Çelikhan

Belediye Başkanı Halka Hesap Verdi

Çelikhan Belediye Başkanından Şeffaf Toplantı

Belediye Başkanı Halka Hesap Verdi

 

Çelikhan Belediye Başkanı Mustafa Bulut, 30 Mart’ta Belediye Başkanı seçildiği tarihten bugüne kadar Belediye olarak yaptığı hizmetleri ve belediyenin gelir ve giderleri konusunda Sivil toplum kuruluşları ve Mahalle Muhtarlarına bilgi verdi.

Merkez camii sosyal hizmet evinde, STK temsilcileri ve Muhtarlarla bir araya gelen Çelikhan Belediye Başkanı Mustafa Bulut,  belediyenin bu yaz döneminde yapmış olduğu hizmetler hakkında bilgi verdi.

Belediyenin gelirleri ve giderlerini kalem kalem açıklayan başkan Bulut, Belediyenin iki gelir kalemi olduğunu bunlardan en önemlisinin İller Bankası geliri olduğunu, diğer kalemin ise İçme suyu , çöp ve emlak vergisi olduğunu söyledi.

Yapılandırmadan dolayı içme suyundan 75 bin lira gelir elde ettiklerini iller bankası payının ise 2 bin 200 milyar olduğunu söyledi.

30 Mart’tan beri 350 metre ana su şebekesi değişimi, 32 bin metre kare kilitli taş, istinat duvarları ördüklerini söyledi.

Çelikhan’da 1 metrekare kilitli taş döşemek için birkaç metreküp taş duvar örmek zorunda olduklarını altını çizen başkan Bulut, Belediyenin gelirleri ile Çelikhan’ın ihya olmasının söz konusu olmayacağını söyledi.

Belediye olarak sırf bu yaz döneminde 200 milyarı içme suyunun enerji borcuna ödediklerini belirten Bulut, yürüttükleri Karmkuk suyu projesinin hayata geçirilmesi ile birlikte enerji parasını sadece yaz döneminde ödeyeceklerini belirtti.

İktidar Partisi temsilcisi konumunda da olduğunu belirten Başkan Bulut Hükümet olarak Çelikhan’a yaptıkları ve yapacakları çalışmalar hakkında da bilgiler verdi.

Çelikhan Malatya yolunun bittiğini ve sadece 4.5 km’lik bir bölümün asfaltlanmadığını, Çat Barajı tünelinin bir bölümünün önümüzdeki aylarda ihale edileceğini, İMAM Hatip Lisesinin inşaatının devam ettiğini, 16 veya 20 derslikli bir orta okul için arsa tahsis çalışmalarının sürdüğünü, TOKİ konutları projesinin sürdüğünü, Çat barajında yapımı süren Mesire alanı ile ilgili ödenek tahsisinin yapıldığını, Beypınarı mesire alanı ile ilgili önümüzdeki süreçte çalışmaların devam ettirileceğini, jandarma binasının bitmek üzere olduğunu, Emniyet binasının yıkılıp yerine yeni binanın yapılacağını ve buna benzer irili ufaklı çalışmaların sürdüğü bilgisini verdi.

Belediye olarak şu an için üzerinde yoğun olarak çalıştıkları en önemli konu olan Karmkuk suyu ile ilgili olarak sizleri bilgilendirme gereği duyduğunu belirten Başkan Bulut, Karmkuk suyu projesinin revize edildiğini söyledi.

Başkan Bulut yaptığı açıklamada şunları kaydetti:  “Malumunuz 2006 yılında Karmkuk suyu için tahsis hakkını almıştım. O zaman köylülerimiz mağdur olmasın diye tahsis yazısında “sulama dönemi dışında” ibaresini özellikle koydurmuştum. Çünkü bugün Bulut var yarın Bulut’un yerine bir başkası olacaktır. Hissi davranılmaması için köylümüzün bu hakkını idari olarak sağlamlaştırmıştım. Ancak Köy dışında yaşayan bazı isimler olayı kaşıyarak mahkemeye götürmüşlerdi. Yerel mahkeme kararını belediyemiz lehinde vermişti. Köylüler bu sefer olayı Danıştay’a götürmüşlerdi. Danıştay da 03.07.2013 tarihinde kararını vermiş ve suyun bizim hakkımız olduğunu bir kez daha belgelemişti.

30 Mart’ta yapılan seçimlerde halkımız bizlere bir kez daha teveccüh edip bizleri belediye başkanı seçtikten sonra ilk işim bu su ile ilgilenmek olmuştu. Yalnız köyden göçüp gitmiş ve köy ile alakası olmayan kişiler bu su üzerinden siyaset yaparak köylüleri galeyana getiriyorlar.

Biz köylümüze bu garantiyi şifai olarak değil, İdari ve mahkemenin kararı ile onları güvence altına almışız.

Bölgede ki em önemli su kaynaklarına sahip olan ilçemizin içme suyu sıkıntısı çekmesine gönlümüz razı olmayacaktır. Başta sizler ve halkımız şunu bilmelidir. Görev süremiz boyunca Biz çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz. “dedi.

Sivil toplum kuruluşu ve muhtarların sorularını da cevaplayan Başkan Bulut, toplantıya katılan herkese teker teker teşekkür etti.

Toplantıya ilçede faaliyet gösteren 24 sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve 9 Mahalle Muhtarı katıldı.

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu