Adıyaman

Ziyarete restorasyon ihmali

Ebu zer-i Gıfari Türbesi restorasyonunda içler acısı manzara

Ziyarete restorasyon ihmali

 

Ziyaret Çayı yakınında bulunan Ebu Zer-i Gıfari türbesinde yapılan restorasyon esnasında çekilen görüntüler yürekleri burktu.

İslam’ı ilk kabul eden sahabilerden biri olan ve Osmanlı Sultanı IV. Murat tarafından Bağdat Seferi dönüşünde inşa ettirilen Ebu Zer-i Gıfari türbesi Şanlıurfa Vakıflar Bölge Müdürlüğünce restore ediliyor.

Şanlıurfa Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından 2014 yılında restorasyonuna başlanılan Ebu Zer-i Gıfari türbesi çalışmalar sırasında yerle bir oldu. Duruma tepki gösteren vatandaşlar, “Biz buraya türbeyi ziyarete geldik ama bir de baktık ki türbe yerle bir edilmiş. Geceleri içeriye kedi ve köpekler giriyor. Türbenin üzerinde kenarında yatıp kalkıyorlar. Hayvanlar türbe içerisinde hoş olmayan görüntüler sergiliyor.

Restorasyona almışlar ama restorasyon kapsamında türbeyi de yerle bir etmişler. Bunlar hiç hoş olmayan şeyler. Biz türbede yatan zata saygı gösteriyoruz, sevgimiz var bir inancımız var. Türbeye giden yolların kapatılması hayvanların içeriye girmesinin engellenmesi gerekmektedir” dedi.

Şanlıurfa Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkilileri, çalışmaların bitmediğini, yaşanan ödenek sıkıntısının çözüldüğünü belirtti. Yetkililer, çalışmaların devam edeceğini kaydetti. (İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu