Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe

Tarlada Bulunan Mozaikteki Yazıt Okundu

01 Temmuz 2017 Cumartesi, 09:33

Tarlada Bulunan Mozaikteki Yazıt Okundu

 

Besni ilçesinde bulunan milattan sonra 5. yüzyıldan kalma, dört metre uzunluğunda yazıtlı mozaikte ne yazdığı ortaya çıktı. Yazıtta, “Pek aziz ve dindar periodeutes Maranas’ın günlerinde (döneminde), kutsal kilise, Maranas’ın gayretiyle mozaik ile döşendi.” yazıyor.

Besni ilçesine bağlı Sugözü Mahallesi’nde çiftçilik yapan Mehmet Dağ, tarlasını sürdüğü sırada üzerinde çeşitli figür ve yazıtın yer aldığı dört metre uzunluğunda bir mozaik bulmuştu.

Müze Müdürlüğüne bağlı arkeologlar tarafından yapılan incelemede ilk belirlemelere göre, mozaiğin Doğu Roma dönemine ait ve 1500 yıllık olduğu ve uzman ekiplerin detaylı çalışma yapacağı belirtilmişti.

Söz konusu yazıtlı mozaiğin haber olmasıyla, yazıtta ne yazdığı merak konusu oldu. Viyana Üniversitesi Bizans ve Çağdaş Yunan Çalışmaları bölümünde doktora öğrencisi Canan Onur’un önerdiği çeviriyle yazıtta, “Pek aziz ve dindar periodeutes Maranas’ın günlerinde (döneminde), kutsal kilise, Maranas’ın gayretiyle mozaik ile döşendi.” yazıyor.

 

Kazı yapılırsa kilise ortaya çıkar

Yazıtın büyük ihtimalle İS. 5.-6. yüzyıllara ait olduğunu belirten Onur, önemli olanın bu yazıtın muhtemelen bir kilisede insitu olarak bulunmuş olma ihtimali olduğunu söyledi.

Onur, “Fotoğraftan anlaşıldığına göre kazı yapılırsa kilisenin temellerine, mozaik döşemeye ait başka parçalara veya yazıtlara rastlanabilir.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz