Çelikhan

“Çelikhan Tütünü Bir Markadır”

STK’lardan Tütün İçin Ortak Bildiri

Çelikhan’da STK’lardan ortak bildiri yayınlandı. Bildiride Çelikhan tütünün bir marka olduğuna dikkat çekilerek, “Tütün Çelikhan’da doğal ve muadilleri arasında kaliteli ve özgün olarak yetiştirilmektedir. Çelikhan tütünü son dönemlerde yasal bir zemine ve vergilendirilmeye tabi tutulmak istenmektedir. Bu süreç içerisinde Çelikhan tütün üreticileri yerli ve yabancı müdahalelerle çeşitli sıkıntılar yaşamıştır. Bu sıkıntıların yegane muhatabı tütün üreticisi olmuştur.” denildi.

Çelikhan Ziraat Odası Başkanı Abdurrahman Kaya, Tütün Üreticileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mahmut Av. Mahmut İlker Şahin ve Organik Tütün Kooperatifi Başkanı Halil Yurdakul ve Çelikhan’da ki Sivil Toplum Kuruluşları tütün için ortak bildiri yayımlayarak, muhtarları ve siyasileri tütün çalıştayına davet etti.

Kaya, yaptığı açıklamada, Çelikhan’da sarmalık kıyılmış tütün durumunun değerlendirilmesi, gerekli işlem ve işlerin yapılması için ortak bildiri yayımladıklarını bildirdi.

Çelikhan Tütünü Markalaşmıştır

STK’lar adına yazılı açıklama yapan  Kaya, “Çelikhan yüzyıllardır konumu itibariyle coğrafyası itibariyle arazisi dar ve suyu bol bir coğrafyaya sahiptir. Arazisinin darlığı Çelikhan halkını geçirmek amacıyla stratejik ve ekonomik kıymet olarak da değerli ve önemli tütünü yetiştirmek zorunda bırakmıştır. Bu zorunluluğun neticesinde de Çelikhan tütünü (sarmalık kıyılmış tütün) olarak yetiştirilmiş ve markalaşmıştır. Çelikhan tütünü Cumhuriyetin ilanından itibaren herhangi bir vergi ve kayıt sistemine dahil olmadığından veya edilmediğinden ötürü devletin resmi kayıtlarında kayıt dışı olarak nitelendirilmiştir. Tütün Çelikhan’da doğal ve muadilleri arasında kaliteli ve özgün olarak yetiştirilmektedir. Çelikhan tütünü son dönemlerde yasal bir zemine ve vergilendirilmeye tabi tutulmak istenmektedir. Bu süreç içerisinde Çelikhan tütün üreticileri yerli ve yabancı müdahalelerle çeşitli sıkıntılar yaşamıştır. Bu sıkıntıların yegane muhatabı tütün üreticisi olmuştur.” dedi.

Tütün Üreticileri, Gelirleriyle Okul, İbadethane Yaptı

Bildiride, “Çelikhan tütün üreticileri bu tütünden elde ettiği gelirler ile ibadethanelerini yapmış, okullara katkı sunmuş, çocuklarını meslek sahibi yapmış ve en önemlisi de ailesinin geçimini sağlamıştır. “denildi.

Çelikhan tütününün bu genel anlamda ki husus ve hasletleri dikkate alınarak Çelikhan’da bölgedeki köyler için özel bir durumun hasıl olması gerektiğini belirtilerek, şöyle ifade edildi:

“Bu özel durum son zamanlarda yapılmakta olan yasallaştırma faaliyetlerine de yansıması gerekmektedir. Ancak bu durumun duyurulması anlatılması ve sonuç alınması aşamalarında ciddi sıkıntılar yaşanmış ve yaşanmaktadır. Bu durum aşılması için Çelikhan Ziraat Odası Başkanlığı ve Çelikhan tütün üreticileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak çeşitli girişimlerde bulunulmaktadır. Bu iki kurum Çelikhan tütün üreticilerinin mağduriyetinin giderilmesi ve devletin vatandaşının üzerindeki en önemli bir ödevi olan vergilendirme ve kayıt altına alma olaylarının gerçekleşmesi açısından bu bildiriyi isimleri aşağıda olacak olan temsilcilerin imzasıyla yayınlamaktadır. 1. husus Çelik tütününün coğrafi işaretinin ve markasının korunma altına alınmasıdır. 2. husus Çelikhan tütünü üreticisinin vergi ödevlerini sosyal devlet güvencesi ilkesi adı altında da yerine getirebilmesi için düşük vergilendirmenin yapılmasıdır. 3. Husus kooperatif sisteminin yaygınlık kazanması ve işler hale gelmesidir. İlgililer tarafından tüm bu durumlar değerlendirilerek bir yasal statü verilmelidir. Bu yasal statü gerek Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırlarında veya ithal sigara paketlerinde yerli tütünün belli bir oranda kullanma zorunluluğunun getirilmesi, gerek kırsal kalkınma kapsamında değerlendirilip vergi oranında önemli bir desteğin sağlanması, gerekse de coğrafi sınırlamalar getirilmesi konularının da üzerinde önemle durulmasını taleplerini içermektedir. Çelikhan tütün üreticisinin korunması bu bildirgenin ana amaçlarındandır.”(PHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu