Anasayfa / Besni / Besni Eğitim Bayramı kutlandı
20. BESNİ EĞİTİM BAYRAMI DÜZENLENDİ

Besni Eğitim Bayramı kutlandı

Besni Eğitim Bayramı kutlandı

Dünyanın ve Türkiye’nin ilk eğitim bayramı olma özelliğini taşıyan Besni Eğitim Bayramının 20’ncisi Adıyaman’ın Besni ilçesinde çeşitli etkinliklerle kutlandı.
Besni ilçesinde düzenlenen Eğitim Bayramının 20’incisi birbirinden farklı etkinliklere ev sahipliği yaptı. Eğitim Bayramı, Servi Erdemoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi önünden başlayan ve Kaymakamlık önünde son bulan kortej yürüyüşü ile başladı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından tören alanında halk oyunları ekibi folklor gösterisi sundu.
Besni Mustafa Erdemoğlu Anadolu Lisesi Öğrencisi Dilara Doğan tarafından okunan şiirin ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Besni Eğitim Vakfı Başkanı Ali Balta yaptı.
Vakıf Başkanı Ali Balta, “Eğitimin kutsallığına inanmış birçok yürek olarak hepimiz buradayız. Yaklaşık çeyrek asırdır kutlamakta olduğumuz bayramımız hemşerilerimiz tarafından da sahiplenilmiş ve Besnililere mal olmuştur” dedi.
Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı ise konuşmasında, “20’incisini kutladığımız eğitim bayramı hakikaten daha önce çalıştığım hiçbir vilayette rastlamadığım farklı bir etkinlik, bir farklı coşku, bir farklı heyecan. Ben Besnililerde bunu geldiğim ilk anda fark etmiştim. Eğitim deyince yürekleri farklı çarpıyor. Başka bir heyecan ile yüzlerinin renkleri tatlı bir pembeye dönüşüyor. Bunu gerçekten müşahede ettim” diye konuştu.
Törende AK Parti Adıyaman Milletvekilleri İbrahim Halil Fırat, Muhammet Fatih Toprak, Gaziantep AK Parti Milletvekili Mehmet Erdoğan, Besni Kaymakamı Ahmet Gencer, Besni Belediye Başkanı İbrahim Öztürk de birer konuşma yaptı.
AK Parti Adıyaman Milletvekili Muhammed Fatih Toprak, “Öncelikle bu vatan için canını feda eden bütün şehitlerimiz ve 15 Temmuz 2016’da demokrasiye sahip çıkmak uğruna hayatını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize ise şifalar diliyorum. Besni Eğitim Vakfı Başkanımızın ifade ettiği gibi, sadece eğitimle olmaz. Aile eğitimi de gereklidir. Geçmişte Adnan Menderes’i asan hakimler de eğitimli, 15 Temmuz Gecesi’nde o tankları alkışlayanların, Euro, Dolar yükseldiğinde sevinç çığlıkları atanların da bir çoğu eğitimliydi. Eğer bizler okullarımızda sadece eğitimi verip, aile de eğitimi geri de tutarsak Allah muhafaza, o hain darbe girişimlerini tekrar yaşayabiliriz. Yani yeni nesillerimizin ihtiyacı olan, sadece eğitim değil aynı zamanda da öğretimdir. Çocuklarımızı ailesine, vatanına, milletine hayırlı bireyler olacak şekilde yetiştirmemiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı.
Milletvekili Toprak, “Sayın Cumhurbaşkanımızın hassasiyet gösterdiği konulardan biri de eğitimdir. Eskiden Türkiye’de 65-75 kişilik sınıflar varken, şuanda en fazla 20-22 kişilik sınıflarda eğitim veriliyor. Sınıflara akıllı tahta geldi, okullar teknolojik olarak donatıldı. Hamd olsun, Türkiye her alanda çağ atlamıştır. Eğitim başta olmak üzere, birçok alanda yapılmayanı yapan hükümetimiz Türkiye’yi çağdaş bir seviyeye ulaştırmıştır. 20. Besni Eğitim Bayramı’nın hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, ebediyete intikal eden kurucularına ve üyelerine rahmet diliyorum.” dedi.
Eğitim Bayramları etkinlikleri içerisinde, Hükümet Konağı önünde bulunan Atatürk Anıtına çelenk sunulurken, Halk Eğitim Merkezi ve Servi Erdemoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen kermes ile BEFSAD Derneğinin fotoğraf serginin açılışları yapıldı.
Daha sonra ise Besnili hayırseverlerden Erdemoğlu Ailesi tarafından Besni’ye yaptırılan ve onarımı tamamlanan Mehmet Erdemoğlu Cami ile Servi Erdemoğlu Taziye Evinin açılışı yapıldı.
KYK Kız Öğrenci Yurdu Salonunda Mehmet Erdemoğlu Vakfı Bilgi Yarışması ve ödül töreni düzenlendi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Mebbis Yöneticisi Mehmet Songuralp’ın koordinatörlüğünde ilkokul, ortaokul ve liseler arası düzenlenen bilgi yarışması sonunda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Bilgi yarışmasının ardından Moderatörlüğünü Şaban Çağıran’ın yaptığı Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu ile “Adım Adım Başarı Yolculuğu” adlı söyleşi düzenlendi.
Söyleşinin ardından ise Besni Şehir Stadyumunda Latif Doğan sahne aldı.(İHA)

Bu Habere de Bakın

Ahırdan koyun çalacaktı

16 yaşındaki koyun hırsızı suçüstü yakalandı Besni ilçesinde hayvan pazarındaki ahıra girerek koyun çalmak isteyen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir