Çelikhan

Çelikhan’daki su kavgası meclis gündeminde

Çelikhan’daki su kavgası meclis gündeminde

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Çelikhan İlçesine bağlı Yeşilyayla ve Köseuşağı Köylerinde yaşanılan su sorununu gündeme getirdi.

Ağbaba, köylülerin güvenlik güçleri tarafından darp edildikleri iddialarının araştırılmasını istedi.

Adıyaman Çelikhan İlçesi’ne bağlı Yeşilyayla ve Köseuşağı Köyleri sınırları içinden çıkan suyun Çelikhan Belediyesi tarafından alınarak başka bölgelere götürülmek istenmesi uzun süredir gerginliklere sebep oluyor. Köylerinden çıkan suya Çelikhan Belediyesi’nin ihtiyacı olmamasına rağmen, el konulmak istendiğini belirten köylüler, 24 Kasım 2014 tarihinde bir araya gelerek yetkilileri duyarlı olmaya çağırmışlardı. Su konusunda sıkıntı devam ederken , 9 Aralık 2014 tarihinde köyde çıkan olaylarda 1 köy korucusu şehit olmuş,1 köy korucusu ise ağır yaralanmıştı.

Olayların ardından köy temsilcileri  CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’dan yardım talebinde bulundular. Konuyu tüm yönleriyle araştıracaklarını kaydeden Ağbaba, özellikle köylülere yapılan kötü muamele varsa bunu asla kabul etmeyeceklerini belirtti.

Sulama suyu probleminin tüm şehirlerin ortak problemi olmaya devam ettiğini kaydeden CHP’li Ağbaba, pek çok yerde su nedeniyle çıkan olaylarda insanların yaşamlarını yitirmesinin üzüntü verici olduğunu kaydetti. Son olarak Çelikhan İlçesi’nde meydana gelen olaylarda bir korucunun şehit, bir korucunun ise ağır yaralandığı olayların ardından vatandaşları sağduyuya çağıran Ağbaba, yetkilileri de olayların daha fazla büyümemesi için göreve davet etti. Ağbaba, güvenlik güçlerinin vatandaşlara kötü muamelesi konusundaki iddiaların da bir an önce araştırılarak kamuoyuna açıklanmasını istedi.

Şehit korucuya Allah’tan rahmet, yaralı korucuya acil şifalar dileyen CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, konuyla ilgili İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığı’na bir de soru önergesi verdi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu