Besni

Besni’ye yeni mamografi cihazı

Besni’ye yeni mamografi cihazı

 

Besni ilçesinde meme kanseri tarama hizmetlerinin yerinde ve daha etkin bir şekilde yürütülebilmesi için ilçe sağlık müdürlüğüne yeni mamografi cihazı tahsis edildi.

Kadınlarda sık görülen kanserlerin başında gelen meme kanseri ve rahim ağzı kanserinde Sağlık Bakanlığı tarafında tarama programları yürütülmektedir. Bu kapsamda Adıyaman il sağlık müdürlüğü olarak gerek fiziki yapı gerekse cihaz ve ekipman olarak bağlı tüm sağlık tesislerimizde hızla yenilenme ve hizmet kalitesini yükseltme gayreti içinde hareket etmekteyiz.

Besni Kaymakamı Ahmet Gencer, İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr. Erdoğan Öz, İl Sağlık Müdürlüğü ve İlçe Sağlık Müdürlüğü çalışanları ile Besni İlçesinde görev yapan Aile Hekimlerinin katılımıyla gerçekleşen açılışta bir konuşma yapan Besni kaymakamı Ahmet Gencer “mamografi ünitesinin ilk defa ilçemize kurulduğunu, birtakım teşhislerin erken konulabilmesi için önemli bir hizmetin Besni ilçemize kazandırıldığını belirtti. Çalışmada emeği geçen sağlık çalışanlarına teşekkür ediyor ve ilçemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Toplantıda bir konuşma yapan İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr.Erdoğan Öz “Meme kanserinin kadınlar arasında görülen en sık kanserlerden biri olduğunu , 40-69 yaş grubundaki kadınların 2 yıl ara ile düzenli olarak mamografi çektirmesinin kanserin henüz belirti vermeden tanı konması ve kalıcı bir iz bırakmadan erken dönemde tedavi edilmesinin önemini belirtti. Kanser taramaları için hassas yaş grubundaki bireylerin Aile Hekimleri , Sağlıklı Hayat Merkezi ve Kanser Erken Teşhis Merkezlerine (KETEM) başvurmaları gerektiğini söyledi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı