Besni

Şehidin adı verilen parkın ismi kaldı

Şehidin adı verilen parkın ismi kaldı

Besni’de yaptırdığı parka verdiği anne ve babasının isminin parktan silinerek, yerine Aehit Abidin Tanrıkulu’nun adının yazılmasına tepki gösteren Ali Çulcu, mahkemeye başvurmuş ve haklı bulunmuştu. Ancak, şehidin isminin parktan silinmemesi için görüşme yapan Besni Belediye Başkanı, Çulcu ailesinin isminin başka parka verilmesi teklifini götürdü. Bu teklif uygun görülünce Şehit Tanrıkulu’nun adı parktan silinmedi.

Konuyla ilgili bilgi veren Besni Belediye Başkanı İbrahim Öztürk, “ilçemiz Erdemoğlu mahallesinde 2008 yılında Ali Çulcu’nun katkılarıyla yapılan Dacins Elif-Mustafa Çulcu parkının ismi 2011 yılında Şehit Abidin Tanrıkulu olarak değiştirilmiş idi. Ancak bu kararı Ali Çulcu, Şanlıurfa Bölge İdare Mahkemesine götürmüş ve mahkeme Ali Çulcu’ yu haklı bularak kararı iptal etmişti.”

Mahkeme kararına göre parkın adının değişmesi gerektiğini söyleyen Öztürk, “Şehitlik makamına olan saygıdan ve Şehidimizin isminin zedelenmemesi için Ali ÇULCU ile gerekli görüşmeleri yaparak. Şehidimizin (Şehit Abidin Tanrıkulu) adının parkta kalması ve Dacins Elif – Mustafa ÇULCU adının ise Hasan Tütün Mahallesindeki bir parka verilmesi telifimi götürdüm  Ali Çulcu’nun da bizleri kırmayarak ve büyük bir fedakarlık ve insaniyet göstererek teklifimizi kabul ettiğini belirtmiştir. Bu karar Eylül ayı meclis toplantımızda oy birliği ile kabul edilmiş olup bu hususta hassasiyet gösterdiği için Ali Çulcu’ya şahsım ve ilçem adına teşekkür ediyorum’’ dedi .

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu