Çelikhan

Dağ içmesinin hali içler acısı

Dağ İçmesi Yatırım Bekliyor

Dağ içmesinin hali içler acısı

 

Adıyaman’da termal tesislerin sayısının az olmasına rağmen Çelikhan ilçesindeki dağ içmesi bakımsızlık ve pislikten geçilmiyor.

Çelikhan İçmesi, birçok hastalığa iyi geldiğinden dolayı termal turizmine önem verenler tarafından tercih ediliyor ve özellikle de il merkezi ve ilçelerden yoğun bir ziyaretçi trafiğine sahne oluyor.

Buraya gelen ziyaretçiler büyük sıkıntı çekiyor ve yetkililerin içmeye mutlaka el atması gerektiğinin altını çizdiler.

Çelikhan’ın kuzey doğusun da bulunan Çelikhan İçmesi, ilçe merkezinden 19 kilometre uzaklıkta. İçmeye ilçe merkezinden ulaşım sağlanıyor.

Her yıl Temmuz ve Ağustos aylarında çevre il ve ilçelerde şifa arayan vatandaşların akınına uğrayan içme, her yıl yaklaşık15-20 bin kişi buraya geliyor.

Çelikhan gibi küçük bir ilçenin sosyo-ekonomik hayatını değiştirecek böyle bir kaynakta bir tek tesis bulunmayan vatandaşlar, duruma tepki gösterdi.

Çelikhan İçmesinin içme suyu İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji ve Hidro Klimatoloji Kürsüsünün 23.11.1981 tarih ve 1008/81 sayılı yazısında verilen rapor da şu hastalıklara şifa verdiği aktarıldı:

“Mide, barsak ve safra salgısının azaldığı hastalıklar, mide asidi azalması veya artmasına bağlı hazım bozuklukların da, gastrit veya ülser geçirmiş, ülser ameliyatı olan kişilerde, asabi nedenli ishaller ve kabızlıklar, karaciğerin ve safra kesesinin kronik nezlevi iltihap ve yetmezlikleri, safra kesesi ameliyatı sonrası şikayetlerin de, şişmanlık, gut ve diabette, böbrek taşların da , barsak parazitlerin de kullanılması yararlıdır.”

Her gün yemeklerden evvel 150 veya 200 cc olarak içilmek suretiyle 3-4 haftalık kürler ciddi ve olumlu sonuçlar verdiği belirtildi.

Böbrek taşlarında bu miktar sabahları 1000-1500 cc, akşam 500 cc olarak iki bölüm de yüklenme tarzın da ayarlamak idrar yolunun hareketliliğini arttırdığı ifade edildi.

Çelikhan İçmesine giden her vatandaş tesis olmamasından yakınıyor ve her tarafın pislikten geçilmediğini söyleyerek, bir an önce yetkililerin Çelikhan İçmesini termal turizmine kazandıracak tedbirler almasını istiyor.

Dağ içmesinde açıklamada bulunan vatandaşlar, Valiliğin buraya derhal el almasını, en azından kadınlar için tuvalet yapılmasını ve derenin temizlenmesini istediler.

Kahta’nın bir köyünden gelen yaşlı vatandaş, 1958 yılından beri her yıl düzenli olarak buraya geldiğini ve sağlığına ciddi manada fayda gördüğünü belirtti.

Yaşlı vatandaş, hükümetin eskiden güçsüz olduğunu, buraya yatırım yapamadığını şimdi ise hükümetin çok güçlü olduğunu buraya her türlü yatırımın yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.(PHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu