Son Dakika
18 Temmuz 2018 Çarşamba

Bu defa tarih Sugözü’nde fışkırdı

24 Haziran 2017 Cumartesi, 10:32

Yeraltındaki saklı müze, yer üstüne çıkıyor

Bu defa tarih Sugözü’nde fışkırdı

Geçen hafta Gölbaşı Harmanlı’da bulunan bin 600 yıllık mozaikten sonra, Besni Sugözü köyünde bir kişi, evinin bahçesinde çalışırken Roma dönemine ait mozaik bulundu.

Besni ilçesine bağlı Sugözü Köyünde bir kişi ikamet ettiği evin bahçesinde çalıştığı esnada Roma dönemine ait olduğu öğrenilen mozaik buldu. İkamet sahibi durumu jandarma ekiplerine bildirdi. Durum üzerine ikamet bahçesine gelen jandarma ekipleri çevrede güvenlik önlemleri alarak müze yetkililerine bilgi verdi. Mozaiğin bulunduğu yere gelen yetkililer inceleme başlattı.

 

Gölbaşı’nda da bin 600 yıllık mozaik

Geçen hafta da Gölbaşı ilçesinde tarla düzenlemesi yapan çiftçiler bin 600 yıllık yaklaşık 100 metrekarelik mozaik buldu. 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesi Harmanlı beldesi Çakmak Mahallesi’nde bulunan tarlalarında çalışan Mehmet ve Kemal Aldanmış kardeşler tarlada kazma kürek ile düzenleme yaparken, mozaik buldu. Mozaiği fark eden çiftçiler biraz daha kazdıklarında mozaiğin büyük olduğunu fark ederek jandarma ekiplerine bilgi verdi.

Jandarma ekipleri ile Adıyaman Müze Müdürlüğü yetkilileri olay yerine gelerek incelemede bulundu. Yaklaşık 100 metrekarelik ve Roma Dönemine ait olduğu tahmin edilen mozaiğin üzeri yeniden kapatıldı.

Mozaiğin durumu ile ilgili Koruma Kuruluna başvurulacağı ve çıkacak karar sonrasında mozaiğin yerinde mi korunacağı, yoksa taşınarak müzeye mi götürüleceğine karar verilecek.

2009 yılındaki kazıda ortaya çıkan 150 metrekare büyüklüğündeki mozaik de korunmadığı için üzeri kapatılarak muhafaza altına alınmıştı.

Yine geçtiğimiz yıllarda Kommagene medeniyetinin önemli yerleşim merkezinden olan Perre Antik Kentinde yapılan kazılarda ortaya çıkarılan 13 metre genişliğindeki mozaikli yapıya da koruma evi yapılmıştı.

Perre Antik Kentinde yapılan kazılar sonucunda 12 metre x 13 metre genişliğinde tabanı figürlü (opus vermicilatum) türü mozaikle kaplı bir yapı ortaya çıkarılmış. Bu yapının tabanında kaidesi anakayaya bağlı olarak yapılmış dokuz tane pylon yer almaktadır. Bazilika olduğu düşünülen bu yapının zemininde av,  kümes ve evcil hayvanlardan oluşan mozaik bulunmuştu.

Güne Bakış Haber Merkezi-İHA

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz