Besni

Hemşerimiz Şahin’e TÜBİTAK Bilim Ödülü

Besni doğumlu Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kazım Şahin, “TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri” ve “2019 Yılı Fuat Sezgin Bilim Tarihi Ödülü”ne ilişkin 2019 yılı değerlendirme çalışmaları sonucunda bilim ödülüne layık görüldü.

TÜBİTAK’ın bilimsel ve teknolojik alanlarda araştırma ve geliştirme faaliyetlerini desteklemek, bilim insanlarının, araştırıcıların yetiştirilmeleri ve geliştirilmeleri için olanaklar sağlamak amacıyla verdiği “TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri” ve “2019 Yılı Fuat Sezgin Bilim Tarihi Ödülü”ne ilişkin 2019 yılı değerlendirme çalışmaları sonuçlandı.

TÜBİTAK Yönetim Kurulu tarafından 2019 yılında toplam 4 Bilim Ödülü, 11 Teşvik Ödülü ile Fuat Sezgin Bilim Tarihi Ödülü verildi.

Prof Dr. Kazım Şahin’den Önemli Bir Başarı

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Asli üyesi, Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kazım Şahin, TÜBİTAK tarafından Türkiye de sadece 4 akademisyene verilen bilim ödülüne layık görüldü.

TÜBİTAK Yönetim Kurulu tarafından büyük bir özenle araştırılan ve yapılan incelemeler sonrasında ödüller sahiplerini buldu. 

Bu kapsamda, Sağlık Bilimleri Alanında, stres ve kronik hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde hedef bazlı moleküler beslenme yaklaşımları alanlarında yaptığı çalışmalardan dolayı, Prof. Dr. Kazım Şahin’e “Kronik hastalıklar (kanser, metobolik sendrom, obezite vb.) ve çevresel stres faktörleri alanında; korunma ve tedavi stratejilerinin belirlenmesi, moleküler beslenme,  beslenme alanında yeni ürünlerin geliştirilmesi ve biyoteknoloji uygulamaları,  fitokimyasalların doğru ve etkin kullanımı, konularında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyle bilim ödülü verildi.

Prof. Dr. Şahin, bilim ödülüne dair yaptığı açıklamada, bilim alanında büyük bir öneme sahip olan TÜBİTAK ödülüne layık görülmekten dolayı çok mutlu ve onurlu olduğunu belirterek, “Söz konusu ödül, uzun yıllar süren disiplinli ve sürdürülebilir çalışmaların bir tezahürüdür. Bu başarıların temelini takım ruhu, ortak akıl, cesaret, çalışmaktan zevk alma, tutku ve fedakârlık oluşturmaktadır. Ödülü kazanılmasına katkı sağlayan ekip arkadaşlarıma, her fırsatta beni yalnız bırakmayan eşim başta olmak üzere tüm aileme ve üniversiteme teşekkür ederim.” dedi.

Prof. Dr. Şahin’e, ödülü önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde yapılacak törenle takdim edilecek.(PHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu