Son Dakika
27 Mayıs 2018 Pazar

Bir tarih talan ediliyor

06 Temmuz 2015 Pazartesi, 10:17

Defineciler tarih ve sanat dinlemiyor

Bir tarih talan ediliyor

 

Besni ilçesine bağlı Suvarlı Kasabası İkizce mevkiinde 1. derece arkeolojik sit alanında defineciler tarafından yapılan kaçak kazı sonrasında tarihi bölgede Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Bozdemir, Kültür Bakanlığı Kazılar ve Araştırmalar Dairesi Başkanı Melik Ayaz, incelemelerde bulunmak üzere Adıyaman’a geldi.

2011 yılında 1. derece arkeolojik sit alanı olarak ilan edilen Besni İlçesine bağlı Suvarlı Kasabası İkizce mevkiindeki alanda kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından kaçak kazı yapıldı. Yapılan kazı sonrasında ihbarı alan jandarma ekipleri harekete geçerek arkeolojik alana giderek burada incelemelerde bulundu. Yapılan incelemeler esnasında arkeologlar, birkaç tarihi mozaiğin kırıldığını ve zarar gördüğünü fark etti. Jandarma ekipleri olayı gerçekleştiren şahıs ya da şahısların bulunması için çalışma başlattı. Tarihi alanda yapılan kaçak kazı sonrasında bölgede inceleme yapmak üzere Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Bozdemir, Kültür Bakanlığı Kazılar ve Araştırmalar Dairesi Başkanı Melik Ayaz, Adıyaman’a gelerek Müze Müdürü Fehmi Erarslan’dan detaylı bilgi aldı.

Konuyla alakalı olarak açıklamalarda bulunan Bozdemir, “Adıyaman’ın Besni ilçesine bağlı Suvarlı Kasabası, İkizce mevkiinde bir kaçak kazı yapıldığı ihbarı alındı. Bu haber konusu olunca sayın bakanımızın talimatıyla konuyu yerinde incelemek üzere Kültür Bakanlığı Kazılar ve Araştırmalar Dairesi Başkanı Melik Ayaz ile birlikte Adıyaman’a geldik. Olay yerine gidip yerinde inceleme yapacağız. Bu tür kaçak kazılar maalesef ülkemizde gerekli tedbirlerin alınmasına rağmen fakat emniyet güçlerimiz, jandarma ve diğer koruma tedbirlerine rağmen bu tür kaçak kazılar oluyor. Ve bu tür durumlarda müze müdürlüklerimiz, uzmanlarımız gerekli incelemeyi yaparak bakanlığımızı bilgilendiriyorlar. Burası 2011 yılında 1. derece tescil edilmiş bir alan. Bugün incelemelerde bulunup basınımızı ve bakanlığımızı bilgilendireceğiz bu konuyla alakalı. Mevcut mozaiklerin bir kısmı kırılmış. Müze müdürlüğümüz ve uzmanlarımız gerekli incelemeyi yapmışlar. Biz de tekrar inceleyip rapor edeceğiz” dedi.

Öte yandan, jandarma ekiplerinin olayı gerçekleştiren şahıs ya da şahısların yakalanması için çalışma başlattığı öğrenildi.(İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz