Besni

“Milletin desteğiyle ülke bugüne geldi”

AK Parti Besni İlçe Kongresi Tamamlandı

“Milletin desteğiyle ülke bugüne geldi”

 

AK Parti Besni İlçe Başkanlığı 5. Olağan Kongresi’nde mevcut Başkan Mustafa Çiğdem, yeniden başkanlığa seçildi.

AK Parti Adıyaman İl Başkanı İbrahim Halil Fırat’ın Divan Başkanlığını yaptığı kongrede Süleyman Karabaş’la başkanlık için yarışan Mustafa Çiğdem, 284 delegenin kullandığı oyun 270’ini alarak başkanlığa tekrar seçildi. Diğer aday Süleyman Karabaş 13 oy alırken, 1 oy ise boş çıktı.

Besni Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen kongreye AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, milletvekilleri, belediye başkanları, il ve ilçe teşkilat mensupları ile partililer katıldı.

K Parti Adıyaman Milletvekili Salih Fırat, “5. Olağan Kongremizin Besni’mize, ilimize ve memleketimize hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bugün baktığımızda AK Parti iktidarı ile Türkiye’nin nereden nereye geldiğini görüyoruz. 12 yıl önce Türkiye, kasaların başbakanlığa fırlatıldığı, maaşların ödenemez duruma geldiği, hastanelerimizde kuyruklar oluştuğu, yollarımızda bayağı trafik kazalarının olduğu, bölgemizde çatışmaların olduğu, insanların öldüğü tabloları hep birlikte yaşadık. Hastaneye gidip muayene olan insanların ilaçlarını alamadığını gördük. Şu anda ise 5 yıldızlı oteller tarzındaki hastanelerde vatandaşlarımız hizmet görüyor.” dedi.

 

Bir hizmet varsa sizin sayenizde oldu

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Erdoğan ise şunları söyledi:

“2002 yılında AK Parti’yi birlikte kurduğumuzda, güzel hedefler anlamında beraber çalışacağız demiştik. Bu süreç içerisinde Besni’yi, beldelerini, köylerini ve mezraları ihmal etmedik. Nakış nakış dokuduk, ilmik ilmik ördük rabbimize şükürler olsun. Yapılan hizmetler, yaptığımız çalışmalar şahsımızın değil. Bu çalışmalar AK Parti davasına sadakatle bağlı olan, ruhunu feda eden ve dualarıyla destek olan kardeşlerimizin sayesinde oldu. Hepsine de müteşekkirim. Bu hizmetler varsa onların sayesinde oldu. Sizler her şeyin en iyisine layıksınız ve her şeyin en iyisini de hak ediyorsunuz. Bu yapılan çalışmalarda bir hakkı teslim etmek zorundayım. Bu çalışmalara sizlerin desteği ile başladık, planlama ve projeleri birlikte yaptık, neler yapabilirizi birlikte düşündük ve birlikte tartıştık. Bu noktada adım adım ilerlerken, Türkiye Büyük Millet Meclisinde ve genel merkezde bizlere destek olan Sayın Mehmet Metiner ve Sayın Salih Fırat’a özellikle teşekkür ediyorum. Attığımız her adımda bizi birebir takip eden ve bize destek olan Sayın Grup Başkanvekilimiz Ahmet Aydın’a bir kez daha teşekkür ediyorum. Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri. Yaptıklarımızla ortadayız, yapacaklarımız ve planlarımızla da sizlerle birlikteyiz.” dedi.

Erdoğan, “2014-2015 hedeflerimizi değişik toplantılarda ifade ettik. Sayın Grup Başkanvekilimiz Ahmet Aydın’la birlikte Sayın Bakanımızı ziyaret ettik. Besni’ye yeni Adalet Sarayı 2015 yatırım programına alındı. İnşallah 2015 yılında Adalet Sarayı’nın mevcut yerine Besni Adalet Sarayı’nı yapacağız. Yılardır dillendirilen Çetintepe ve Çataltepe Barajı vardı. Toplam 710 bin dönüm araziyi sulayacaktı. Adıyaman’da 290 bin dönüm arazi suya kavuşacaktı. Bunlarla ilgili planlama ve projelendirme çalışmaları tamamlandı ve ihalesi yapıldı. Temel atma törenlerine birlikte katıldık. Şu anda Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü sulanacak olan Besni’de Yazıdaki bütün köylerimiz sulama kapsamı içerisinde. Tarım Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü ekip çalışmalarını bitirdi. Devlet Su İşleri planlama çalışmalarını bitirdi. Proje devam ediyor. Proje biter bitmez inşallah sulama da ihale edilecek. Sulama olunca da bütün köylerimizin alt yapısını ihale edeceğiz. İl Özel İdaresinden artık ödenek ayırmayacağız, bunu bakanlık yapacak. O zaman da tarlası olan tarlasının başında kapalı sistem vanaya sahip olacak, başka yerlere gitmeyecek, senede 2-3 ürünü nasıl alabilirim diyerek çalışacak. AK Parti ile toprak suya kavuşacak, insanımız bereketle bollukla buluşacak. Bunlar şimdiden hayırlı uğurlu olsun. Seçim süreçlerini yaşadık. dedi.

 

Biz sırtımızda yumurta küfesi taşıyoruz

30 Mart’ta bize iftira atanlar, belden aşağı vuranlar, namusla ilgili hakaret edenler bırakın elbisesinin arkadan yırtılmasını elbisesiz çırılçıplak dolaşıyorlar. Kimse kimseye iftira atmayacak. Hz. Peygamber Efendimiz (S.A.V.); ‘Kim birini ayıplarsa, Allah o ayıbı işlettirmeden canını almaz’ der. Oturdunuz ne iftira atarız dediniz, iftiralar ayaklarınıza dolandı. Bu iftiralara sahip çıktınız. Şimdi bu memleketi bu tür ahlaksızlık içerisinde olanların yönetme hakkı olmamalı. Onlara destek olanlar, onlar kadar suçludur. Biz sırtımızda yumurta küfesi taşıyoruz. Bize taş atıyorlar, istiyorlar ki bizde ayağa kalkalım onlara taş atalım. Attığımız zaman sırtımızdaki yumurtalar kırılacak. Biz bu oyuna gelmeyiz. Biz sırtımızda ne taşıdığımızın bilincindeyiz. Ama sırtında ne taşıdığını bilemeyenler, Ak Parti’ye iftira atmak isteyenler boğuldular, yine boğulacaklar. Biz hiç kimseye iftira peşinde değiliz. Bediüzzaman Hazretleri’nin dediği gibi muhabbet fedaileriyiz, musibete ve düşmanlığa vaktimiz yok. Memlekete hizmet noktasında hangi partiden, hangi düşünceden olursa olsun, hizmet için sizlerin emrindeyiz. Seçilmişiz, emanetçiyiz, bu bilinçteyiz. Daha güzel hizmetlerde birlikte olacağız. Bugüne kadar verdiğiniz desteklerden dolayı teşekkür ediyorum. Allah milletimizin yar ve yardımcısı olsun. Biz himet için toplanmış bir grubuz ve bir birliktelik içerisindeyiz. Allah şu birliğimizi ve beraberliğimizi pekiştirsin. Kongremiz hayırlara vesile olsun.”

 

Yusuf gibi kuyulara atıldık

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, “Yusuf gibi kuyulara atıldık, zindanlara atıldık o günleri biliyoruz ama yılmadık yıkılmadık usanmadık. Milletimizle beraber yürüdük bugünlerin en büyük zaferiyle karşı karşıyayız. Sadece iktidar zaferinden bahsetmiyoruz, devleti yöneten bir hükümet bahsetmiyorum, milletin gönlüne taht kurmuş o büyük liderin davasının zirveyi gösterdiği için yüce rabbimize hamd ediyoruz. Her birimiz imtihan ediliyoruz. Sakın ola ki güçlüden yana olmayınız. Biz güçlüden yana değiliz, biz haktan yanayız haklıdan yanayız. Haksızlığa uğradığımızdan mazlum edildiğimizde bile dimdik yürüdük. Kimseye boyun eğmedik, güç sahiplerinin karşısında eğilmedik, bir tek rabbimizin karşısında secdeye kapıldık. İktidar olduk bir tek milletimizin karşısında saygıyla eğildik. Hiç kimsenin millete parmak sallamasına izin vermedik. Hiç kimse bu milletten büyük değildir. Biz bu gücümüzü sizlerden aldık. Kimseye izin vermeyin aramıza fesat sokmasın. Genel merkez olarak mevcut başkanımızla yola devam kararı almışız. Yeni başkanımız Profesör Dr. Ahmet Davutoğlu’dur ve onun arkasında yürüyoruz, Ak Partililik budur sadakat budur. Birilerinin farlı boy göstermesinden korktuğumuz için söylemiyorum dileyen dilediğini yapsın ama eylemlerinin sonucuna katlanmak sonucuyla. Mevcut başkanımızın ve önerdiği listenin arkasındayız. Biz Ankara’da neler yapmaya çalışıyoruz birileri burada neler yapmaya çalışıyor. Biz paralel yapıyı tasfiye etmek için uğraşıyoruz. Biz çözüm sürecini başarıya ulaştırmaya çalışıyoruz, biz devletimizi yeniden yapılandırmaya çalışıyoruz. Davanız büyükse küçük hesaplar peşinde koşmayacaksınız. Kimsenin adamı değil davanızın adamı olacaksınız. Teşkilat için de teşkilat olmaz. Verilmiş bir karar da hepimiz başımızı sadakatle eğeceğiz. Kiminle davamız yükseğe çıkacaksa yola onla devam edeceğiz. Adam kayırmak için, akraba kayırmak için gelmedik. Biz devletimizi yeniden yapılandırıyoruz. Emniyet teşkilatımızı yediden yapılandırıyoruz, jandarma teşkilatımızı yeniden yapılandırıyoruz, sivil siyasi otoriteyi temsil eden hükümet her şeyin üstündedir. Polis teşkilatı da hükümetin emrinde olmak zorundadır. Hükümetin belirlediği çizgiler doğrultusunda hareket etmek zorundadır. Bu ülkede artık yeniçeri ocakları olmayacak. Pelsilvanya’dan emir alıp hareket edenlerinde yeni Türkiye de yeri olmayacak. Bizim her hangi bir cemaatle savaşımız yok, onları ayrı tutmuyoruz ötekileştirmiyoruz. Ama emri Pelsilvanya’dan alıyorum diyenin inine kadar girmezsek namert olalım.” dedi.

 

Sizler olmasaydınız, Türkiye buralara gelemezdi

AK Parti Adana Milletvekili Adıyaman Koordinatörü Fatoş Gürkan, “Besni 5. Olağan Kongremizin Besni, Adıyaman ve ülkemizin geleceği için hayırlı olmasını diliyorum. AK Parti 2001 yılında kuruldu ve 2002 yılında iktidar oldu. Yeni kurulan bir parti bu kadar kısa bir sürede nasıl iktidar oldu? Memlekette başka parti mi yoktu? Bir çoğunuzun adını bile bilmediğimiz birçok parti vardı. Ama bu partiye, bu partinin liderine ve bu partinin kadrosuna milletimiz inandı ve güvendi. Dedi ki Türkiye’yi kurtaracak bir tek bu parti var. Allah bu partiyi kuran Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan ve kadrolarından razı olsun. Ama asıl bu partiye inanan ve güvenen aziz milletimizden Allah razı olsun. Sizler olmasaydınız, bu partiye destek vermeseydiniz, bugün Türkiye buralara gelmezdi. Parti kurulduğundan beri Sayın Cumhurbaşkanımız Türkiye 780 bin kilometre karesiyle, 77 milyon insanıyla, bayrağıyla ve vatanıyla bölünmez bir bütün olarak hep birlikte olacağız dedi. Bugüne kadar bunu söyleyebilen bir lider olmadı. Bu partiyi bugüne kadar getiren bizim birlik ve beraberliğimiz, birbirimize olan güvenimiz ve bu Ülkenin geleceğine inanmamızdır. Adıyaman AK Parti’nin kalesidir. Burada huzursuzluk olmasın. Sıkıntılar varsa hepimizin bunları çözmek için çaba sarf edeceğiz. Biz bütün ilçelerimizde ortak alınan kararla mevcut başkanlarımızla devam kararı aldık. Tabi ki insanlar aday olabilir. Demokratik ortamda yarışa katılabilir. Ama genel merkez bir karar almışsa bu karara da saygılı olmak lazım.” dedi.

 

Siyaseti, halkın duasını almak için yapıyoruz

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın ise, “Bu gün Besni’de teşkilatımızın 5. Olan Kongresini yapıyoruz. Sizlerle beraber bu kongrelerde başarıyla çıktık ve bugüne kadar Besni sağ duygusuna inandığımız, güvendiğimiz, tanıdığımız, bildiğimiz, ufku açık, vizyonu açık olan insanların yaşadığı bir şehir. Dolayısıyla sizler ne yapacağınızı çok iyi bilirsiniz. Sözün çoğu Arif olmayana söylenir ama Arif olan Besnililer tabii ki bugünkü manzarada bugünkü tabloda çok önemli sonuçlar elde etmiştir, ne karar vereceklerini de çok iyi bilir. Biz siyaseti amaç olarak edinmedik. Amacımız siyasetle bir yerlere gelmek, mevki makam sahibi olmak, siyaseten kendimize kişilik kazandırmak değil. Bizim siyasetteki kastımız ve bizi diğerlerinden ayırt eden farkımız. Siyaseti millete hizmet için, insana hizmet için, hakkın rızasını, halkın duasını almak için yapıyoruz. İşte siyasetteki kastımız budur. İşte bunun için bütün mevkilerde, bütün makamlarda bir amaç değil bir araçtır. Siz burada ne yüzle ne sıfatla ilçe başkanlığı yapacaksınız? Talebiniz nedir? Görüyorum ki sayın başkanım süre verdikten sonra herhalde bir arkadaşımız liste verdi. Hayırlı olsun derim, ama ben sorarım. Bu benim hakkımdır. Bu partide ilk günden bu güne kadar emek veren, dişiyle tırnağıyla bir yerlere gelmeye çalışan, millete hizmet için bir şeyler yapmaya çalışan bir kardeşiniz olarak bunun hesabını sorarım. Partimiz bir erdemler hareketidir. Bugün bakın Türkiye’de 75-76 siyasi parti var. Zannediyorum yakın zamanda 2 parti daha kuruldu. Türkiye’de 80’e yakın parti var. 80’e yakın partinin kaçını biliyorsunuz Allah aşkına? Sırf parti kurmak mıdır gaye? Sırf o parti tüzel kişiliği adı altında kişilik kazanmak insana yakışır mı? İnsan olan erdemli davranır, insan olan inandığı davada yer alır. Eğer o davaya inanmıyorsan, eğer seçim zamanında o davanın yanında yer alıyorsan, o davaya, o misyona, o harekete karşı olanlarla beraber yol yürüyorsan bugün senin burada ne işin var diye sorarım. Bakın arkadaşlar 5 tane olağan kongre dedik. Beşini de beraber yaptık. Besnili kardeşlerim, sizler hepsinde de en güzel şekilde cevap verdiniz. Hepsini en güzel şekli en heyecanlı en dinamik şekliyle yürüttünüz. Onun için çok fazla deşmeyeceğim ben bunu. Ama bunun hesabının sandıkta sorulması lazım. Evet demokrasi var. Bir başkası da çıkabilir. Ama insanın çıkması için yüzü olur. Yüzü olmayan adama sandıkta cevabı verilir. İlçe başkanlığını, il başkanlığını boş verin. Biz bu partide altın tepside bir arkadaşımıza Cumhurbaşkanlığını ikram ettik. Biz bu partide altın tepside bir başka arkadaşımıza Başbakanlığı, Genel başkanlığı takdim ettik, hediye ettik. Bizde görev istenmez. Bizde layık olana görev verilir. Eğer layığı olsaydı bugün zaten sen istemeden biz seni buraya taşırdık kardeşim. Genel başkanı değiştirdik. Bakın fitne fesat odakları boş durmadı. Tayip Erdoğan ilk defa bu partinin kurucu lideri, bu hareketin bu misyonun önderi Sayın Recep Tayip Erdoğan o kutsal oylarınızla köşke taşındı. İlk defa bu millet Cumhurbaşkanını kendisi seçti. Ama oraya seçilmek için sandıktan önce milletin gönlüne taht kuracaksın. Asıl olan tahtı milletin gönlünde kuracaksın. Aksi taktirde bu millet sana gönlünde yer vermemişse ne mecliste ne de Cumhurbaşkanlığında yer vermez. İşte bu kurucu liderimizi davamızın misyonumuzun öncü liderini bu partinin kurucusunu bu milletin anasının ak sütü gibi helal oylarıyla yüzde 52 ile köşke taşıdık. Bir Genel Başkan değişikliği olacaktı. Bir başbakan değişikliği olacaktı. Kabine kısmen değişecekti. Meclis kurulu ve Grup Başkan Vekillerinden belki değişiklik olacaktı. 15 gün içerisinde bir olağanüstü kongre yaptık. Ama muhteşem bir kongreydi, muazzam bir kongreydi.” dedi.

Konuşmaların ardından AK Parti Besni İlçe Başkanı Mustafa Çiğdem tarafından ilçe teşkilatı faaliyet raporu ve gelir gider hesap cetveli okundu, oylamaya sunuldu ve ibra edildi.

İlçe Başkanlığı’na Mustafa Çiğdem seçilirken, yönetim kurulu asil üyeleri ise şu isimlerden oluştu:   “Aydın Körede, Bekir Geçit, Çelem Çoban, Haci Ali Şahin, Haci Aslan, Haci Özsunar, Halil Aslan, Halil Çiçek, İbrahim Yalçın, İsmet Kösen, Kemal Temel, Mehmet Abacıalır, Mehmet Kılınç, Memet Öztürk, Memet Yıldız, Mevlana Ervural, Mustafa Erdoğan, Osman yıldız, Ömer Uludağ, Ramazan Durmuş, Sait Ciner, Sıdık turak, Şükrü İşitmen ve Vakas Tayfun.”(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu