Besni

Tarihi alanlar koruma altında

Mullatepe ve Kuzguntepe Nekrepol Alanları 1. Derece Sit Alanı İlan Edildi

Tarihi alanlar koruma altında

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Besni ilçesi Suvarlı Beldesi’nde bulunan Mullatepe  ve Kuzguntepe Nekrepol alanlarını 1. Derece Arkeolojik SİT Alanı olarak kabul etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlına bağlı Şanlıurfa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Adıyaman’da iki bölgeyi daha 1. Derece Arkeolojik SİT Alanı olarak tescilledi. Mullatepe Nekropol Alanı ve Kuzguntepe Nekropol Alanı ile ilgili kurul tarafından alınan kararlar Resmi Gazete’de yayınlanarak, kullanım koşulları açıklandı.

Kararda, “Alan, bilimsel çalışmalar dışında aynen korunacak sit alanıdır. Kesinlikle hiçbir yapılaşmaya izin verilemez. Resmi ve özel kuruluşlarca zorunlu durumlarda yapılacak alt yapı uygulamaları: Müze müdürlüğünün ve varsa kazı başkanının görüşü alındıktan sonra Kurulumuzca değerlendirilir. Toprağın sürülmesine dayanan tarımsal faaliyet yapılamaz. Ağaçlandırmaya gidilemez. Yalnızca mevcut ağaçlardan ürün alınabilir. Taş, toprak, kum vb. alınamaz. Kireç, taş, tuğla, mermer, kum, maden vb. ocakları açılamaz. Toprak, cüruf, çöp, sanayi atığı ve benzeri malzeme dökülemez. Parsellere ilişkin tevhit ve ifraz işlemleri, taşınmaz kültür varlıklarının mahiyetine tesir etmeyecek şekilde Kurulumuzdan izin almak koşuluyla yapılabilir” ifadeleri yer aldı.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı