Besni

Belediyeden işyerlerine denetim

Belediyeden işyerlerine denetim

 

Besni Belediyesinde oluşturulan, Veteriner, Gıda mühendisi ve Zabıta personellerinden oluşan Gıda Denetim Ekibi ilçede gıda üretimi ve satışı yapan iş yerlerinde denetimlerde bulunuyor.

Besni Belediyesi yaptığı bu çalışmalarda; işyerlerinin taşıması gereken asgari teknik ve hijyenik şartların kontrolü, gıda güvenliğinin ve tüketicinin korunmasının sağlanması, gıda üreticisinin ve tüketicisinin bilgi ve bilinç seviyesinin arttırılmasını hedefliyor.

 

Amacımız ceza yazmak değil

Besni Belediye Başkanı İbrahim Öztürk yaptığı açıklamada; Denetimlerin düzenli olarak yapıldığını bu denetimlerin amacının aynı zamanda esnafa rehberlik olduğunu belirterek şu şekilde konuştu: “İlçemizde bulunan iş yerlerinin hijyen kurallarına uyup uymadığına, ürünlerin saklanma koşullarına hijyenik şartlara bakıyoruz. Olumsuzluklar varsa uyarıyoruz. Amacımız vatandaşın sağlıklı gıdalarla beslenmesini sağlamak. Esnafımıza ceza yazmak ve herhangi bir işletmeyi kapatmak derdinde değiliz bundan dolayı esnaflarımızdan da katkı bekliyoruz. Onlardan isteğimiz, kendi sofralarında bir gıdayı nasıl görmek istiyorlarsa vatandaşa da onu satsınlar. Halkın sağlığı her şeyden önemlidir. Biz hem denetim yapıyoruz hem de esnafımıza bu konuda rehberlik ediyoruz. Daha önce yapılan denetimlerde uyardığımız esnaflarımızın uyarılarımıza dikkat ettiklerini, eksikliklerini giderdiklerini görmek bizi mutlu ediyor bundan dolayı kendilerine teşekkür ediyor hayırlı kazançlar diliyorum” dedi.

Besni Belediyesi gıda denetim ekibi yetkilileri; denetimler sırasında son kullanma tarihleri geçmiş olan ürünlere el konularak imha edildiğini vatandaşların sağlıklı, güvenli ve tüketici haklarına uygun hizmet almalarının sağlanmasının hedeflendiği denetimlerin aralıksız devam edeceğini belirterek uygulamalarda ayrıca gıda mevzuatları hakkında esnafın bilgilendirildiğini söyledi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı