Yunus Emre Ödülleri Anma Gecesinde Verildi

18 Mayıs 2015 Pazartesi, 09:30

Yunus Emre Ödülleri Anma Gecesinde Verildi

 

Adıyaman Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen “Yunus Emre” konulu şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Halk Eğitim Merkezi Salonunda düzenlenen programa Milli Eğitim Şube Müdürü Cevdet Ataoğlu, Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Kutlu, Okul Müdürleri, kurum ve STK temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda veli ve öğrenci katıldı.

Yunus Emre’nin hayatından kesitlerin anlatıldığı video gösterisi ve skeç ile öğrencilerin okuduğu Yunus Emre’ye ait şiir ve ilahilere yer verilen programda açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü İmam Şimşek, dünyaya iyiliğin gözüyle bakan, sevgiyi ve hoşgörüyü yaşamının tüm dönemlerinde özümsemiş ve sahip olduğu bu değerlerle yüzyıllar boyu herkese ışık tutmuş gönül insanı olan Yunus Emre’yi anmak için bir araya geldiklerini söyleyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Yaşadığı çağa ve sonrasındaki tüm dönemlere düşünceleriyle damga vuran nadir insanlardandır Yunus Emre. Hayatının büyük bir kısmında hoşgörüyü, saygıyı, hürmeti, ibadeti kendisine hedef edinerek yaşamıştır. Onun gibi Coğrafyamızın ve toplumuzun en büyük şahsiyetlerinden olan Hazreti Mevlana, Hacı Beştaşı veli ve Pir Sultan Abdalın da öğretileri ve yaşam biçimleri su kadar duru, nefes kadar gereklidir hepimize. Birlikte yaşamın ve yaşanabilir bir dünyanın en güzel mimarlarıdır onlar.

Yunus Emre’nin “Yaratılanı Hoş gör yaratandan ötürü” sözünden daha güzel ne ifade edebilir ki hoşgörüyü. Yüzyıllardır dillerden düşmemiş şiirleri ve yaşam felsefesi ile hepimizin özlem duyduğu hoşgörü kültürünün temellerini atan Yunus Emre’nin mirasına sahip çıkmak, tüm insanlığın en başta da gençlerin görevi olmalıdır.

Bu duygularla Yunusun Sevgisinin kalbinizden, hoşgörüsünün hayatınızdan eksik olmaması dilleğiyle hepinize teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum. Ayrıca yarışmamıza eser gönderen bütün öğrencilerimize, onların değerli öğretmen ve idarecilerine şükranlarımı sunuyorum. Bu yarışmanın ve bu akşamki programın düzenlenmesinde emek ve katkısı olan değerli öğretmen, personel ve sevgili öğrencilerime de teşekkür ediyorum ”

İzleyicilerin büyük beğenisini alan programın sonunda yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Kompozisyon dalında: Fen Lisesinden Melike Çelik 1., Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden Serap Tandoğan2., Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden Eda Demir ise 3. Olmuşlardır.

Şiir dalında dereceye giren öğrenciler ise şunlardır: 1. Fen Lisesinden Hatice Aruk, 2. Eskisaray Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden Ezgi Akbıyık, 3. İMKB Anadolu Lisesinden Tunahan Yıldırım.

Güne Bakış Haber Merekzi

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz