13 bin dekar alan suyla buluşacak

03 Haziran 2017 Cumartesi, 10:40

Çelikhan Sulamasında Çalışmalar Sürüyor

13 bin dekar alan suyla buluşacak

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapımı devam eden Adıyaman Çelikhan Sulamasında çalışmalar bütün hızıyla devam ediyor. Proje ile 13 bin dekar zirai alan suyla buluşacak.

Çelikhan’da yaklaşık 13 bin dekar zirai alanı suyla buluşturacak olan Çelikhan Sulamasının tamamı cazibeli olarak inşa ediliyor.Azami su tasarrufu sağlanacak proje ile enerji maliyetleri ortadan kalkarak bölge çiftçisi arazilerini yağmurlama ve damla sistemleriyle sulayabilecek.

 

Projede Fiziki Gerçekleşme Yüzde 14

Yüzde 14 fiziki gerçekleşmeye ulaşılan projede tünel giriş platformu ve tünel giriş sedde dolgusu tamamlandı. Yaklaşık 880 metre uzunluğunda ve 3 metre çapındaki tünel ile 36 bin metrelik boru hattı şebekesi çalışmaları ise devam ediyor.

Ana su kaynağını Çat Barajı’nın oluşturduğu sulama projesinde ayrıca baraja Görnek Dere Vadisi üzerine inşa edilecek Taşdamlar Reglatötü ile suderive edilecek.Derivasyon tesislerindeki fiziki gerçekleşme ise yüzde 57 seviyesine ulaştı.

 

Projenin Yatırım Bedeli Yaklaşık 28 Milyon Lira

Yaklaşık 28 milyon lira yatırım bedeli ile inşa edilen Çelikhan Sulamasının hayata geçirilmesi ile bölge çiftçisi dekar başına 475 lira ilave gelir artışı elde edilecek, dolayısıyla ülke ekonomisine yıllık 5,5 milyon lira katkı sağlanacak. 2018 Ağustos ayında tamamlanarak hizmete alınması hedeflenen proje ile ayrıca 1.040 kişiye istihdam sağlanması da hedefleniyor.

 

Bölge Çiftçisinin Gelir Düzeyi Artacak

Projeyi yakından takip ettiğini belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise “Bu projenin hayata geçmesi ile bölgede ziraatla uğraşan vatandaşlarımızın gelirlerinde önemli artışlar olacak. Böylece bölge vatandaşlarının gelir düzeyi arttığı için köyden kente göç azalmış olacak” dedi.

 

Yatırımlar Sürecek

Adıyaman’a sulama anlamında yatırımlarını hız kesmeden sürdüreceklerini de vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Adıyaman’ın bereketli topraklarını suyla buluşturmaya devam edeceğiz. Adıyaman tarihinde görmediği yatırımları son 14 yılda aldı. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz