Besni

17.Besni Eğitim Bayramı Sona Erdi

17.Besni Eğitim Bayramı Sona Erdi

 

Besni Kaymakamlığı, Besni Belediyesi ve Besni Eğitim Vakfı tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen dünyanın ilk ve tek eğitim bayramı olma özelliği taşıyan 17. Besni Eğitim Bayramı sona erdi.

Besni Eğitim Bayramının ikinci günü kutlamaları Merinos Holding’in katkılarıyla yapılan ilçeye ait yöresel eşyaların yer aldığı Münire Sümer Müzesinin açılışıyla başladı.

Müzenin açılışında konuşan Münire Sümer, Besni’nin kültürünü, geleneklerini ve yaşam biçimini yansıtacak olan bu müzenin Besni’ye kazandırılması için yıllarca çaba harcadığını belirterek “Bu çaba ve çalışmalar ile müzenin yapımı 5 yıl sürdü. Müzenin yapımı için Besni Belediyesinin tahsis ettiği Üzümlü Park’ta 2010 yılında müzenin inşaatını başlattım. Fakat maddi imkansızlık nedeniyle inşaatı devam ettiremedim. Bu sıkıntılara seyirci kalmayan Erdemoğlu Ailesinin şahsında Sayın Ali Erdemoğlu inşaatın yapımını üstlenerek inşaatı bugünkü hale getirdi. Müzenin bitiriliş anına kadar maddi manevi yanımda oldular. Bu yardım benim şahsıma değil dolaylı olarak Besni halkınadır” dedi.

Erdemoğlu Ailesinin Besni’ye kazandırdığı sayısız eserlerin bir halkasını müzenin oluşturduğunu anlatan Sümer, şöyle konuştu: “Bu önemli ve değerli katkılarından dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Ayrıca müzemizin materyallerinin yerleştirilmesi ve düzenlenmesi konusunda en başından sonuna kadar yanımda bulunan Besni Servi Erdemoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdiresi Ferda Uncu’ya, değerli öğretmenlerine ve öğrencilerine teşekkür ediyorum. Besni’ye  kazandırılan bu kültürel mirasa herkesin sahip çıkmasını istiyorum.”

Konuşmanın ardından müzenin açılışı gerçekleştirildi, müze gezildi. Münire Sümer protokole ve davetlilere müze hakkında bilgi verdi. Açılışta Besni Eğitim Vakfı tarafından Münire Sümer’e plaket verildi. Plaketi Besni  Kaymakamı Çağlayan Kaya takdim etti.

Açılışın ardından görüşlerini açıklayan Besni Servi Erdemoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdiresi Ferda Uncu; yaklaşık bir ay önce Besni’de bir etnografya müzesinin açılacağını Kaymakam Çağlayan Kaya‘dan duyduklarını belirterek şunları söyledi: “Müzenin bir ay sonraki Besni 17. Eğitim Bayramına yetiştirilmesi gerekiyordu. Bu haber okulumuzu çok heyecanlandırdı. Hemen müzenin kurulmasına ön ayak olan Münire Sümer Hanımefendiyle tanıştık. Erdemoğlu Ailesinin desteğiyle bitirilmiş olan Üzümlü Parktaki konağın temizlenmesi ile işe başladık. Sergilenecek objelerin temizlenmesi, onarılması, taşınması ve yerleştirilmesi için ekibimizle olağan üstü çalıştık. Besni’nin geçmişi ile geleceği arasındaki kopuklukları gideren ve geçmişini gelecek nesillere aktarabilmek için yapılan bu çalışmalarda emek sarf eden başta Münire Sümer hanımefendi olmak üzere okulumuz Müdür Yardımcısı Esra Göktürk’e, Giyim Üretim Teknolojileri Alanı öğretmenimiz Nejla Yiğit’e, okulumuzun Yardımcı Personeli Adnan Gündüz ve Halil Yücel’e, ayrıca müzenin kuruluşunda bizi yalnız bırakmayan Derya Turgut ve Besni esnafımızdan bu çalışmalarla alakalı olarak maddi manevi desteklerini esirgemeyen Mehmet Karabayır’a teşekkür ediyorum.”

Müzenin açılışından sonra Besni Kültür Merkezi Salonunda “Besni’de Eğitim Bir Kültürdür” paneli düzenlendi.

Panele konuşmacı olarak Prof.Dr. Hacı Duran, Besni Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç.Dr. Mücahit Çelik, Öğretim Görevlisi Aydın Özdemir ve Besni İlçe Milli Eğitim Müdürü Neşet Yazar katıldı. Panelde Besni’nin eğitime önem verdiğini ve Besnili birçok eğitimcinin olduğu söylendi.

Öğleden sonra Besni Kültür Merkezi Salonunda, “Adıyaman ve Besni’de Yüksek Öğretimin Dünü, Bugünü ve Yarını” konulu konferans verildi.

Besni Mehmet Erdemoğlu Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Pala’nın kolaylaştırıcı olduğu konferansa konuşmacı olarak Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü katıldı. Konferansın ardından “Çocuklar Babalarını Anlatıyor” konulu söyleşi düzenlendi.

Besni Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Şaban Çağıran’ın katkısı olduğu söyleşiye konuşmacı olarak katılan Merinos Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, Merinos’un kurucusu merhum Mehmet Erdemoğlu ve Merinos’un öyküsünü anlattı.

Geleneksel hale getirilen Besni Lisesi ve Ortaokul Mezunlarının 3. Pilav Günü etkinlikleri yapıldı. Şehit Abidin Tanrıkulu Anadolu Lisesi (Eski Besni Lisesi) bahçesinde gerçekleştirilen etkinlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Programın açılış konuşmasını yapan Asım Öcal, etkinliğe katılan herkese teşekkür ederek, geleneksel hale getirilen bu etkinliğin her yıl düzenleneceğini söyledi.

Öcal’dan sonra Atatürkçü Düşünce Derneği Besni Şube Başkanı Akif Bahçeci ve Besni İlçe Kaymakamı Çağlayan Kaya birer konuşma yaparak duygularını ifade etti. Okul öğrencilerinden Berna Aydoğan da öğrenciler adına bir konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından okulda öğretmenlik yapanlar ile öğrenciler anılarını anlattı.

Programda Dr. merhum Kemal Tabak ve Abdulkadir Göğüş’e temsili ortaokul diploması verildi. Daha sonra slayt gösterisi ile fotoğraf sergisi yapıldı ve Mehmet Çil hoca temsili ders verdi. Okul bahçesine temsili fidan dikimi ve pilav ikramının ardından program sona erdi. Besni Eğitim Bayramının 3. Gününde ise Yenikent Leylekli Parkta bulunan ADD Kültür ve Sanat Lokali bahçesinde kahvaltı ikramında bulunuldu ve 17. Besni Eğitim Bayramı sona erdi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı