Besni

Darbeyi Fırsata Çeviren Dolandırıcılar

Dolandırılmaktan son anda kurtarıldılar

Darbeyi Fırsata Çeviren Dolandırıcılar

 

Besni ilçesinde kendini polis olarak tanıtarak, “Adınız 15 Temmuz darbe girişimine karıştı” diyen dolandırıcılara bir vatandaş 2 bin 500 TL kaptırırken, 2 vatandaş ise dolandırılmaktan son anda kurtarıldı.

Edinilen bilgiye göre, Besni’de yaklaşık 30 vatandaş ile bağlantı yapan dolandırıcılar, H.T. isimli vatandaşı 2 bin 500 TL dolandırdı. Polis ekipleri ismi öğrenilemeyen bir vatandaş 17 bin TL, Sarıyaprak Köyü Muhtarı Yusuf Çolak’ı ise 9 bin TL yatırmak üzereyken dolandırılmaktan son anda kurtardı.

9 bin TL dolandırılmaktan son anda kurtulan Sarıyaprak Köyü Muhtarı Yusuf Çolak, “Adamın biri bana telefon ederek ben polisim, savcı bey sizinle görüşecek dedi. Savcı olduğunu söyleyen biri bu numara senin adına kayıtlı mı diye sordu. Ben de oğlumun adına kayıtlı olduğunu söyledim. Eşimin telefon numarasını istedi, ben de verdim. Hesabında ne kadar para varsa çek ve bize gönder dediler. Ben de hesabımda bulunan 9 bin TL’yi çektim. Kendisini savcı olarak tanıtan şahıs evinize FETÖ ile ilgili soruşturma kapsamında ekip gönderdim eviniz aranacak dedi. Ben de postanede parayı yatırmak için sıra bekliyordum. Postanenin güvenlik personeli ve polis ekipleri dolandırıldığımı anlayınca beni uyardı ve beni dolandırılmaktan kurtardılar. Allah kendilerinden razı olsun” şeklinde konuştu.

17 bin TL dolandırılmak istenilen ismi öğrenilemeyen vatandaş ise dolandırıcıların hesabına para yatıracağı esnada polis ekipleri tarafından uyarılarak dolandırılmaktan kurtarıldı.

Daha sonra Besni İlçe Emniyet Müdürlüğü ‘isminiz darbeye karıştı ve darbe listesinde’ gibi bir takım kurgular üzerine arayan telefon dolandırıcılarına karşı vatandaşları uyardı.

Besni İlçe Emniyet Müdürü Cemal Avan konu ile ilgili bir açıklama yaparak, vatandaşların buna hiçbir şekilde inanması gerektiğini, polislerin veya savcıların telefon ile vatandaşları arayıp ne nakit, ne de bilgi istemeyeceklerini belirterek, hiçbir şekilde gelen mesajlara saygınlık edilmemesini ve bu durumun polis ekiplerine bildirilmesini istedi.

 

Benzer Olay Manisa’da da Yaşandı

Dolandırıcılar darbe ve OHAL’i fırsata çevirdiler. Asker ve polis kıyafeti giyen dolandırıcıların OHAL kapsamında evlerde arama bahanesiyle hırsızlık yaptıklarını tespit eden Manisa Emniyeti, vatandaşları uyardı. Kendilerini polis ve savcı olarak tanıtan bazı dolandırıcıların da cep telefonuyla ulaştıkları vatandaşları ‘Adınız darbeye karıştı’, ‘Adınız listede’ sözleriyle korkutarak banka hesaplarını boşalttığı belirlendi.

Manisa’da, ‘Adınız darbeye karıştı’, ‘Adınız listede’ şeklinde kurgularla yapılan telefon dolandırıcılığın yanı sıra asker ve polis kıyafeti giyerek OHAL’i bahane gösterip arama bahanesiyle evlerde hırsızlık yapıldığı tespit edildi. Manisa Emniyet Müdürlüğü yazılı bir açıklama yayımlayarak vatandaşları dolandırıcılık ve hırsızlık olaylarına karşı uyardı.

Yapılan açıklamada, “Ülkemiz genelinde cebir ve şiddet kullanarak, anayasal düzeni ortadan kaldırmak ve devletin birlik ve bütünlüğünü yıkmak üzere gerçekleştirilen 15 Temmuz tarihindeki darbe girişimi, başta vatandaşlarımız ve kolluk görevlilerince gösterilen cansiperane mücadele sonucunda başarısız kılınmış, darbe kalkışmasında çok sayıda vatandaşımız ve kolluk görevlimiz şehit olmuş, ya da yaralanmıştır. Bu durumu fırsata çevirmeye çalışan iletişim yoluyla dolandırıcılık suçu şüphelilerinin, polis, asker, savcı gibi unvanlar kullanmak suretiyle vatandaşlarımızı telefonla arayarak ‘Darbe mensupları ve terör örgütü üyeleri tarafından adınıza hat çıkarıldı.’, ‘Adınız darbeye karıştı.’ veya ‘Darbe listesinde adınız var.’ gibi bir takım kurgular üzerine operasyon yapılacağını beyan ederek, vatandaşlarımızdan para ve altın talebinde bulundukları bilgisine ulaşılmıştır. Ayrıca asker veya polis üniforması giyen şüphelilerin vatandaşlarımızın ikametlerine giderek ‘Olağanüstü durumdan dolayı oğlunuzu askere alacağız, acilen teslim etmeniz gerekmektedir’ veya ‘İkametinizde arama yapacağız’ denilerek hırsızlık ve dolandırıcılık yapmak istedikleri şeklinde ihbarlar alınmaktadır. Vatandaşlarımızca, dolandırıcılık amacı taşıyan bu tür şahıslara hiçbir surette itibar edilmemesi gerekmektedir. Böyle bir durumla karşılaşan vatandaşlarımızın anında 155 Polis İmdat ihbar hattına bilgi verilmesi gerekmektedir” denildi.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu