisi gerçekleşmiştir.” dendi.

Yeşilyayla köylülülerinin mahkemeye başvurduğuna da dikkat çekilen açıklamada, “Bu tahsis sonucu Yeşilyayla köylüsü sonuca rıza göstermeyerek, mahkemeye başvurmuştur. Mahkeme sonucu, Çelikhan belediyesinin haklılığına tekrar karar verilmiş ve suyun tahsisi gerçekleşerek hukuki süreç sona ermiştir.  Bütün bu süreçlerden sonra Karmkuk suyu Sulama mevsiminde Yeşilyayla köyüne verilmiş bunun dışındaki zamanlarda da Çelikhan Belediyesine içme suyu olarak verilmiştir. Yeşilyayla köylüsünün ‘sulama suyu kullanım hakkı’ yasal yollarla güvence altına alınmış, köylümüz katiyen mağdur edilmemiştir.  Bütün bu gerçeklerden sonra; hukuk devletinde yaşadığımızı, Yeşilyayla köylüsünün hukuk ve yasal çerçevede yapacağı tüm girişimleri, tüm mücadeleleri yapmaları kanuni haklarıdır, yapmalıdırlar ve saygıyla karşılarız.” dendi.

Açıklamada, “Yaşanan bütün bu süreçlerden sonra Çelikhan halkının haklılığı hukuken, örf ve adetlerimizce de ayan beyan ortada iken; Köy sakinlerinin bazılarının tahriklerine kapılarak, Belediye başkanımızı ve halkımızı hedef alarak yaptıkları girişimleri asla tasvip etmiyoruz. Şimdiye kadar yapılan hukuk dışı girişimleri anlayışla karşılamakla beraber, bundan sonra halkımıza yapılacak bu tür menfi yeltenmeler sadece Yeşilyayla sakinlerine zarar verecektir.  Çelikhan Yeşilyayla halkının dost ve kardeş olduklarını, bu tür hukuk dışı girişimlerin halklarımıza hiçbir faydasının olamayacağını, özellikle köy sakinleri dışındakiler tarafından yapılan tahriklere kapılmamalarını temenni ederiz.” dendi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu