Son Dakika
23 Temmuz 2018 Pazartesi

8 ay sonra ellerini kullandı

01 Kasım 2016 Salı, 08:31

Çift Kol Nâkili Mustafa, Ellerini Kullanmaya Başladı

8 ay sonra ellerini kullandı

 

Türkiye’nin dördüncü çift kol nâkili Besnili Mustafa Sağır, ameliyattan 8 ay sonra parmaklarını açıp kapatmaya, ellerini kullanarak bardak tutmaya başladı

Antalya’da 31 Ocak’ta geçirdiği kaza sonrasında tedaviye alındığı Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde beyin ölümü gerçekleşen Emin Konar’ın kolları, Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından başarılı bir operasyonla Mustafa Sağır’a nakledildi.

2 Şubat’ta çift kol nakli yapılan Sağır’dan iyi haber geldi. Sol elinin başparmağı ile işaret parmağını birleştirip çay bardağını tutabilen Mustafa Sağır, “Parmaklarımı açıp kapatabiliyorum. Haftanın her günü sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki kez fizik tedavi merkezine gidiyorum. Arta kalan zamanlarda da ek egzersizlerle süreci hızlandırıyorum” dedi.

Her iki kolunu da eski kolları gibi hissettiğini, parmaklarının güçlenmesi için fizik tedavi sürecinin uzatıldığını anlatan Mustafa Sağır, ”

“Artık sol kolumun parmaklarını oynatmaya başladım, çok mutluyum. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki seans tedavi görüyorum. Her iki kolumda da his var. Eski kollarımdan hiç farkı yok. Sol kolumu daha çok kullanabiliyorum. Tam olarak ikisini birden kullanabilmem için zaman gerekiyor. O günleri de sabırsızlıkla bekliyorum” ifadelerini kullandı.(PHA)

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz